Kiedy warto zdecydować się na dom energooszczędny?

Zdjęcia i foto: Kiedy warto zdecydować się na dom energooszczędny? Komunikacja publiczna sochaczew

Decydując się na budowę domu, stajemy przed dużym wyzwaniem. Od podjętych na etapie projektowania wyborów, zależeć będzie nie tylko komfort domowników, ale również koszty utrzymania budynku. Rozważając różne rozwiązania, warto więc wziąć pod uwagę nie tylko cenę ich wdrożenia, ale również – utrzymania. Opcją, która zyskuje w Polsce na popularności, są nowoczesne domy energooszczędne. Zaprojektowane z troską o środowisko, są droższe w budowie, ale tańsze w trzymaniu. Jakie są ich plusy i minusy i kiedy warto zdecydować się na dom energooszczędny?


Kiedy dom jest energooszczędny?

Kiedy możemy mówić o tym, że dom jest energooszczędny? Istnieje kilka kryteriów, które musi spełnić budynek tego typu. Najważniejszym z nich jest zapotrzebowanie na energię – to powinno być niższe niż w przypadku domów budowanych tradycyjnie. Istnieje szereg rozwiązań, które pozwalają na obniżenie zapotrzebowania energetycznego, jednakże nie trzeba stosować ich wszystkich jednocześnie, żeby dom mógł zostać uznany za energooszczędny. Żeby ograniczyć straty energii świadomie planuje się rozkład pomieszczeń, wielkość otworów okiennych, usytuowanie budynku względem stron świata. Starannie dobiera się również materiały budowlane i izolacyjne. Stosuje się ocieplenia ścian oraz nowoczesne systemy grzewcze i wentylacyjne. Celem wszystkich zabiegów jest zapewnienie komfortu domownikom, przy jednoczesnym obniżeniu strat energii do minimum.


Dom energooszczędny – dobry dla środowiska i portfela

Domy energooszczędne bywają nazywane również ekologicznymi. Nie bez powodu – nie zużywając nie potrzebnie energii, dbamy o środowisko, nie eksploatując go nadmiernie. Decydując się na postawienie domu energooszczędnego, troszczymy się zatem o swoje zdrowie. Wpływamy korzystnie na stan powietrza, gleby i wód. W czystym otoczeniu mniej chorujemy i lepiej się czujemy.Dom energooszczędny to jednak także oszczędność dla portfela. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań ograniczających utratę energii pozwala znacznie obniżyć koszty rachunków za energię. Inwestycja w dom energooszczędny szybko się zwraca. Choć na początku trzeba ponieść większe koszty, utrzymanie domu jest tańsze przez wiele lat. Ponadto mieszkanie w ciepłym, dobrze zabezpieczonym przed utratą ciepła domu jest przede wszystkim wygodniejsze.


Dlaczego warto postawić na dom energooszczędny?

Kiedy warto zdecydować się na dom energooszczędny? To rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku projektu domku parterowego, jak i pokaźnej willi, jednak im większa budowa, tym inwestycja staje się bardziej opłacalna. Dlaczego? Ponieważ ogrzanie dużej powierzchni to znacznie wyższe koszta, jeśli ta nie została wybudowana z troską o energooszczędność. Im większym domem dysponujemy, tym większe oszczędności odczujemy, inwestując w ekologiczne rozwiązania zwiększające termoizolację w domu. Czasami wystarczą niewielkie zmiany, np. odpowiedni układ pomieszczeń albo usytuowanie względem świata, żeby obniżyć koszty rachunków za energię. Jeśli planujemy budowę domu jednorodzinnego i chcemy zapewnić komfort wszystkim domownikom, nie narażających ich na przebywanie w chłodnych, nieogrzanych pomieszczeniach, najlepiej już na początku zainwestować w energooszczędność. Choć budowa domu energooszczędnego generuje dodatkowe koszty związane z wyborem odpowiednich materiałów budowlanych oraz instalacyjnych, to jej koszt szybko się zwraca, nawet z nawiązką. W przypadku dużych domów, często wystarcza kilka do kilkunastu lat, żeby oszczędności na niższych rachunkach za energię pokryły inwestycję włożoną w budowę domu energooszczędnego.


Gdzie szukać domów energooszczędnych?

Jeśli chcemy zamieszkać w domu energooszczędnym, mamy do wyboru kilka możliwości. Możemy poszukać gotowych inwestycji wybudowanych z troską o kwestie ekologiczne lub wybrać się do dowolnie wybranego biura projektowego. Doświadczony architekt przygotuje projekt domu ekologicznego zgodnego z naszymi potrzebami lub zaproponuje jeden z gotowych projektów, proponując np. pewne drobne zmiany, by dostosować do do oczekiwań konkretnej rodziny. Wybór gotowego projektu domu energooszczędnego to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą obniżyć koszty inwestycji – zakup gotowego projektu jest zawsze tańszy niż projekt indywidualny tworzony na życzenie, a jednocześnie oferuje nowoczesne rozwiązania energooszczędne. W projektowaniu domu energooszczędnego biorą udział specjaliści z różnych dziedzin, dbając, by dom był maksymalnie komfortowy i dobrze służył swoim mieszkańcom. Na to rozwiązanie warto zdecydować się z jeszcze jednego powodu: wymagania prawne stawiane budynkom mieszkalnym stale rosną i niewykluczone, że domy energooszczędne wkrótce staną się standardem. Zamiast tracić pieniądze na wysokie rachunki, a w przyszłości na remont dostosowujący budynek do nowych wymagań, lepiej już teraz zainwestować w dom energooszczędny, zapewniając sobie i swoim bliskim świetne warunki do życia.


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy