Zaloguj się do konta

Janów oddał hołd swojemu sołtysowi

Stowarzyszenie Konfraternia św. Rocha
2018-04-15
NGO lokalne

W  niedzielne popołudnie 15 kwietnia mieszkańcy Gminy Brochów zebrali się na mszy świętej za śp. Lucjana Kacprzaka i żołnierzy września 1939 r., która odbyła się na cmentarzu parafialnym w Janowie przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W 2017 r. inicjatywę upamiętnienia dokonań i postaci śp. Lucjana Kacprzaka – dawnego sołtysa Janowa oraz działacza społecznego – podjęło Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha”, które wspólnie z Parafią św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Brochowie, było organizatorem wydarzenia. Miejsce tegorocznego spotkania nie było przypadkowe. To właśnie w 1985 r., w zbiorowej mogile, ksiądz Jan Zieliński wspólnie z Lucjanem Kacprzakiem uroczyście pochowali szczątki żołnierzy września 1939 r., wydobywane jeszcze w latach osiemdziesiątych XX w. po niedbałej likwidacji cmentarza wojennego w Janowie w 1952 roku. Miejsce, w którym odbyła się msza, jest jednak nie tylko mogiłą, ale można również śmiało uznać, że ma wymiar symboliczny. Utożsamia bowiem koniec tytanicznej pracy dawnego sołtysa Janowa na rzecz godnego upamiętnienia żołnierza polskiego. Po skończonej ceremonii wszyscy zebrani zapalili przyniesione przez siebie znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza, jak i grobie śp. Lucjana Kacprzaka.

Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha” pragnie serdecznie podziękować księdzu proboszczowi Pawłowi Olszewskiemu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Brochowie, Szkole Podstawowej im. F. Chopinie w Brochowie, pocztom sztandarowym, brochowskim harcerzom oraz panu organiście Bartoszowi Izbickiemu. Szczególne podziękowania za przybycie i obecność należą się również rodzinie śp. Lucjana Kacprzaka oraz wszystkim mieszkańcom Janowa i Gminy Brochów. Chęć uczestniczenia w tego typu przedsięwzięciach świadczy o tym, że pamięć o działalności śp. Lucjana Kacprzaka jest wciąż żywa, a obowiązkiem obecnych, jak i przyszłych pokoleń jest o niej przypominać.

Organizatorzy już teraz zapraszają za rok na kolejne spotkanie poświęcone dobremu człowiekowi z Janowa – śp. Lucjanowi Kacprzakowi.

Więcej zdjęć w naszej galerii.

fot. Marta Przygoda-Stelmach

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Sprawy urzędowo-administracyjne2

Niekończąca się opowieść na 15. Sierpnia

Sprawy urzędowo-administracyjne

Współpraca się opłaca - wspólne projekty miasta i powiatu

Spotkania, jubileusze1

Policja o bezpieczeństwie – spotkanie z mieszkańcami

Inwestycje

Płyty do suchej zabudowy – idealne rozwiązanie do wykończenia wnętrz

Inwestycje1

Remonty na drogach - byle szybko, byle jak?