"Jeszcze jedna podróż" Romana Pieńkowskiego

/ 25 zdjęć
Zdjęcia i foto: "Jeszcze jedna podróż" Romana Pieńkowskiego  Sztuki plastyczne sochaczew
+20

24 listopada w Muzeum Kolei Wąskotorowej w ramach obchodu Dnia Kolejarza, odbył się wernisaż wystawy Romana Pieńkowskiego pt. ,,Jeszcze jedna podróż". 

W to niedzielne popołudnie w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zebrało się wielu wielbicieli sztuki, a wśród nich m.in. sochaczewscy artyści : Marcin Hugo-Bader, Stanisław Werle, Zdzisław Chlebowski, Ryszard Szatkowski. Jako pierwszy tego dnia zabrał głos kierownik muzeum, Grzegorz Kropiak:

,,Dzisiejszy wieczór spędzimy w atmosferze naszych dziecięcych lat. Ten artystyczny powrót do przeszłości zapewnią nam właśnie obrazy Romana Pieńkowskiego."

Następnie sam artysta wnikliwie przedstawił zgromadzonym gościom swoją twórczość. Wystawa składała się z 18. obrazów, które zostały podzielone na dwie grupy. Jedna z nich przedstawiała parowozy, w które wplecione zostały wydarzenia z życia malarza. Natomiast druga to były pejzaże widziane z okien wagonów. 

,,Moje obrazy zostały do tego stworzone, aby zawisnąć w tym muzeum. Od wielu lat nosiłem się z zamiarem złożenia hołdu starym parowozom. Pochodzę z rodziny kolejarskiej, dlatego temat ten od zawsze jest mi bardzo bliski." - mówi Roman Pieńkowski

Każda z prac, którą mieliśmy przyjemność dzisiaj oglądać posiadała swój własny tytuł. Wśród nich były m.in. ,,Jeszcze nie ten pociąg" na którym oprócz parowozu widniał również tata Romana Pieńkowskiego, ,,Bajka o szczęśliwym chłopcu, który pojechał na cudowne wakacje", ,Do pracowni czasem zawita blues", ,,Przez folię niepamięci czasem coś się jednak przebija":

,,Namalowałem postać mamy i mnie na jej rękach, ale zamalowałem to filtrem i dałem tytuł ,,Przez folię niepamięci czasem coś się jednak przebija". To wszystko dlatego, że jest to takie moje mgliste wspomnienie, przeniesienie się w czasie. Te obrazy nie są tak ostre jakbyśmy to przeżywali wczoraj, tylko gdzieś daleko, daleko, kilkadziesiąt lat temu." - opisuje swój obraz artysta

Obrazy Romana Pieńkowskiego będą zdobiły ściany Muzeum Kolei Wąskotorowej jeszcze przez kilka miesięcy.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy