Rozpoczynamy akcję smog - jakość powietrza w Sochaczewie

/ 3 komentarzy
Zdjęcia i foto: Rozpoczynamy akcję smog - jakość powietrza w Sochaczewie  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Pogoda zapowiada się wyśmienita. Możemy zaplanować spacery, wycieczki i już rozpoczęte grzybobrania. Poranne słońce z pewnością temu służy. Niestety czujniki jakości powietrza już nie. 


Miasto zaoferowało mieszkańcom możliwość korzystania z aplikacji, która pozwala na sprawdzenie aktualnej jakości powietrza. To świetny pomysł, który z pewnością daje wiele do myślenia. Strona, którą oferuje miasto jest przejrzysta i bardzo dostępna, a sama aplikacja może znaleźć się w naszych telefonach. 


Jesień rozpoczęła się piękną, słoneczną pogodą. Nawet jeśli słońce chowa się za chmurami, temperatura jest bardzo dobra. Na tą porę roku. Sochaczewianie jednak (chyba) przyzwyczaili się do egipskich temperatur i poniżej 15 stopni panujących na zewnątrz w ruch poszły podajniki węgla, groszku (EKO!!!) i innych. Rozpalamy kominki i podkręcamy kurki z temperaturą. Lubimy ciepło. 


Jeszcze dobrze nie weszliśmy w jesienno-zimowe chłody, a już czujniki powietrza w mieście podają wieczorne komunikaty: Zła jakość powietrza. A nad ranem: bywało lepiej. Powietrze nie zachęca do spacerów. Co za ironia ... grzybobranie w otoczeniu pozostającego jeszcze w powietrzu nocnego smogu. 


Niedziela to poziom PM10 (mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych w granicy 50) w Sochaczewie to 50 ug/m3 - czyli norma nawet ok, wieczorem mieliśmy 126. PM2,5 to nieco bardziej niekorzystna dla nas sprawa. Z podnoszeniem tego wskaźnika ruszamy najczęściej około godziny 20.00. PM 2,5 to aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. W Sochaczewie 20 września o 20.00 mieliśmy 70 ug/m3.


Sezon smogowy możemy uznać za oficjalnie otwarty. 


Ale aplikacja ma pewne rozwiązanie: Po pierwsze: załóż maseczkę antysmogową, bądź przesiądź się na komunikację zbiorową. Dobrze, że nadmienia: jeśli jest to możliwe. 
  

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

robroyrobroy
0
@Dominika-a lakiery do włosów,a perfumy w aerozolu-ja się bez nich obywam,a Ty? wsiadziesz do swojego Passerati DTI i śmigniesz na grzyby? (2019-09-22 10:37)
lokalnylokalny
0
Ta aplikacja to taki troche plaster na odciętą nogę. Najgorsze jest to, że w Sochaczewie nie ma żadnej kontroli jeśli chodzi o substancje palone w piecach. Można palić byle czym i nie ma za to żadnej kary. Co nam po tej aplikacji, jeśli nie podejmuje się żadnych naprawdę efektywnych działan, żeby poprawić stan powietrza. (2019-09-22 13:17)
malgorzata-sacewiczmalgorzata-sacewicz
0
https://www.youtube.com/watch?v=JhU-WSVL8YY


Polecam najlepsze solidne kotły (2019-09-23 20:24)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy