Kawalerzyści z Białegostoku w Brzozowie Starym

/ 6 zdjęć
Zdjęcia i foto: Kawalerzyści z Białegostoku w Brzozowie Starym Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew
+1

Eugenia Kula – Prezes Koła Żołnierzy 10. Pułku Ułanów Litewskich i ich Rodzin z Białegostoku wspomina, że do jej rąk przypadkowo trafił egzemplarz „Spadochroniarza”. Z jego łamów dowiedziała się, że służący w 10 Pułku Ułanów Litewskich rtm. Marian Jurecki ps. „Orawa” - późniejszy Cichociemny -  spoczywa w Brzozowie Starym, a jego grobem opiekuje się miejscowa szkoła. 


Po 75 latach odnaleziono grób pułkowego kawalerzysty. Do tej pory Koło odwiedziło wszystkie dotychczas znane groby swoich żołnierzy w całej Polsce i za wschodnią granicą. Zatem w sobotnie popołudnie 8 czerwca 2019r. do Brzozowa Starego przyjechała grupa białostockich sympatyków 10. Pułku Ułanów Litewskich. Gospodarzem przybyłych z Białegostoku gości był Andrzej Grabarek – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym. Szkoła nosi imię Żołnierzy AK Cichociemnych, opiekuje się miejscami pamięci, kultywuje idee tej formacji.


Białostocka delegacja w składzie:  Eugenia Kula – Prezes Koła Żołnierzy 10. Pułku Ułanów Litewskich  i ich Rodzin, córka żołnierza powyższego pułku z przedstawicielami rodzin pułkowych - Marią Jedryczek, Barbarą Szydłowską, Adamem Obuch-Woszczatyńskim, mjr straży granicznej Piotr Horsztyński – Dowódca  Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich w Sokółce, por. Krzysztof Ługowski z 5 Kampanii 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku realizującej tradycje 10 Pułku  Ułanów Litweskich, Piotr Pieczur i  Jakub Kamiński z Szwadronu Kawalerzystów im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Pietkowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach kawalerzysty rtm. Mariana Jureckiego, Cichociemnego.


Kawalerzyści oddali hołd, zaciągając honorową wartę przy grobie w poczcie sztandarowym z historycznym sztandarem pułkowym z 1920 roku. Towarzyszył im poczet sztandarowy brzozowskiej szkoły.


Uczniowie w imieniu Klubu Cichociemnych działającego w szkole także złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Wszyscy  oddający hołd spoczywającym tu żołnierzom Września 1939r. i Cichociemnym zmówili modlitwę Anioł Pański wraz z ks. Leszkiem Krześniakiem – Proboszczem Parafii Brzozów.


Rodziny 10. Pułku Ułanów Litewskich, kawalerzyści i ich sympatycy z Białegostoku przebyli „Szlak  Pamięci Cichociemnych: Załusków – Wszeliwy – Brzozów Stary”. Przewodnikiem był dyrektor szkoły.


Białostoczczanie zwiedzili też szkołę kultywującą tradycje Cichociemnych. Mogli zapoznać się bliżej z postacią rtm. Mariana Jureckiego. Nie kryli wzruszenia, iż szkoła pamięta o ich żołnierzach, o miejscach pamięci, które są zadbane.


W dowód wdzięczności wyróżnili szkołą pamiątkową statuetką pułkową. Szkoła przekazała im jubileuszowe biuletyny „Dzień Cichociemnych – Brzozów Stary 2018”. Po posiłku w brzozowskiej szkole odjeżdżając nie kryli wzruszenia, iż Pan Bóg dał im  możliwość odnalezienia grobu kolegi pułkowego i wizyty w tym, tak niezwykłym dla nich miejscu.


Andrzej Grabarek

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy