Już 20 maja Unia Europejska zakaże papierosów mentolowych

/ 2 komentarzy
Zdjęcia i foto: Już 20 maja Unia Europejska zakaże papierosów mentolowych Zdrowie sochaczew

Już w 2014 roku unijna dyrektywa nawiązywała do zakazu sprzedaży papierosów mentolowych. Wprowadziła zakaz sprzedaży papierosów i tytoniu do samodzielnego skręcania o charakterystycznym aromacie, tzw. zapachu lub smaku innym niż tytoń. Jednak już 20 maja 2020 roku w życie wejdzie całkowity zakaz sprzedaży oraz kupna „smakowych” papierosów we wszystkich krajach wspólnoty.


Zawarty w nich aromat mentolowy, dodawany do tytoniu, według decydentów UE zmienia jego smak przez co uatrakcyjnia palenie – co z kolei wpływa na pojawienie się kolejnych nałogowych palaczy. Nie ma to jednak pokrycia w badaniach konsumenckich. Od 20 maja zabronione będzie stosowanie jakichkolwiek środków aromatyzujących w jakichkolwiek komponentach wyrobów tytoniowych, takich jak filtry, papier, opakowania i kapsułki. 


Wycofanie mentolowych papierosów może spowodować u ludzi różne decyzje. Część palaczy stwierdzi, że jeżeli wycofano ich ulubione papierosy – zrezygnują z nałogu, kolejni przyzwyczają się do ich tradycyjnej „bezsmakowej” wersji, a jeszcze inni poszukają alternatyw. Na rynku legalnie dostępne zostaną jedynie dwa rodzaje produktów zawierających mentolowy aromat: e-papierosy (liquidy mentolowe będą nadal dostępne) oraz urządzenia podgrzewające tytoń, takie jak pierwszy dostępny na polskim rynku IQOS. Produkty alternatywne zawierają znacznie mniej substancji szkodliwych niż zwykłe papierosy, nie będąc jednak przy tym wolnymi od ryzyka. Podgrzewacze tytoniu to pewna nowość. Nie mają w sobie płynu jak e-papierosy, lecz prawdziwy tytoń, co dla wielu palaczom bardziej przypomina ich rytuał. - Najważniejsze jest minimalizowanie szkodliwego oddziaływania wyrobów tytoniowych. Zamiast papierosów, w których tytoń spalany jest w temperaturze prawie 800 stopni, pacjenci mogliby zastosować urządzenia podgrzewające tytoń do 300 stopni. Powoduje to spadek zawartości substancji mutagennych do zera, a pozostałych szkodliwych składników tytoniu nawet o 90 proc. Ale taki dym nadal zawiera ilość nikotyny, która zaspokaja nałóg palacza - wyjaśnia prof. Piotr Kuna, były wieloletni dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi.


Pomimo wprowadzonych zakazów palacze z nałogu nie będą chcieli zrezygnować aż tak łatwo. Jest to często ciężki i długi proces, jednakże trzeba mieć na uwadze, że wszystkie wyroby tytoniowe oraz te zawierające nikotynę są szkodliwe dla zdrowia. Najlepszym wyborem jest całkowita rezygnacja z papierosów i nikotyny, jednak skorzystanie z alternatywnych produktów stanowi ułatwienie w rzuceniu palenia tradycyjnych papierosów. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

robroyrobroy
+1
a cukierki miętuski? też wycofają w morde mać? wódki smakowe? toż to uzależnia jak narkotyk,przywrócić wino marki wino,wódkę obrzydliwą Vistulę,Bałtycką,decydują o zakazach a sami siadają z kielichem jakiegoś Whiskacza czy innego Burbona,palą cygara kubańskie a mnie mentolowych zabraniają palić?!?!a zapachowego papieru do doopy mogę? bo mnie się tyłek uzależnił? (2020-05-20 07:12)
robroyrobroy
0
nie ma miętowych? ale są wkłady do paczki papierosów kosztują +- 2 zeta i aromatyzuja fajki ,,mozna? mozna!jest interes -to zrobimy! pytać w kioskach i miejscach gdzie fajki sprzedają (2020-05-22 18:52)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy