Katarzyna Fiołek - petycja w sprawie wyrzucenia w Pustyni i w Puszczy ze spisu lektur

/ 32 komentarzy
Zdjęcia i foto: Katarzyna Fiołek - petycja w sprawie wyrzucenia w Pustyni i w Puszczy ze spisu lektur Edukacja sochaczew

Katarzyna Fiołek, nauczycielka z jednej z sochaczewskich szkół utworzyła zbiórkę podpisów pod petycją, która dotyczy lektury szkolnej. 


Petycja, którą utworzyła sochaczewianka dotyczy "W Pustyni i w Puszczy". Po tragicznych wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych w których zginął czarnoskóry Georg Floyd świat otoczyła mgła mrocznych myśli. Czy już jesteśmy równi, czy gdyby Georg miał białą skórę zostałby inaczej potraktowany? 


Generalizowanie zagadnienia jest ostatnim co powinniśmy robić. Jednak pomimo otaczającej nas nowoczesności warto pamiętać, że "czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał".


Publikuję pełną treść petycji:

Zwracam się z prośbą do Ministra Edukacji Narodowej, Pana Dariusza Piontkowskiego, o rozpatrzenie niniejszej petycji w sprawie wyrzucenia z listy lektur w szkole podstawowej powieści Henryka Sienkiewicza pod tytułem „W pustyni i w puszczy”.


W świecie (od dawna) postkolonialnym, w świecie postniewolniczym, ale jednocześnie w świecie, w którym nadal z powodu koloru skóry giną ludzie, książka, której treść jest dla polskich dzieci jedynym wśród lektur wzorcem Afrykanów oraz Arabów, nie powinna być podstawowym źródłem informacji o innych rasach i religiach. Przedstawia je w sposób właściwy dla dziewiętnastego wieku, utrwalając szkodliwe stereotypy i krzywdząco przerysowując kulturowe różnice. To książka, która pomimo wielu swoich wspaniałych cech, uczy pogardy, braku szacunku i poczucia wyższości nad każdym, kto nie jestem białym chrześcijaninem. Jaki jest cel indoktrynowania uczniów myśleniem o świecie sprzed stu sześćdziesięciu lat?Książek o przygodach dzieci nie brakuje na rynku wydawniczym i nie powinny nas przy „W pustyni i w puszczy” trzymać sentymenty, które kolejnym pokoleniom wypaczają obraz świata.


W klasach IV-VI, do których „W pustyni i w puszczy” jest adresowane, uczniowie,którzy do nich uczęszczają, nie są gotowi, nawet przy wielkim wparciu nauczyciela,na krytyczne odczytanie tekstu, na zetknięcie z bardzo złożoną problematyką podbojów kolonialnych. Z powieści Sienkiewicza nie dowiedzą się, że powstanie Mahdiego spełniło ważną funkcję w ruchu wyzwoleńczym, nie dowiedzą się, że czarnoskórzy mieszkańcy kontynentu nie są głupi i bojaźliwi. Na początku XXI wieku „W pustyni i w puszczy” nadal legitymizuje właśnie kolonialną wersję świata. Nie ma na to mojej zgody jako polonistki, matki dzieci w wieku szkolnym, ale także humanistki, która, widząc i słysząc hasła „Black Lives Matter” i ostanie, niezwykle wstrząsające, „I can’t breathe”, wie, że dla Kalego i Mei miejsce we współczesnym świecie jest już zupełnie inne niż to, które wymyślił im Sienkiewicz.


Nie boję się stwierdzić, że „W pustyni i w puszczy” to książka, mimo wszystko, rasistowska, że Afryka na jej kartach to jedynie przefiltrowana przez wyobraźnię autora wizja Afryki, która z prawdziwym kontynentem nie ma nic wspólnego. Autorzy podstawy programowej z bliżej nieznanych powodów założyli, że dzieło to będzie kształtować estetykę, gust, wrażliwość, ale zapomnieli, że czynić to będzie poprzez wiktoriański imperializm. To on dzielił świat na czytelne połowy - na cywilizowany świat białych i barbarzyński świat wszystkich pozostałych.


Tyle że taki świat, Panie Ministrze, już nie istnieje. Mamy za to coraz większą etniczną dywersyfikację w naszych szkołach i omawianie tej książki w grupie dzieci, które nierzadko mają za kolegę czy koleżankę z klasy kogoś o innym niż biały kolor skór, jest po prostu złe.


Nie próbuję odbierać Sienkiewiczowi, naszemu pierwszorzędnemu pisarzowi drugorzędnemu, talentu i warsztatu, ale sen Martina Luthera Kinga nie ziści się także między innymi dlatego, że polskie szkoły podstawowe karmią uczniów i wychowanków literaturą, która zatwierdza porządek świata, jakiego albo już nie ma, albo jaki rozpaczliwie czarne społeczności w różnych miejscach na świecie próbują rozbić. W świecie śmierci z powodu koloru skóry, nie pozostaje nic innego jak stwierdzić, że Kali ma twarz George’a Floyda.

 

Z poważaniem,

Katarzyna Fiołek


link do petycji:

https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/minister_edukacji_narodowej_wyrzucmy_w_pustyni_i_w_puszczy_z_listy_lektur/?ftatica&utm_source=sharetools&utm_medium=facebook&utm_campaign=petition-1041894-wyrzucmy_w_pustyni_i_w_puszczy_z_listy_lektur&utm_term=EXFJdb%2Bpl&fbclid=IwAR2bnR4-z7PtwmsbhW6bQl70zLpEfFYTSUqJqaB1Ifp8zdkbq3aKTyZQBfM

 1
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (32)

redakcja-szczerbiecredakcja-szczerbiec
+5
Kretynizm level 10. W jednym się jednak zgadzam: " Kali ma twarz George’a Floyda". Fakt, obaj uważali, że kradzież "dla siebie" jest dobra. Parafrazując Mistrza: "Floyd ukraść to dobrze, Floyda za to ukarać to źle". Sienkiewicz dobrze opisuje mentalność Czarnych, która w innych warunkach cywilizacyjnych (Ameryka, Europa) buzuje z jeszcze większą siłą, niż na kartach ksiązki. A FLoyd zginął nie ze względu na kolor skóry -został zatrzymany bo był drobnym bandziorem, kóry usiłował oszukać sprzedawcę. Brutalność policji to jedno, a pisanie bzdur przez p. Fiołek to drugie. Poza tym, co warto wiedzieć pisząc kretynizmy o rasizmie, że według badań robionych w USA przez kilka uniwersytetów na zlecenie organizacji Czarnych, z rąk policji ginie DWA RAZY więcej Białych, niż Czarnych.  (2020-06-04 17:33)
feliks-chojnackifeliks-chojnacki
+2
Proponuję iść dalej. Zakazać emisji "Kochaj albo rzuć" - to rasistowski film !!! Poza tym uważać, kto naucza naszą młodzież. Można być głupcem nawet z doktoratem. (2020-06-04 17:58)
first-onefirst-one
+1
Wyrzucić to trzeba, ale naukę polskiego ze szkoły, bo tumany po maturze znają Lalkę albo inną książeczkę, ale nie potrafią poprawnie napisać zdania w swoim języku, co drugi nie wie co to czasownika, a co rzeczownik. O interpunkcji z grzeczności się nie wypowiem. (2020-06-04 17:59)
lobo-onelobo-one
+2
Czy tej pani coś spadło na głowę? Nikt jej nie powiedział ze robi rzecz idiotyczną? (2020-06-04 19:42)
steffsteff
+3
No to idźmy za ciosem. Zdejmijmy wszystkie dzieła Szekspira, bo propagował okrucieństwo i antyfeminizm.Chcecie coś wykluczyć, to wykażcie słabość dzieła. Inaczej będziemy żyć w orwellowskim świecie.Kłania się "Fahrenheit 451". (2020-06-04 19:49)
linulinu
+1
Nazwisko adekwatne, do działań tej pani ... ;] (2020-06-04 20:56)
robroyrobroy
0
przecież toto (autorka petycji) nie urodziła się z takim czymś,ona to nabyła od swoich rodziców?.""Murzynek Bambo w Afryce mieszka,czarną ma skórę ten nasz koleżka,,"-Ty weź się babo za Centkiewiczów-za opisywanie Eskimosów,za Arkadiego Fidlera za naśmiewanie się z idiotyzmów i wierzeń Indian Ameryki Południowej, i z opracowań Karola Wojtyłły o pedofilii.....o ,przepraszam ,zapędziłem się,ale jak człowiek z idiotką rozmawia staje sie po trochu debilem, a jak byś matołko przeczytała kilka książek o Tomku Wilmowskim -autorstwa Alfreda Szklarskiego ,gdzie JA zwiedziłem świat,poznałem florę i faunę,przyrodę dalekich krajów,bez gooogle,internetu,, na końcówkę dodam-Afryka na poczatku XX wieku liczyła ponad 100 milionów afroafrykanów, teraz liczy ponad JEDEN MILIARD 200 MILIONÓW,jutro zgłosisz Krzyżaków,pojutrze Pana wołodyjowskiego,Noce i i Dnie,Lalkę,Chłopów i qrwa holokaust zostanie tylko jako lektura-wymyślony zresztą ,żegnam ozięble i wsadź swój protest tam gdzie słońce nie dochodzi, (2020-06-04 20:57)
wbienkowbienko
+2
@first-one

Oni nie znają "Lalki", oni nie czytali "Lalki" oni czytali o "Lalce" a to zasadnicza różnica - poznać dzieło i doświadczyć jego wielkości to nie to samo co czytać o nim by się do wiedzieć o czy jest. I zapewniam Cię, że nie jest to jakaś "książeczka". Obawiam się jednak, że większość młodzieży maturalnej nie przeczytała przez rok ani jednej książki - o czymkolwiek.

W „Pustyni i w puszczy” jest ciekawe i nie łapie się pod żadne zarzuty Pani Kasi. Jest dokumentacją „stanu wiedzy” pewnej epoki i wyobrażenia ludzi tejże epoki o doświadczeniu egzotycznej przygody. Nie można tej powieści obarczać wadami teraźniejszości . To nie jest żaden „podręcznik” nienawiści. Dzieci od najmłodszych lat mają otwarty i powszechny dostęp do informacji o świecie i w związku z tym błędne jest stwierdzenie, że powieść Sienkiewicza potrafi zepsuć nasze dzieci.

Ale nieczytanie książek tak. Upośledza emocjonalnie, intelektualnie i blokuje wyobraźnię.

(2020-06-04 21:01)
sk-skssk-sks
+1
proponuję złożyć jeszcze petycję o usunięcie wszelakich wpisów na temat działan Niemców podczas drugiej wojny światowej,ponieważ w stosunku do tego kraju jest to też rasizm,czyż nie? A najlepiej to wogole wprowadzic zmiany w zapisach historycznych i całkowicie wymazać informacje iż wojna miała miejsce. A teraz na serio- na miejscu twojego przełożonego,wywaliłbym cie z pracy (na zbity) DYSCYPLINARNIE, za próbę usuwania lektur wybitnego pisarza. Ponadto gratuluję, właśnie lecisz na główną stronę WIOCHA i wszędzie twoje zdjęcia zostaną upublicznione, lecz z dopiskiem słów typowo podkreślających twoją inteligencję (2020-06-04 23:33)
robroyrobroy
0
i się baba wypromowała ,no geniusz,niech wprowadzi dopisek do tego wniosku-film o " Dwóch takich co ukradli księżyc" oglądanie obowiązkowe,matura z niego,a ministrem edukacji zostanie,a kuchnia pełna brudnych garów,co? (2020-06-05 04:08)
robroyrobroy
+1
. (2020-06-05 04:10)
SzipenSzipen
-1
Do roboty
W jednym komentarzu wykazałeś się chamstwem i zanegowałeś holocaust. Gratuluję. (2020-06-05 04:55)
SzipenSzipen
-1
*Do robroy

W jednym komentarzu wykazałeś się chamstwem i zanegowałeś holocaust. Gratuluję. (2020-06-05 05:03)
robroyrobroy
+2
@szipen,holokaust jest przypisany do jednego narodu ?,bylo wiele milionowych ludobójstw-Ormian,Hutu,w Kambodży,polecam książkę"przedsiębiorstwo Holokaust,Normana Finkelsteina,żyda zresztą,dzisiaj sami wywalaja Palestyńczyków z ich ziem,strzelają jak do kaczek.Za ten zydowski holokaust każą nam płacić i płacić bo to Polacy wymordowali wszystkich żydów Europy..temat uważam za zamknięty,skup się na temacie (2020-06-05 07:15)
marcpromarcpro
+1
@szpien

Proponuję wiadro zimnej wody na głowe w celu ochłonięcia.

Przeczytaj raport z jego sekcji.

Koleś był pod wpływem narkotyków i nie wiadomo co się działo przed interwencja policji.

@robroy,

Trzeba jeszcze dodać że Floyd był aktorem filmów dla dorosłych.

(2020-06-05 07:27)
marcpromarcpro
+5
Jak czytam petycję Pani Katarzyny Fiołek, to od razu przychodzą mi do głowy słowaŚ.P. prof. Bogusława Wolniewicza.To czekamy aż fundacja animals zakaże "Łyska z pokładu Idy".

(2020-06-05 07:32)
maqrtamaqrta
+3
Może ktoś napisze, która to szkoła. Będę wiedziała gdzie dziecka nie posyłać. (2020-06-05 08:03)
marcpromarcpro
+4
A co z "Murzynkiem Bambo"?

Czy w odniesieniu do tego wierszyka, Pani Katarzyna ma podobne kompleksy?(2020-06-05 09:08)
jacek93jacek93
-1
A ja się zgadzam z autorką pomysłu."W pustyni i w puszczy" to ramota którą spokojnie można usunać z listy lektur i zrobić miejsce dla pozycji przystajacej do dzisiejszych czasów. (2020-06-05 10:03)
marcpromarcpro
+1
@jacek93To co proponujesz?

Jeśli nie "W pustyni i w puszczy" to co w zamian?

Jaka jest Twoja propozycja? (2020-06-05 11:12)
feliks-chojnackifeliks-chojnacki
+1
"Kapitał" Marksa? "Dzieła wszstkie" Lenina (to bardzo fajne, bo w twardej oprawie)? (2020-06-05 11:17)
first-onefirst-one
0
Użytkowniku wbienko,

nie mówię, że Lalka jako książka jest zła, wprost przeciwnie. Lubię ją, choć z twórczości Prusa bardziej odpowiada mi - chyba już zapomniany w szkołach - Faraon. Jednak ostatecznie książka to tylko książka: forma intelektualnej rozrywki. Nauka języka polskiego powinna skupiać się na poznawaniu języka i doskonaleniu jego użytkowania, bo jest z tym coraz gorzej. Niestety obecnie język polski w szkołach wygląda jak zajęcia z literaturoznawstwa.

Książki czyta się dla siebie; nigdy nikogo nie zmusisz, żeby je czytał, dlatego taki nacisk na lektury w szkołach to marnowanie czasu. (2020-06-05 12:46)
first-onefirst-one
0
PS: ciekaw jestem, w której to naszej szkole taka postępowość. Ktoś wie, gdzie ta pani jest zatrudniona? Współczuję dzieciakom, że ich nauczycielka łączy politykę ze swoim zawodem. (2020-06-05 12:54)
robbo2krobbo2k
+1
Idac rozumowaniem..... nalezy zliklwidowac wszystkie ksiazki no bo taki Potop pochwała pijanstwa. Do tego dziewkami sie handluje a przeciez to dyskryminacja i walczymy o rownouprawnienie. Slowacki., Mickiewicz... i cały romantyzm przeciez widac iz to duchy a jak wiemy duchy sa złe bo biskup zabrania Haloween.

Noble tez oddac... bo taki Sienkiewicz to jakie Quo vadis napisał gdzie przesladuja chrzescijan. A jak wiemy jest rownosc. A Tuwim zdelegalizowac wszystkie Szkoły Podstawowe z tym imieniem bo jak to tak "murzynek Bambo" i do tego Lokomotywa i tez przewozenie w wagonach niehumanitarnie zwierzat.

(2020-06-05 12:59)
wbienkowbienko
0
@marcpro

Głupota nie jest cechą ani lewactwa, ani prawactwa. Ona nie ma barw, ani przynależności i nawet autorytet profesora Wolniewicza tego nie zmieni (o ile był autorem tych słów - bo trochę mi do nich nie pasuje - mało filozoficzne ;) ) (2020-06-05 15:31)
SzipenSzipen
0
@robroy, @marcpro

Ja nawet jednym słowem nie wspomniałem o petycji Pani Katarzyny, ani o niejakim Georgu Floydzie!

Wytknąłem tylko chamstwo i negowanie holocaustu w wykonaniu robroya. Ani jedno, ani drugie nie jest pożądane na tym forum. Da się dyskutować kulturalnie!

Czytajcie proszę ze zrozumieniem. (2020-06-05 16:26)
robbo2krobbo2k
+1
Katarzyna Fiołek - nauczyciel jez angielskiego i za kare bibliotekarz w SP6. Chron Boze dzieci przed taka bibliotekarką. Harrego Pottera to tam pewnie dzieci nie zobaczą

(2020-06-05 22:20)
marcpromarcpro
+1
@SzipenNie tylko Robroy neguje holokaust.

Robi to Międzynarodowy Czerwony Krzyż:

https://forumemjot.wordpress.com/2015/04/18/oficjalne-zrodla-z-miedzynarodowego-czerwonego-krzyza-dowodza-ze-holokaust-byl-oszustwem-2/Co więcej, negują go także sami żydzi:

http://www.shoah.org.uk/2012/07/11/jew-admits-holocaust-is-a-fraud-and-a-psyop/Ja tak samo jak Robroy polecam Ci: "Przedsiębiorstwo Holokaust" Normana Finkelsteina.P.S. Jakby co, to tę ksiażkę można by dać w zamian za "W pustyni i w puszczy".

(2020-06-06 07:50)
SzipenSzipen
-1
@marcproOK, skoro więcej ludzi neguje holocaust, to robroy jest usprawiedliwiony, oczywiście inni również... Tak jak usprawiedliwiony jest każdy złodziej i morderca, bo przeccież inni też kradli i zabijali.

Można czytać Finkelsteina i źródła podobne do tych, które podałeś. Można też przeczytać książkę austriackiego malarza i uznać, że miał świetny pomysłl na organizację świata. Można wierzyć, że polskich ofecerów w Katyniu zamordowali Niemcy, że nadajniki 5G rozsiewają covid-19, a szczepionki wywołują autyzm. Nie chcę dyskutować, bo nie ma sensu kopać się z koniem. Życzę powodzenia. (2020-06-06 22:02)
pawel-sitekpawel-sitek
0
Pierwszorzędny pisarz, od którego autorka pożyczyła określenie Sienkiewicza na zawsze pozostanie drugorzędnym ponieważ jest zbyt trudny i przez to nudny dla przeciętnie inteligentnych. Niedługo i Sienkiewicza będzie czytać wąska grupa bibliofilów. A młodzież jeśli sobie film obejrzy przed ;przerabianiem' lektury w szkole, to i tak będzie 'duży wysiłek' (2020-06-07 18:31)
bromekbromek
+1
Fijołkową na burmistrza w następnych wyborach, a @szipena na z-cę... (2020-06-10 07:20)
anwitowskianwitowski
-1
Pani Katarzyna Fijołek, polonistka ze szkoły w Sochaczewie, spotkała się ze zmasowanym hejtem po ogłoszeniu petycji dotyczącej „W pustyni i w puszczy”. Jakiś tłuk nie odczytał ze zrozumieniem jasnej przecież intencji zawartej w tej petycji i rzucił się do gardła pani Katarzyny z widocznym zamiarem jej zagryzienia. Za nim ruszyła hałastra bezmózgich hejterów i fala przez Polskę popłynęła.A przecież myśl pani Katarzyny F. jest czytelna i nie budząca wątpliwości. pani Katarzyna Fiołek postanowiła „obśmiać”, ośmieszyć zapał idiotów klękających czy tarzających się po chodnikach dla wyrażenia w ten sposób… no właśnie, czego? Solidarności z uciemiężonymi afroamerykanami (u nas za takich robią Żydzi, lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści, transwestyci i jacyś jeszcze Q, których nie udało mi się rozszyfrować),stanowiącymi 13 % amerykańskiego społeczeństwa, za to dokonującymi ponad 50 % morderstw w tym pięknym kraju?Inni, z zapałem cenzorów z Mysiej, rzucili się na dzieła kultury wyłapując występujące w nich określenia typu „murzyn”, mające świadczyć o rasistowskim nastawieniu twórców i odbiorców takich dzieł. Domagają się oni wycofania takich książek czy filmów (najlepiej pewno przez spalenie ich na stosie, jak to robili Niemcy w połowie ubiegłego wieku).Pani Katarzynie Fiołek pokłon się należy. (2020-06-13 00:30)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy