Karetka Dla Ciebie

W tym roku podatnicy - osoby fizyczne - po raz drugi mogą przekazać jeden procent swojego podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego, zamiast wpłacać go do Urzędu Skarbowego.
Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna zaproponowało Zarządowi Powiatu wspólną akcję "KARETKA DLA CIEBIE". Akcja ta, skierowana do samorządów, już spotkała się z dużym zainteresowaniem starostów. Akcja "KARETKA DLA CIEBIE" to pomysł na obywatelską mobilizację na rzecz sprawnego systemu ratownictwa medycznego, który w Polsce jest tworzony z ogromnym zaangażowaniem ze strony samorządów.
Mimo to mieszkańcy wielu gmin ciągle nie mają gwarancji, że karetka
pogotowia dotrze do nich tak szybko, jak to konieczne.
Realizowany od 2000 roku przez Ministerstwo Zdrowia program zakupów karetek pogotowia nie spełnia zakładanych warunków. Tymczasem do pełnej, zgodnej z międzynarodowymi standardami sieci rozmieszczenia karetek pogotowia brakuje wciąż kilkudziesięciu karetek. Część z tych ambulansów, które w tej chwili funkcjonują w strukturach ratownictwa medycznego, już w tej chwili powinna zostać wycofana, ze względu na bardzo zły stan techniczny. Po wypadku karetki w Teresinie, po którym nie nadaje się ona do użytku, w Sochaczewie tylko jedna karetka, ofiarowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, jest własnością szpitala. Dwie są spłacane w formie leasingu, jedna wypożyczona z łódzkiej kolumny transportu sanitarnego.
Średni koszt zakupu nowoczesnego ambulansu z wyposażeniem to
około 300 tysięcy złotych. Jeśli co piąty mieszkaniec powiatu przekazałby 1/100 swojego podatku, za kilka miesięcy zaczęłaby pracować nowa karetka.
Podobne akcje przeprowadzone zostały już m.in. w Sądeckim Pogotowiu Ratunkowym, Krynicy Zdroju, Lesku i Sanoku.
Zarząd Powiatu polecił dyrektorom PCPR Sylwestrowi Szymańskiemu i ZOZ Michałowi Milczarkowi nawiązanie kontaktu ze Stowarzyszeniem, a po podpisaniu umowy podane zostaną konta i zasady przekazywania pieniędzy.
Dzięki akcji "KARETKA DLA CIEBIE" możemy zyskać poczucie większego bezpieczeństwa oraz możliwość realnego decydowania o części swojego podatku. Ci, którzy włączą się do akcji, niczego nie stracą, bo osoby, którym fiskus musi oddać pieniądze, dostaną zwrot sumy wpłaconej na konto Polskiej Misji Medycznej razem ze zwrotem podatku.
Ci zaś, którzy sami muszą dopłacić podatek po rozliczeniu dochodów 2004 roku będą mieć pewność, że jeden procent ich podatku został wydany zgodnie z ich wolą.
Andrzej Wach

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy