Jubileuszowa 15. edycja powiatowego konkursu „Wydajemy własną książkę”

/ 18 zdjęć
Zdjęcia i foto: Jubileuszowa 15. edycja powiatowego konkursu „Wydajemy własną książkę”  Słowo pisane sochaczew
+13

Jubileuszowa 15. edycja powiatowego konkursu „Wydajemy własną książkę” już za nami. We środę, 15 maja, odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród tegorocznym laureatom. Impreza odbyła się w Tygodniu Bibliotek pod hasłem #biblioteka.


Pomysł na zorganizowanie w Sochaczewie konkursu Wydajemy własną książkę w Sochaczewie zrodził się dopiero 10. lat po tym, jak został ogłoszony po raz pierwszy przez MDK Muranów i Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Warszawie. Cele, które od początku przyświecają konkursowi, organizowanemu przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sochaczewie, to obok promocji czytelnictwa, krzewienia kultury czytelniczej i wrażliwości artystycznej, poznanie historii, obyczajów i zabytków najbliższej okolicy – naszej małej Ojczyzny. Przez piętnaście kolejnych lat powstały książki na temat: Zabytki mojego regionu, Mój dom, moja rodzina, Tradycje kulinarne mojej rodziny, Własna propozycja jednodniowej wycieczki rowerowej śladami historii po najbliższej okolicy, Gdybym był burmistrzem…, Moja miejscowość/ moja ulica jej historia i codzienność, Żelazowa Wola w słowie i obiektywie. Fotograficzne i literackie impresje. Moja szkoła….,  W co się bawić? Zabawy na moim podwórku wczoraj i dziś, Na tropie mojej pasji, (…) zaczęło się na dworcu w Sochaczewie. Łącznie do tej pory złożono 543 książki, 626 autorów. Konkurs kierowany na początku roku szkolnego do uczniów wszystkich typów szkół z całego powiatu sochaczewskiego, ma zawsze swój finał w Tygodniu Bibliotek.

Na przestrzeni kilkunastu lat wprowadzono kilka zmian w regulaminie konkursu. Na początku nie było ograniczeń, co do ilości autorów jednej książki. Jednak pojawił się problem z zapewnieniem wystarczającej ilości nagród, gdy wpłynęła książka napisana przez dwudziestokilkuosobową klasę i na dodatek okazała się bardzo dobra. Po edycji związanej ze znajdującym się dworem w Żelazowej Woli, gdzie wiele prac było przestrzennymi formami - fortepianami, ograniczono format do indeksu i wprowadzono maksymalną liczbę stron. Ograniczenia nie zniechęciły uczestników, a wręcz przeciwnie. Wielokrotnie te same osoby brały udział w konkursie przez kilka lat z rzędu, co świadczy o popularności proponowanych tematów. Prace wpływały co roku z coraz to innych nowych szkół.


(…) zaczęło się na dworcu w Sochaczewie” to temat tegorocznej edycji. A dlaczego dworzec? Wszyscy zgodzą się, że książka idealnie pasuje do kolei. Pociąg, dworzec czy peron to miejsca, gdzie najczęściej spotkać można osobę z książką. Czytamy w drodze do szkoły, pracy czy jadąc na wakacje. W wymogach regulaminowych sugerowano, co może być tematem książek: „Sochaczewski dworzec kolejowy/autobusowy ma być tłem, miejscem, gdzie wydarzyła się np. jakaś historia, przygoda, rozpoczęła się znajomość, pasja, miłość, zrodziły się życiowe plany, bądź stał się inspiracją do podjęcia twórczości literackiej, technicznej, plastycznej, muzycznej”.

Odpowiedzi na pytanie: Co może nas spotkać na sochaczewskim dworcu? znajdziemy w 56 książkach nadesłanych w tym roku. Kilka razy rozpoczęła się znajomość, miłość, ciekawa przygoda, podróż czasie, do innego wymiaru, tu zaginął wagon a nawet fortepian. Na dworcu znaleziono zwierzątko, jak jedna z bohaterek - liska, który potem okazał się pieskiem. Tu spełniły się marzenia. Była zagadka kryminalna z morderstwem w tle. W kilku akcja toczy się na terenie muzeum kolei wąskotorowej i jedna na nieistniejącym dworcu autobusowym.

Uhonorowani dyplomami, książkami i prezentami otrzymanymi od PKP Intercity, Kolei Mazowieckich, Fundacji Grupa PKP i sochaczewskiego Muzeum Kolei Wąskotorowej, wyróżnieni uczniowie mieli jeszcze jedną niespodziankę. Specjalnie dla nich zaproszono Anetę Ostaszewską, rodowitą sochaczewiankę, doktora socjologii na UW, autorkę kilku książek, m.in. : Michael Jackson jako bohater mityczny. Perspektywa antropologiczna, Post Scriptum. Po śmierci Michaela Jacksona, Proces kształtowania kobiecej podmiotowości. W kręgu jej zainteresowań są współczesne przemiany społeczne, biografie kobiet, metodologia jakościowa i feministyczna. Pani Aneta w swojej prezentacji pięknie nawiązała do tematu konkursu. Mówiła o swoich pierwszych pisarskich próbach i o związkach z koleją. Dała mnóstwo cennych wskazówek młodym twórcom.Jurorzy: Stanisława Podgórska - prezes Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut, Daniel Wachowski – redaktor naczelny Ziemia Sochaczewska, Barbara Jachimowicz – artysta plastyk oraz pracownicy Biblioteki: Elżbieta Szczypińska, Aneta Stępień i Mariola Woźnicka, zwracali uwagę na zgodność książki z tematem, poprawność językową i stronę edytorską. Po wnikliwym przeczytaniu wszystkich prac i wielu dyskusjach, komisja przyznała 24 nagrody. Według nich reprezentowały wyrównany poziom, z kilkoma wyjątkami. Autorzy wykazali się wrażliwością artystyczną i wyobraźnią. Brano pod uwagę styl, ortografię, wygląd, estetykę, oryginalną treść, pomysł na ciekawą fabułę, nieszablonowe ujecie tematu, dynamikę akcji, reflekyjnośc, element zaskoczenia w przypadku książek o tematyce fantastycznej. Ważna dla nich była autentyczność, budowanie napięcia i nastroju w tekście; stosowanie metafor, porównań. Bardzo cenne były te pisane „z serca”, z ciekawie ujętym tematem, z emocjonalnym zabarwieniem i takie, które na długo prze przeczytaniu zostawały w pamięci i nie dawały o sobie zapomnieć. Niektóre wywoływały uśmiech jak poszukiwania zaginionych wagonów przez detektywa Piętkę. Inne skłaniały do zadumy, czy wręcz do łez.

Wysoko oceniono wzruszające wspomnienia wojenne spisane przez prawnuczkę i historię dziewczyny, która na dworcu widziała po raz ostatni swojego ojca (zginął podczas misji). Podobały się ich dojrzałe przemyślenia i refleksje. Wrażliwość artystyczna przejawiała się w ilustracjach i w gatunkach. Były opowiadania, wiersze, listy, wywiady, pamiętniki, komiksy, powieści Fantazy, kryminały, pisane prozą i wierszem. Autorzy zadbali o stronę graficzną. Większość z nich została wykonana na komputerze, a wśród młodszych uczestników, pisane ręcznie i to niezwykle starannie. Ważne, że często okładka i ilustracje wewnątrz korespondowały z treścią.


Od początku konkursowi kibicował burmistrz Sochaczewa. Co roku pełnił honorowy patronat i był sponsorem nagród książkowych. Propagowaniem konkursu zajmował się lokalny, wtedy tygodnik teraz dwutygodnik, Ziemia Sochaczewska. Pełnił medialny patronat nad przedsięwzięciem.

Na sukces tego projektu składa się praca wielu ludzi, nie tylko organizatorów. Oprócz samych twórców, ważni są opiekunowie, nauczyciele i rodzice, którzy zachęcają, motywują i pomagają w realizacji pomysłów. I bez sponsorów, dzięki którym możemy nagrodzić wysiłek dzieci, tradycja tego konkursu mogłaby zaniknąć. Dotychczas partnerami byli: Mazowiecka Sieć Kin Mazowsze, MOSiR, Junior Odkrywca, Szkoła Tańca Moniki Osieckiej, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, a w tym roku spółki Intercity, Koleje Mazowieckie i Fundacja Grupa PKP.


Pracownicy Biblioteki Mają plany na przyszłość i chcą kontynuować konkurs w tej formie. Dalej będą szukać ciekawych propozycji tematów dla młodzieży, blisko związanych z naszą małą Ojczyzną. Jest temat na edycję w roku 2020 Włącz wyobraźnię. Jakie tajemnice kryją ruiny sochaczewskiego zamku?


Książki eksponowane były na Warszawskich Targach Książki w dniach 23-26 maja br., na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Przez cztery dni, stoisko z książkami napisanymi przez dzieci, odwiedziły setki ludzi. Zainteresowała się nimi także redaktor naczelna audycji "Nasz Głos" z Łotewskiego Radia z Rygi. Wkrótce na jego antenie będzie wyemitowany wywiad o konkursie "Wydajemy własną książkę". Wśród gości byli też mieszkańcy Sochaczewa.Oto lista zwycięzców 15. Powiatowego Konkursu Wydajemy Własną Książkę „(…) zaczęło się na dworcu w Sochaczewie”:


Szkoły podstawowe klasy 1-3
1. miejsce
Gabriela Ostaszewska, Historia zaginionych wagonów, SP nr 3
2. miejsce
Klaudia Przygoda, Zaczarowany pociąg, ZS Erminów
Maria Pietrak, O wielkiej miłości, która zaczęła się na dworcu w Sochaczewie, SP Teresin
3. miejsce
Marta Krzeszowiec, Niesamowita podróż, SP nr 2
Szkoły podstawowe klasy 4 – 6
1. miejsce
Filip Jurczak, Niespełniona miłość, SP nr 4
2. miejsce
Lena Figut, Wszystko zaczęło się na dworcu w Sochaczewie… i tu się skończyło, SP nr 4
Hanna Fiołek, Przystanek Sochaczew, SP nr 3
3. miejsce
Lilianna Poryszewska, Podróż w przeszłość, która zaczęła się na dworcu w Sochaczewie, SP nr 4
Wyróżnienia
Alicja Krasucka, Znajome oczy, SP nr 4
Jędrzej Kuśmierczyk, Psia opowieść, SP nr 4
Wiktoria Łęcka, Koleje losu, SP Iłów
Agnieszka Piątkowska, Moja pierwsza wycieczka…, SP Giżyce
Kalina Staszewska, Zaginiony fortepian, SP Teresin
Jakub Jaworski, Niesamowita podróż, SP Kurdwanów
Szkoły podstawowe klasy 7-8 i 3 gimnazjum
1. miejsce
Judyta Stępińska, Zaczęło się na dworcu w Sochaczewie, SP nr 6
2. miejsce
Aleksandra Adamczyk, Odkryte marzenia na dworcu PKP, SP nr 6
Katarzyna Orzeszek, Dworzec który łączy, SP Kaptury
3. miejsce
Karolina Zatorska, Zaginiona stacja Sochaczewa, SP nr 2
Wyróżnienia
Agata Bylicka, Torami miłości, SP nr 6
Emma Kovkasyan, Pociąg do Berlina, SP nr 6
nagroda specjalna
Paweł Arkuszewski, Zaczęło się na Dworcu PKP w Sochaczewie, SP Giżyce
Szkoły średnie
1. miejsce
Patrycja Kuczera, Przerwana podróż, LO Sióstr Niepokalanek Szymanów
2. miejsce
Kinga Majczak, To wszystko stało się na dworcu, ZS im. Iwaszkiewicza
3. miejsce
Katarzyna Majorek, Kolej na miłość, ZS im. Iwaszkiewicza


E.Sz.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy