Jak zrobić dobre zdjęcie i potem je wykorzystać w pracy?

/ 9 zdjęć
Zdjęcia i foto: Jak zrobić dobre zdjęcie i potem je wykorzystać w pracy? Słowo pisane sochaczew
+4

Wykorzystanie fotografii w pracy nauczyciela bibliotekarza to temat spotkania, które odbyło się w środę 25 lutego w Klubie Nauczyciela. Skupiło ono ponad 30. nauczycieli z całego powiatu sochaczewskiego.

W programie warsztatów było rozstrzygnięcie powiatowego konkursu Zaklinajmy… zaczytajmy … jesień, wystąpienie p. Przemka Stachowskiego pt. Jak zrobić dobre zdjęcie? oraz temat Zakładamy koło fotograficzne w bibliotece szkolnej omówiony przez nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej z Teresina - p. Dorotę Rachoń.

Organizatorzy, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie Filia w Sochaczewie, założyli, że warsztaty będą swego rodzaju lekcją doskonalenia warsztatu miłośników fotografii, że zarówno młodzi ludzie – laureaci konkursu, jak i nauczyciele otrzymają cenne wskazówki do dalszej pracy nad rozwijaniem pasji fotografowania, zarówno swojej, jak i w przypadku nauczycieli - wychowanków. Nauczyciele dodatkowo nie będą bali się tworzyć w szkołach fotograficznych kół zainteresowań.

Pan Przemko Stachowski , instruktor MOK, artysta, malarz i fotografik wielokrotnie podkreślał, że to nie aparat, a ludzie robią zdjęcia. Ważne jest łączenie się w grupy. On sam prowadzi ich kilka, m.in. koło entuzjastów fotografii cyfrowej ”OtoFOTO” i Międzynarodowe Fotograficzne Koło Łowców Światła "FOTOCYFER", gdzie członkowie uczą się od siebie nawzajem, oglądają swoje prace, konfrontują i oceniają. Często organizują konkursy, plenery, inne wspólne działania, które motywują pasjonatów fotografii. Prelegent zachęcał do włączenia się w szeregi grupy Oto FOTO, która spotyka się w MOK-u, ale najczęściej wirtualnie na Facebook-u. Grupa mobilizuje do tego , żeby realizować swoje cele, plany. Mówił o tym, żeby uczyć się nie tylko z fachowej literatury, ale też robić naprawdę dużo zdjęć i podglądać najlepszych.

O prowadzeniu koła fotograficznego, które działa przy bibliotece w Szkole Podstawowej im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie opowiadała p. Dorota Rachoń. Koło skupia kilkunastu uczniów. Prowadzi je p. Dorota z mężem - Krzysztofem, nauczycielem wychowania fizycznego w tejże szkoły. Razem z dziećmi wyjeżdżają w plenery. Zdjęcia uczniów z Arkadii, Żelazowej Woli, czy Łazienek Królewskich w Warszawie można zobaczyć na stronie szkoły w zakładce Koło fotograficzne. Dzieci próbują swoich sił, robiąc zdjęcia podczas uroczystości szkolnych. Uczą się eksportować i obrabiać swoje prace. Rozmawiają o nich. Oglądają zdjęcia na różnych portalach poświęconych fotografii. Mają też zajęcia teoretyczne. Koło, jak mówi p. Dorota, uwrażliwia na piękno przyrody i uczy sztuki fotografowania. Daje możliwość odkrywania pasji wśród młodych ludzi. Uczniowie skupieni wokół wspólnej idei mają duże osiągnięcia w konkursach fotograficznych, gdzie zajmują czołowe miejsca, o czym można było się przekonać również podczas tego środowego spotkania. Nie tylko uczniowie, ale państwo Rachoń zostali wyróżnieni w konkursie. W kategorii nauczyciele, p. Dorota zajęła 1. miejsce, a P. Krzysztof otrzymał nagrodę specjalną. To wspaniałe, że szkoła ma w szeregach kadry pedagogicznej, pasjonatów fotografii, którzy, nie żałując prywatnego czasu, zarażają swoją pasją podopiecznych.

Nauczyciele podczas warsztatów dowiedzieli się także o wymaganiach sprzętowych, o darmowych programach do obróbki zdjęć, o tworzeniu wirtualnych galerii, o licencjach Creative Commons (CC). Od prelegentów otrzymali wiele cennych rad, mnóstwo pozytywnej energii i deklarację pomocy przy organizowaniu kół pasjonatów robienia zdjęć.

Miejmy nadzieję, że spotkanie zaowocuje powstaniem kolejnych kół młodych fotografów w szkołach.
E. Szczypińska

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy