Jakie są objawy białaczki u dzieci?

Zdjęcia i foto: Jakie są objawy białaczki u dzieci? Zdrowie sochaczew

Białaczka to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u dzieci. Choć choroba może dotknąć każdego niezależnie od wieku, u dzieci nowotwór krwi występuje z częstością ok. 3 na 100 tys. zachorowań i stanowi ok. 30 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Jakie są objawy białaczki u dzieci?


Na białaczkę najczęściej chorują dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Najczęściej diagnozowaną u dzieci białaczką jest ostra białaczka limfoblastyczna, inaczej określana ALL. Zdecydowanie częściej chorują na nią chłopcy niż dziewczynki i zazwyczaj wywodzi się ona z linii komórkowej limfocytów typu B, rzadziej zaś - z limfocytów typu T.


Jak powstaje białaczka?

W szpiku kostnym zdrowej osoby, w wyniku podziałów i różnicowania, powstają komórki krwi, czyli leukocyty, erytrocyty i płytki krwi. Białaczka powstaje wówczas gdy na którymś z etapów powstawania leukocytów dochodzi do ich nieprawidłowej transformacji w wyniku czego powstają komórki blastyczne, czyli białaczkowe. Wkrótce zaczynają się one szybko i w sposób niekontrolowany dzielić, przestają też pełnić swoje funkcje odpornościowe.


Duża ilość nieprawidłowych komórek sprawia, że wypierają one te właściwe, dostają się dokrwi i z czasem naciekają narządy organizmu.


Jakie są objawy ostrej białaczki limfoblastycznej?

Białaczki dzieli się na ostre i przewlekłe. Choć zazwyczaj ostre mają gwałtowny przebieg, a przewlekłe rozwijają się powoli, ostra białaczka limfoblastyczna może początkowo rozwijać się bardzo wolno – nawet przez kilka tygodni lub miesięcy. Dziecko jest wtedy apatyczne, osłabione i blade.


W innych przypadkach początek tego rodzaju białaczki może mieć przebieg gwałtowny. Wówczas dziecko może mieć wysoką gorączkę niewiadomego pochodzenia, skazę krwotoczną, bóle kości i łatwość powstawania siniaków.


Dzieci chore na białaczkę mogą mieć także powiększone obwodowe węzły chłonne i mogą odczuwać bóle kończyn dolnych. W niektórych przypadkach może być także powiększona wątroba lub śledziona. Nieraz można zaobserwować naciekanie ślinianek lub bóle głowy i wymioty świadczące o wzmożonym ciśnieniu śródczaszkowym.


Jak zdiagnozować białaczkę?

Pierwszym badaniem, które wykonuje się w przypadku wystąpienia niepokojących objawów jest morfologia krwi z rozmazem. Jeśli liczba białych krwinek jest zdecydowanie powyżej normy, a towarzyszą temu takie nieprawidłowości jak niedokrwistość czy mniejsza ilość płytek krwi – wówczas przeprowadza się badanie szpiku kostnego mające na celu stwierdzenie bądź wykluczenie obecności komórek białaczkowych. W zależności od objawów wykonuje się nieraz m.in. badanie RTG, USG oraz ECHO serca. Ważne są także badania cytogenetyczne i molekularne komórek białaczkowych.


Leczenie białaczki

W przypadku białaczek zastosowanie często znajduje chemioterapia. Zdarza się jednak, że w niektórych przypadkach pacjent kwalifikuje się także do przeszczepienia szpiku. Choć to metoda związana z ryzykiem powikłań, pozwala ona na całkowite wyleczenie pacjenta. By dowiedzieć się więcej o białaczce wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki .


 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy