Jestem małym ratownikiem

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Jestem małym ratownikiem Edukacja sochaczew

Zuchy otrzymały odp racującej tam nauczycielki przyrody p. Agnieszki Wolińskiej, autorki uroczystości związanej z obchodami Światowego Dnia Służby Zdrowia zaproszenie do przeprowadzenia warsztatów ratownictwa dla całej szkoły. Jako odważne zuchy nie musiały się nad przyjęciem tego zaproszenia długo zastanawiać, bo przecież zajęcia z ratownictwa od dwóch lat należą do ich pasji. Pani Agnieszka poprzez dyrekcję szkoły załatwiła dla zuchów szkolny autobus, co
tym bardziej podkreślało prestiż warsztatów.

Zuchy jechały tam z wielką misją do spełnienia - setka uczniów plus nauczyciele, trzeba więc dać z siebie wszystko. Tak się też stało. Po krótkiej prezentacji gości i uczniów opiekun gromady zuchowej i instruktor ratownictwa w jednym p. Krystyna Stańkowska dokonała prezentacji filmu, nagranego przez telewizję Jurka Owsiaka dla programu telewizyjnego pt. 'Kręcioła'.

Film obejmuje migawki zajęć ratowniczych nagranych w sochaczewskich szkołach podstawowych prowadzonych przez instruktorów z dziećmi klas I-III. Filmiki przeplatane były sondażem ulicznym, prowadzonym na ulicach naszego miasta z przypadkowo napotkanymi mieszkańcami Sochaczewa w różnym wieku. Sondaż zawierał pytanie: 'Czy zajęcia ratownictwa medycznego można przeprowadzać z małymi dziećmi; od
jakiego wieku należy uczyć dzieci sztuki ratowania ludzi; czy powinny one
być obowiązkowym przedmiotem w szkole'.

Dzieci w Giżycach z udzieleniem odpowiedzi na te pytania nie miały najmniejszej wątpliwości – jednogłośnie uznały,że już od sześcio, a nawet pięcio - latków można zacząć naukę ratowania ludzi. Dlategoteż z jeszcze większym zapałem przystąpiły do nauki ratowania. W warsztatach uczestniczyły również dzieci 5-letnie iwcale nie szło im źle.

Wszyscy uważnie obserwowali pokaz kolejnych czynności podczas ratowania, prezentowany poprzez kolejny film oraz scenki sytuacyjne prowadzone na żywo w czasie warsztatów. Po dokonanej prezentacji do scenek sytuacyjnych zuchy zaprosiły uczniów, którzy wszyscy jednocześnie chcieli wykonywać te wcale nie tak łatwe czynności ratownicze.

Między scenkami, a najważniejszą cześcią ratownictwa tj. 'resuscytacją', był czas na zabawę interacyjną 'Jadą koniki'. Po takiej wspaniałej zabawie, która wszystkim się bardzo padobała rozpoczęły się ćwiczenia praktyczne z fantomami 'mini Ania'. Na dziesięciu fantomach zuchy z gromady LEŚNE BRACTWO prowadziły dodatkowe pokazy i instruktaż. W ćwiczeniach praktycznych aktywny udział wzięła także p. dyrektor Anna Kornacka, pan od zajęć wych. fizycznego i techniki p. Tomasz Kisiołek no i oczywiście p. Agnieszka Wolińska, a także inne osoby.

Wszyscy uczestnicy warsztatów opanowali tę trudną sztukę ratowania ludzi za co otrzymali gratulacje, podziękowania i życzenia dalszej nauki w tej dziedzinie. Ponieważ warsztaty odbywały się tuż przed Świętami Wielkanocnymi, więc razem z zuchami przybył na nie również zajączek, który obdarował wszystkie dzieci i nauczycieli drobnymi upominkami. Również gospodarze w ramach podziękowania i zbliżających się świąt obdarowali zuchów upominkami, a na koniec zajęć słodkim poczęstunkiem. Zuchy korzystając z okazji prezentacji tego artykułu i reportażu zdjęciowego chcą jeszcze raz gorąco podziękować za zaproszenie i miłe przyjęcie. Szczególne podziękowania ślemy wszystkim 5 i 6 - letnim uczestnikom warsztatów, którzy stanęli na wysokości zadania i pokonali je na miarę swoich możliwości.

Warsztatom towarzyszyła ułożona przez zuchy i śpiewana podczas wszystkich zajęć ratowniczych piosenka pt. 'Jestem małym ratownikiem', do śpiewania której zapraszamy wszystkich ochotników na ratowników i ratowników, śląc nasze zuchowe pozdrowienie CZUJ! Śpiewaj więc razem z zuchami! Wszystkim zainteresowanym ratownictwem w wykonaniu zuchów gorąco się polecamy. Zuchy
naprawdę potrafią! Kontakt z nami poprzez meila wysłanego na adres: kstanka@go2.pl

Opiekun
gromady zuchowej: dr phm Krystyna Stańkowska


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy