Zaloguj się do konta

Jubileusz 95-lecia na zakończenie sezonu Retro

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
2017-10-17
Spotkania, jubileusze

W sobotę 21 października na zakończenie sezonu turystycznego odbędzie się jubileuszowy przejazd pociągu Retro, akcentujący 95 lat sochaczewskiej kolei wąskotorowej. Przypomnijmy, że jej uroczyste otwarcie dla ruchu publicznego na pierwszym odcinku z Sochaczewa do Tułowic nastąpiło 1 października 1922 r. Inauguracyjny pociąg udekorowany flagami i zielenią prowadzony był przez parowóz PKS 1. Przed wyruszeniem składu odbyła się krótka część oficjalna, której fragment uwieczniono na załączonej fotografii. Gospodarzami tej uroczystości były władze Sejmiku Powiatowego, a wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej, kościoła katolickiego oraz Ministerstwa Kolei Żelaznych z Warszawy.

Muzeum Kolei Wąskotorowej z okazji jubileuszu przygotowało dodatkowe atrakcje, które wzbogacą zwyczajowy program wycieczki. Będzie zatem przejazd specjalny pociągiem Retro „pod parą” do Tułowic, gdzie w trakcie pikniku zaaranżowane zostaną atrakcje dla najmłodszych, będzie oprowadzanie z przewodnikiem po muzealnym skansenie, a także parada czynnego taboru wąskotorowego.

95 rocznicę istnienia sochaczewskiej wąskotorówki postanowiliśmy uczcić w sposób wyjątkowy. Dlatego też rozpoczynamy prace nad stworzeniem nowej wystawy stałej, dotyczącej dziejów naszej kolejki w okresie poprzedzającym powstanie muzeum (1922-1984). Spotkanie inauguracyjne dla mieszkańców Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego oraz miłośników kolejnictwa odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Turystycznym, właśnie 21 października po powrocie pociągu Retro z Tułowic. Serdecznie zapraszamy do udziału oraz podzielenia się własnymi wspomnieniami dotyczącymi sochaczewskiej kolejki. Zachęcamy również do przekazywania, bądź udostępniania własnych materiałów i pamiątek, które ułatwią nam prace nad wystawą. Planowany czas jej otwarcia to pierwsza połowa 2018 r.

Wcześniejszej rezerwacji biletów na pociąg Retro można dokonywać mailowo, telefonicznie, bądź osobiście w kasie muzeum. Wstęp do placówki w trakcie oprowadzania z przewodnikiem, parady taboru wąskotorowego oraz spotkania inaugurującego prace nad wystawą będzie bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w jubileuszu, tym bardziej, że będzie to ostatnia okazja w tym roku, aby przejechać się pociągiem prowadzonym przez parowóz Px29-1704!

Łukasz Popowski

PROGRAM
Sobota 21 października 2017 r., godz. 9.50 – 16.30

9.50 – 10.30 oprowadzanie po skansenie z przewodnikiem.
10.30 – 10.40 przemówienia okolicznościowe.
10.40 – 11.10 parada pojazdów trakcyjnych w muzealnym skansenie.
11.10 – 12.16 przejazd pociągu Retro do Tułowic.
12.16 – 14.14 piknik w Tułowicach z atrakcjami dla najmłodszych (prowiant na ognisko we własnym zakresie).
14.14 – 15.20 powrót pociągu Retro do Sochaczewa.
15.30 – 16.30 sala konferencyjna Centrum Edukacyjno-Turystycznego: spotkanie inaugurujące prace nad stworzeniem nowej wystawy stałej, dotyczącej dziejów sochaczewskiej kolei wąskotorowej.

Informacje dodatkowe

  • Data: 2017-10-21

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Sprawy urzędowo-administracyjne11

Ulotki dostarczane przez Pocztę Polską - oczernianie jednego z kandydatów?

Sprawy urzędowo-administracyjne10

Wybory 2020 - kilka pytań

Sprawy urzędowo-administracyjneDziś2

Urząd Miejski - jest szansa na nowy wygląd budynku

WypadkiDziś

Zderzenie ciężarówki z osobówką w Paprotni

Sprawy urzędowo-administracyjne8

Kontrolowana debata albo żadna - Jacek Kurski wkracza do akcji

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc