Kodowanie i programowanie w Muzeum Kolei Wąskotorowej

/ 9 zdjęć
Zdjęcia i foto: Kodowanie i programowanie w Muzeum Kolei Wąskotorowej Edukacja sochaczew
+4

W ubiegłym tygodniu, 8 października br., w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbył się cykl zajęć prezentujący uczestnikom dwa światy, których wspólnym mianownikiem była kolej. Mowa o warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w ramach projektu "Koduj z UKE" oraz lekcjach muzealnych z oferty sochaczewskiego muzeum.

Do udziału w akcji wytypowano dwie klasy VI ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Kątach. W wyjątkowej przestrzeni jednej z sal wystawowych Centrum Edukacyjno-Turystycznego uczniowie zostali zaproszeni do gry "Inteligentne miasto", w trakcie której mogli nabyć podstawowe umiejętności z zakresu kodowania i programowania, a jednocześnie zrozumieć, że są one wykorzystywane w wielu dziedzinach życia. Wprowadzeni zatem w cyfrowy świat kodów i algorytmów, używając udostępnionych laptopów, ożywiali na specjalnej macie latarnie uliczne, światła drogowe, rogatki i światła kolejowe, by w końcowym efekcie zespołowej pracy uruchomić pociąg.

Dopełnieniem powyższych zajęć były prowadzone równolegle lekcje muzealne pt. "Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej w latach 1922-1984", które przybliżyły młodym adeptom kolejnictwa, jakże ciekawą, historię sochaczewskiej wąskotorówki i ogromną rolę, jaką odegrała w życiu codziennym mieszkańców naszej małej ojczyzny. Cennym uzupełnieniem tej wiedzy był spacer po muzealnym skansenie, podczas którego uczestnicy zapoznali się z najciekawszymi przykładami taboru gromadzonego przez lata w największej tego typu placówce w Polsce.

Opisywane wydarzenie odbyło się w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania (EU Code Week), czyli oddolnej inicjatywy promującej w ciekawy i interesujący sposób programowanie i umiejętności cyfrowe, pomagając zrozumieć otaczający świat, który ulega ciągłym zmianom, by rozwijać nowe pomysły i wprowadzać innowacje na przyszłość.

Monika Szymańska
Tomasz Karolak
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy