Kandydaci na burmistrza o przyszłości Zamku w Sochaczewie - podsumowanie

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Kandydaci na burmistrza o przyszłości Zamku w Sochaczewie - podsumowanie Historia i tradycja sochaczew

Przed zbliżającymi wyborami samorządowymi Stowarzyszenie „Nasz Zamek” postanowiło zwrócić się do wszystkich kandydatów ubiegających się o urząd burmistrza Sochaczewa z prośbą o wypowiedzenie się na temat przyszłości jednego z najważniejszych zabytków miasta - ruin Zamku Książąt Mazowieckich. Pragnęliśmy poznać opinie kandydatów, gdyż temat ten jest interesujący nie tylko dla naszych członków i sympatyków, ale innych sochaczewian, zwłaszcza tych którym bliskie jest dziedzictwo historyczne miasta. Po publikacji na naszej stronie internetowej oraz portalu „e-Sochaczew.pl” wszystkich nadesłanych stanowisk, postanowiliśmy pokusić się o ich podsumowanie z naszego punktu widzenia.


Warunki wywiadów

Pytania zostały wysłane do wszystkich kandydatów drogą mailową w tym samym czasie - 2 listopada bieżącego roku. Publikacja odpowiedzi trwała od 7 do 13 listopada. O kolejności publikacji zdecydowała szybkość udzielonej odpowiedzi. Stanowisko każdego kolejnego kandydata było dodawane na naszą stronę internetową co 2 dni. Pytania dotyczyły:

  1. Kontynuacji w oparciu o środki unijne prac konserwatorskich na Zamku (ich istota sprowadzać miałaby się do odbudowy czterech pomieszczeń parteru zachodniego skrzydła obiektu oraz dwóch pomieszczeń piwnicznych z przeznaczeniem na innowacyjne przybliżanie historii lokalnej, analogiczne do działań zastosowanych podczas pikniku historycznego Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią oraz projektu Letnie Gawędy Historyczne – Przewodnik na Zamku).
  2. Wsparcia organizacyjnego i finansowego imprezy Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią, jako stałego elementu innowacyjnego przybliżania sochaczewianom historii lokalnej oraz promocji miasta. 


Odzew kandydatów

Z sześciu kandydatów ubiegających się o urząd burmistrza Sochaczewa odpowiedzi na pytania nadesłało czterech. Kolejność była następująca: Urszula Pawlak (KWW Porozumienie Obywatelskie Sochaczew), Tomasz Kocimski (KKW SLD Lewica Razem), Tomasz Połeć (KWW Porozumienie Ziemi Sochaczewskiej) oraz Bogumił Czubacki (KW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa). Odpowiedzi nie udzielili: Piotr Osiecki (KWW Sochaczewskie Forum Samorządowe) oraz Przemysław Gaik (KWW Przyjazny Samorząd). Na pierwsze pytanie wszyscy kandydaci odpowiedzieli podobnie, wyrażając wolę kontynuacji prac konserwatorskich i częściowej odbudowy Zamku w oparciu o środki z Unii Europejskiej. Odpowiedź na drugie pytanie była tylko nieco bardziej zróżnicowana: piknik historyczny Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią zdecydowanie wsparłaby Urszula Pawlak, Tomasz Połeć i Bogumił Czubacki, zaś Tomasz Kocimski wsparłby go, widząc jednocześnie przy procesie pozyskiwania środków finansowych na imprezę większy udział Stowarzyszenia.


Odzew mediów i społeczności lokalnej

Odpowiedzi kandydatów cieszyły się dużym zainteresowaniem sochaczewian, skupionych wokół internetowych portali społecznościowych „e-Sochaczew.pl” oraz facebook.com. Pierwsza opublikowana część – wywiad z Urszulą Pawlak – został wyróżniony przez Redakcję „e-Sochaczew.pl” obecnością na głównym felietonie portalu przez 7 dni. Tekst ten był również żywo komentowany. Dzięki facebookowemu profilowi „e-Sochaczew.pl” oraz 24 „polubieniom (lajkom)” treść stanowiska kandydatki została udostępniona dużej grupie lokalnych użytkowników Internetu. Odpowiedzi Tomasza Kocimskiego, Tomasza Połcia oraz Bogumiła Czubackiego otrzymały na facebooku odpowiednio: 6, 6 i 2 lajki, więc były również czytane i promowane przez sochaczewską społeczność internetową. 


Podsumowanie wywiadów

Na wstępie chcieliśmy serdecznie podziękować tym kandydatom, którzy odpowiedzieli na nasze pytania. Dzięki temu okazali szacunek nie tylko zagadnieniom, którymi jako organizacja od lat się zajmujemy, ale również tym wyborcom, którym bliska jest historia lokalna oraz los sochaczewskich zabytków.

Wielkim rozczarowaniem okazał się brak stanowiska dwóch kandydatów: Piotra Osieckiego i Przemysława Gaika. Szczególnie zmartwiło nas zignorowanie tematu przez urzędującego burmistrza Piotra Osieckiego, z którym od początku mijającej kadencji zrealizowaliśmy wspólnie wiele trudnych zamkowych projektów (np. dokończenie badań archeologicznych, partnerstwo przy rewitalizacji zabytku). Mimo iż od około dwóch lat współpraca ta wymagała wyrzeczeń, to jednak na poziomie merytorycznym udawało się dojść do porozumienia. Jednocześnie odnosiłem, jak widać mylne, wrażenie, że burmistrz jest zdecydowany na kontynuację prac konserwatorskich na Zamku, widząc z jednej strony ostatnią możliwość pozyskania środków zewnętrznych na tak trudną inwestycję, z drugiej zaś dostrzegając potencjał częściowo odtworzonego zabytku dla lokalnej promocji, turystyki czy edukacji.

Niezmiernie budujące jest, że większość kandydatów na burmistrza w tegorocznych wyborach samorządowych wyraża wolę kontynuacji prac konserwatorskich na Zamku. Stanowisko takie jest dla nas nagrodą za wieloletnią pracę dla dobra zabytku i daje nadzieję, że najlepsze czasy dla sochaczewskiego Zamku są ciągle przed nami. 


Łukasz Popowski


Zobacz więcej:

Kandydaci na burmistrza o przyszłości Zamku w Sochaczewie - część I Urszula Pawlak 

Kandydaci na burmistrza o przyszłości Zamku w Sochaczewie - część II Tomasz Kocimski

Kandydaci na burmistrza o przyszłości Zamku w Sochaczewie - część III Tomasz Połeć

Kandydaci na burmistrza o przyszłości Zamku w Sochaczewie - część IV Bogumił Czubacki

Letnie Gawędy Historyczne - Przewodnik na Zamku: podsumowanie

Ankieta dotycząca przyszłości Wzgórza Zamkowego


 

 5
Oceń
(3 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy