Jak szkoła rozwija kompetencje czytelnicze?

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Jak szkoła rozwija kompetencje czytelnicze? Słowo pisane sochaczew

Badania na temat czytelnictwa Polaków są niepokojące. 37 % deklaruje, że przeczytało jedną książkę w ciągu roku. Z raportu GUS wynika, że z bibliotek korzysta około 6 mln Polaków. Na książki w ciągu roku przeznaczamy około 23 złotych rocznie.

Obecnie jednym z kierunków polityki oświatowej państwa jest upowszechnianie czytelnictwa. W dniu 29 marca 2017 r. z inicjatywy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filii w Sochaczewie odbyło się kolejne spotkanie nauczycieli bibliotekarzy powiatu sochaczewskiego. Warsztaty na temat Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży poprowadziła Mirosława Rogala - doradca metodyczny w zakresie geografii i szkoleń kadry kierowniczej.

Wszyscy wiemy że dzieci, które czytają mają bogatszy zasób słownictwa, mają lepiej rozwiniętą wyobraźnię, lepiej radzą sobie z obowiązkami szkolnymi. Nauczyciel musi uwzględniać to, iż dzieci które obecnie uczęszczają do szkoły urodziły się w świecie cyfrowym. One nie znają świata bez telefonów komórkowych, internetu. Biblioteka powinna więc obok tradycyjnych form promować książki poprzez: projekty edukacyjne, strony www biblioteki, e-gazetki, facebook, czy blogi. Czytanie można promować również poprzez: happeningi, gry miejskie, sesje plakatowe, maratony czytania. Zarówno dziecku jak i osobom dorosłym czytanie książek powinno kojarzyć się z przyjemnością.

Prowadząca dała odpowiedź na wiele pytań nurtujących obecnie nauczycieli dotyczących nowej reformy. Wyjaśniła różnice między starą i nową podstawą programową w „zakresie czytania”. Przedstawiła jakie kompetencje czytelnicze powinien posiadać przedszkolak, a jakie uczeń szkoły podstawowej. Wskazała jak je rozwijać w szkole. Jednym z zadań szkoły podstawowej jest wprowadzenie uczniów w świat literatury, ugruntowanie ich zainteresowań czytelniczych. To biblioteka szkolna powinna być wyposażona w lektury odpowiadające oczekiwaniom czytelników. Prelegentka wspomniała również o zadaniach i standardach pracy biblioteki szkolnej.

Uczestnicy spotkania przypomnieli sobie również zasady korzystania z katalogu Integro. Tę część warsztatów prowadziła Aneta Stępień - pracownik PBW Filii w Sochaczewie.

Mariola Woźnicka

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy