Jak w średniowieczu

Zdjęcia i foto: Jak w średniowieczu Historia i tradycja sochaczew

 

O początkach pikniku historycznego i jego obecnej formie z Jakubem Wojewodą rozmawia Małgorzata Pałuba. 

W najbliższą niedzielę, 28 lipca odbędzie się III już piknik historyczny Sochaczew - 7 wieków historii. Zacznijmy więc od tego, kto jest pomysłodawcą tego wydarzenia, w jakich zrodziło się ono okolicznościach i czemu miało służyć.

Impreza zrodziła się w 2011 roku, kiedy to udało mi się zachęcić do jej organizacji władze miasta. Wraz z Muzealną Grupą Rekonstrukcji Historycznej im/18 pp, organizujemy średnio 30 imprez rocznie na terenie całego kraju i już wcześniej myśleliśmy o przekrojowej/militarnej prezentacji historii naszego miasta w okresie jego istnienia. W 2011 r., organizowaliśmy ją po raz pierwszy i staraliśmy się zaprezentować oddziały rekonstrukcyjne z każdego okresu historycznego. 

 

Co było do tej pory prezentowane podczas pikników? 

Podczas I pikniku, w 2011 r., pokazaliśmy za jednym zamachem przykłady formacji i oddziałów wojskowych  z przekroju 700 lat. Jednakże nakład pracy dla ukazania wszystkich siedmiu wieków jest wyjątkowo trudny i kosztowny, ciężko jest też ukazać wszystko jednego dnia. W związku z tym zmieniliśmy formułę i  każdego roku staramy się prezentować jakąś inną epokę czy okres niekoniecznie militarnych dziejów. W zeszłym roku była to I wojna światowa, a w tym średniowiecze.

 


Kto jest organizatorem tegorocznego?

Impreza, której mam przyjemność być koordynatorem z ramienia muzeum, jest wynikiem pracy wielu ludzi. Oprócz moich kolegów z muzeum, wyjątkowo aktywnie działają członkowie MGRH II/18 pp - Maciek Gubar, Łukasz Nonas, Daniel Bogucki, Łukasz Nonas, Alan Pszonczenko, Damian Jaczewski, Arek Kurowski ,Artur Chrustowski i blisko 30 innych. Współpracuje z nami Łukasz Kowalski z Księstwa Draconii Czarnej, Janek Wierzchowski z Lombelico del Mondo. Pomaga nam też Paweł Rozdżestwieński - red. naczelny Dobroni. Oczywiście zależy nam na rozwoju wydarzenia, więc zapraszamy do udziału wszystkich chętnych.

 


Trwa remont muzeum, gdzie zatem będzie miało miejsce to historyczne wydarzenie?

Faktycznie, ze względu na remonty, w tym roku organizacja jest nieco trudniejsza. W toku jest wiele zadań i gdyby nie pomoc wolontariuszy z MGRH zabrakłoby nam kadr. Od początku piknik chcieliśmy zorganizować nad Bzurą i w związku z tym w niedzielę 28 lipca od 15.00 do 18.00 zapraszamy nad rzekę, tor motocrossowy u podnóża sochaczewskiego zamku.

 Pełen tekst w najnowszej "Ziemi".


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Tygodnik Ziemia Sochaczewska wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy