Kolejne utonięcia na Mazowszu - bądźmy ostrożni!

Zdjęcia i foto: Kolejne utonięcia na Mazowszu - bądźmy ostrożni!  Komunikaty sochaczew

Sochaczewscy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Na Mazowszu doszło już do 10 utonięć.


Przyczyną nieszczęść jest zazwyczaj brawura połączona z alkoholem. Pamiętajmy, że łączenie kąpieli i napojów procentowych jest bardzo niebezpieczne. Gdy temperatura powietrza jest wysoka, trunek szybciej uderza do głowy. Ogranicza to naszą koordynację ruchową, stajemy się bardziej rozluźnieni, a co za tym idzie – lekkomyślni.


Jeśli kąpiemy się, gdy woda jest bardzo wzburzona i powstają duże fale, osłabieni alkoholem możemy nie poradzić sobie z  żywiołem i utonąć. Alkohol wbrew pozorom rozgrzewa nas od środka, co podczas upałów prowadzi często do problemów z krążeniem, a nawet do utraty przytomności. Rozszerzają się też pod jego wpływem naczynia krwionośne, co po wejściu do zimnej wody może spowodować, że doznamy szoku termicznego. U niektórych osób dochodzi nawet do zatrzymania akcji serca.


Aby uniknąć zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą stosujmy się do kilku zasad, które w znacznym stopniu mogą poprawić nasze bezpieczeństwo: 


starajmy się korzystać z kąpielisk strzeżonych,

stosujmy się bezwzględnie do poleceń osób nadzorujących kąpieliska i obowiązujących tam regulaminów,

unikajmy „dzikich kąpielisk,

nigdy nie skacz "na główkę"! Jeśli się jednak zdecydujesz, musisz mieć świadomość, że to może być ostatni ruch jaki wykonasz do końca życia. Nie od dzisiaj wiadomo, że tego typu skoki mogą powodować poważne urazy kręgosłupa, które mogą zakończyć się niepełnosprawnością lub śmiercią. 

 nie pozwalajmy dzieciom samodzielnie wchodzić  wody, a nawet przebywać blisko niej. Najmłodsi cały czas muszą być pod nadzorem osoby dorosłej,

korzystając ze sprzętu wodnego pamiętajmy, aby był sprawny oraz o tym, by każdy używał kapoków,

absolutnie nigdy nie wchodźmy do wody będąc pod wpływem alkoholu,

jeżeli już dojdzie do wypadku, wzywając pomoc pamiętajmy o precyzyjnym określeniu miejsca, w którym się znajdujesz. Służby szybko przybędą z pomocą.

Przypominamy, że na terenie powiatu sochaczewskiego mamy tylko dwa strzeżone kąpieliska, gdzie są ratownicy i będą w stanie natychmiast udzielić pomocy tonącej osobie. W trakcie wakacji należy spodziewać się wzmożonych kontroli "dzikich kąpielisk". Dzieci i dorośli nie powinni kąpać się w żwirowniach, stawach i rzekach. Te ostatnie są szczególnie niebezpieczne. Silny prąd, nieregularne dno, wodorosty i korzenie mogą stać się śmiertelną pułapką nawet dla świetnego pływaka. Niestety, mimo wielu apeli, co roku w całej Polsce dochodzi do utonięć. Nie przeceniajmy swoich umiejętności, bo w starciu z żywiołem będziemy na straconej pozycji.


źródło: KPP Sochaczew

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy