Kandydaci na burmistrza o MOK na Żeromskiego

/ 8 komentarzy / 8 zdjęć
Zdjęcia i foto: Kandydaci na burmistrza o MOK na Żeromskiego Wybory samorządowe 2014 sochaczew
+3

Jaką przyszłość widzi Pani/Pan dla domu kultury przy ul. Żeromskiego?


Z cyklu 7 PYTAŃ DO KANDYDATÓW NA BURMISTRZA SOCHACZEWA 

vol. 5

 

Bogumił Czubacki:

Budynek przy ulicy Żeromskiego, w którym mieści się Miejski Ośrodek  Kultury, nie jest własnością miasta tylko Cechu Rzemiosł. W przeszłości prowadzone  były rozmowy dotyczące wykupienia tego budynku, gdyż samorząd miejski jest tylko najemcą pomieszczeń. Powoduje to utrudnienia związane z  finansowaniem remontów obiektu ze środków  budżetu miejskiego. Dlatego w poprzedniej kadencji bardzo walczyłem o tereny na polach czerwonkowskich, które udało mi się pozyskać i tam planowałem wybudować  nowoczesne centrum sportu i kultury. Sochaczew zasługuje na taki obiekt, ponieważ jest bogaty w ludzi pełnych talentów, którym należy stworzyć odpowiednie warunki do dalszego rozwoju.  

 

Przemysław Gaik:

Nie ulega wątpliwości, że w centrum miasta potrzebny jest Dom Kultury. Są dwa rozwiązania. Odkupić i wyremontować albo wybudować nowy. Dziś dalsze inwestowanie w mienie niebędące naszą własnością to zbytnia rozrzutność. Jeżeli miasto nie dojdzie do porozumienia z obecnym właścicielem, trzeba będzie podjąć wspólnie z radą miejską decyzję o budowie nowego obiektu. Obiektu spełniającego najwyższe standardy z parkingiem i wszelkimi udogodnieniami.

 

Tomasz Kocimski

Zastanawiałem się nad tą materią wielokrotnie. Z jednej strony wydaje się, że taki obiekt w tym miejscu jest jak najbardziej potrzebny, a z drugiej strony zderzamy się z czystą ekonomią. Mamy dom kultury w Boryszewie i Chodakowie, gdzie znajduje się dodatkowo całkiem przyzwoicie działające kino. Czy stać jest nasze miasto na trzy domy kultury ? – przypominam, że mamy piękne patio w świeżo zrewitalizowanych Kramnicach Miejskich, które można z dużym powodzeniem wykorzystywać dla organizacji imprez kulturalnych. Dlaczego pisze o ekonomii - ponieważ  budynek domu kultury przy ulicy Żeromskiego nie należy do ratusza! Jest w katastrofalnym stanie, wymaga ogromnych nakładów na remont, idących w setki tysięcy złotych. Czy mamy inwestować w substancję nie będącą naszą własnością, gdzie mamy jeszcze dwa domy kultury i z powodzeniem możemy wykorzystać własny, piękny, zabytkowy obiekt na ten cel ? Nie sądzę, aby to było uczciwe w stosunku do mieszkańców Sochaczewa, i to jest moja odpowiedź na postawione pytanie.

 

Piotr Osiecki:

Z całą pewnością nie myślę o jego likwidacji. Nie wyobrażam sobie, by centrum miasta pozbawiono domu kultury. Według mnie przyszłość dla tego miejsca to oprócz dotychczasowej działalności, lokalizacja nowego kina. Obecnie budynek nie jest jednak własnością ratusza, ale Cechu Rzemiosł. Jeśli zaś nie stanowi naszego majątku, nie można w niego inwestować. Ratusz ma prawo zlecać jedynie bieżące, doraźne remonty i to miało miejsce w tej kadencji na całkiem sporą skalę. Były wstępne rozmowy o ewentualnym przejęciu budynku, ale to na razie przyszłość.

 

Urszula Pawlak:

Często  zapominamy, że budynek nie należy do miasta, a to nas ogranicza. Warto rozważyć wariant jego kupna, ale musimy mieć przejrzysty plan, co ma tam powstać i jak być finansowane, z uwzględnieniem faktu, że mamy jeszcze dwa inne domy kultury. Będę się pewnie powtarzać, ale i tutaj możemy poszukać środków zewnętrznych na przywracanie do życia podobnych miejsc. Musimy też zmienić myślenie i sposób zarządzania kulturą. Miasto powinno być otwarte na twórców, nie może być tak, że młodzi sochaczewscy twórcy kultury tułają się z miejsca na miejsce nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca w sochaczewskich domach kultury.  Może to trochę nie na temat, ale trzeba zbudować nową muszę pod zamkiem i muszą tam wrócić dni Sochaczewa.

 

Tomasz Połeć

To trudny problem. Szczerze mówiąc rozwiązania widzę dwa. Pierwsze to doprowadzić do zakupu budynku dla miasta (dotychczas jest dzierżawiony) i doprowadzenie do stanu, jaki odpowiadałby przeznaczeniu. Za takim rozwiązaniem przemawia znakomita lokalizacja. Jednak pociągałoby to za sobą konieczność znalezienia miejsca na parking dla gości. A to w przypadku centrum jest niełatwe, choć nie niemożliwe.

Druga opcja to znalezienie innej lokalizacji. Myślę tu o naszym Podzamczu, które w sposób naturalny kojarzy się nam z różnymi kulturalnymi wydarzeniami. Gdyby wybudować nowoczesny amfiteatr z zapleczem, w którym mógłby się mieścić  właśnie dom kultury, to stałoby się to naturalnym centrum kultury miasta. Gdy dodamy do tego odpowiednie zagospodarowanie brzegu Bzury, powstaje urokliwe miejsce do miłego spędzania czasu. Naturalnie musiałoby to być miejsce bezpieczne.

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (8)

dragon36dragon36
0
dom kultury wybudować nowy,nie ładować się w ruinę. (2014-11-07 13:50)
GieniaGienia
0
dokładnie tak. NOWY DOM KULTURY W CENTRUM MIASTA, NA POZIOMIE, NOWOCZESNY, BARDZO PROSZĘ W IMIENIU SWOIM I SWOICH DZIECI. (2014-11-07 13:55)
KlaudynaKlaudyna
0
Po widowni w MOK na Żeromskiego ganiają myszy. (2014-11-07 13:56)
pwaldapwalda
0
Moja propozycja to zlikwidować MOK i na jego miejsce powołać Chodakowski Ośrodek Kultury i Boryszewski Ośrodek Kultury. Nie inwestować w budynek na Żeromskiego. Kramnice to właściwe miejsce na wystawy i uroczystości miejskie. (2014-11-07 14:22)
KlaudynaKlaudyna
0
Absolutnie nie, centrum miasta nie może zostać bez domu kultury. W kramnicach miejskich może być dom kultury pod warunkiem, że zostaną w nich wyłącznie: biblioteka, ewentualnie USC no i wydział kultury oraz promocji UM. Reszta wydziałów musiałaby wrócić do ratusza. Bo tworzenie kultury w Sochaczewie wymaga miejsca: zajęcia taneczne, plastyczne, muzyczne, teatralne itd. itp. Przecież mnóstwo dzieci chce z nich korzystać. A jest jeszcze młodzież, której trzeba dać konkretną propozycję kulturalną. (2014-11-07 14:48)
Obywatel85Obywatel85
0
Moje zdanie jest podobne jak kolegi wyżej,zdecydowanie lepiej skupić się na rozwoju dwóch już obecnych miejsc w Chodakowie i Boryszewie. Zamiast ładować pieniądze w ruinę zaniedbana przez tyle lat lepiej wybudować to akurat przykład: coś dla dzieciaków ala drugi Jordanek bo niestety tego typu miejsce jest tylko jedno w centrum.

Czy nawet zainteresować się jakaś formą pomocy/wspomagania młodych ludzi którzy rozkręcają ten niepubliczny dom kultury Piekarnia. (2014-11-07 14:50)
Obywatel85Obywatel85
0
Do koleżanki Klaudyny: wydział kultury oraz promocji UM funkcjonuje chyba tylko dla zasady bo efektów jego pracy doslowniee od groma. Przykładem jest wspomniana przeze mnie Piekarnia,gdzie młodzi prędzej zbiora się sami w dodatku bez pieniędzy i coś zorganizują niż te nieroby z góry kramienic zaczną myśleć.... (2014-11-07 14:54)
Janusz01Janusz01
0
Dlaczego wszystko musi być w centrum. Są już domy kultury w Sochaczewie. (2014-11-08 10:05)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy