Komunikacja Sochaczew: nie chochlą, a łyżeczką

/ 10 komentarzy
Zdjęcia i foto: Komunikacja Sochaczew: nie chochlą, a łyżeczką Komunikacja publiczna sochaczew

Od początku 2016 roku w lokalnej prasie ukazuje się cykl artykułów, w których przebija się troska Urzędu Miasta, któremu podlega ZKM, o mieszkańców Gminy Sochaczew. W wypowiedziach do prasy pan dyr. ZKM Krzysztof Sieczkowski, przedstawia, że to Radni i Wójt Gminy Sochaczew są winni, że autobusy ZKM przestały z dniem 01.01.2016r. jeździć po terenie Gminy Sochaczew. Chcę przedstawić prawdę o komunikacji miejskiej na terenie Gminy Sochaczew.

Jak wiemy od początku istnienia ZKM, autobusy tej firmy jeździły po terenie Gminy Sochaczew. Na początku współpraca pomiędzy Urzędem Miasta a Gminą układała się prawidłowo. Do funkcjonowania ZKM dotacja z Urzędu Miasta i Gminy Sochaczew była jednakowa i wynosiła w latach:

•             2010 – 1,23 zł wozokilometr,

•             2011-2012 – 1,27 zł wozokilometr,

Od roku 2013 ZKM zażądał od Urzędu Gminy Sochaczew wyższych dopłat za wozokilometr i tak w latach 2013 -2014 gmina płaciła - 4,28 zł. W październiku 2014 roku dyrektor ZKM pan K. Sieczkowski przedstawił kalkulację kosztów na rok 2015 z nową stawką 5,20 zł za wozokilometr.

Powyższa stawka była zdecydowanie za wysoka i po przeprowadzeniu negocjacji ustaliliśmy, że w 2015 roku stawka za wozokilometr wyniesie 4,95 zł.

W lutym 2015 rojku podpisaliśmy porozumienie z Gminą Miasto Sochaczew na powyższą stawkę. Przewidywana dotacja dla Miasta Sochaczew wynosiła w 2015 roku około 500 tys. zł  

Chcę nadmienić, że stawka za wozokilometr dla Gminy Brochów wynosiła – 3,57 zł, zaś dla Gminy Nowa Sucha – 2,95 zł. Nie wiem, dlaczego dla Gminy Sochaczew była tak wysoka.

W II półroczu 2015 roku rozpoczęliśmy negocjacje ceny z panem dyr. K. Sieczkowskim za wozokilometr w 2016 roku. Negocjacje trwały do końca października. W miesiącu sierpniu doszliśmy do porozumienia i uzgodniliśmy cenę na 3,50 zł za wozokilometr. Pan dyrektor prosił tylko o pismo do ZKM z ceną uzgodnioną. Takie pismo zostało przez Urząd Gminy wysłane.

Jakie było zdziwienie Radnych i Wójta Gminy Sochaczew, kiedy otrzymaliśmy odpowiedź ZKM, w której pan dyr. K. Sieczkowski informuje nas, że może obsługiwać mieszkańców Gminy Sochaczew za cenę 4,27 zł za wozokilometr, a nie jak uzgodniono 3,50 zł.

Otrzymując taką odpowiedź od ZKM Rada i Wójt Gminy Sochaczew nie przyjęli proponowanej ceny, odpisując i proponując cenę 3,20 zł za wozokilometr. Po otrzymaniu tej odpowiedzi pan dyr. K. Sieczkowski jeszcze raz próbował przekonać Radę i Wójta do proponowanej przez siebie ceny. Był jednak nieugięty i nie chciał obniżyć zaproponowanej ceny, chociaż Rada i Wójt byli gotowi przyjąć wynegocjowaną wcześniej cenę 3,50 zł za wozokilometr.

Nieprawdą jest również to, że ZKM nie wiedział o tym że jego autobusy nie będą wozić mieszkańców Gminy Sochaczew od 01.01.2016 roku. Na ostatnim spotkaniu pan dyr. Sieczkowski został poinformowany, że Gmina nie podpisze porozumienia z ZKM za 4,27 zł i ogłosi przetarg na przewóz mieszkańców.

Czytając zamieszczane artykuły w lokalnej prasie, muszę zaprzeczyć nieprawdziwym faktom, że Urząd Miasta musiałby dopłacać około 100 tys. złotych do transportu na terenie Gminy, za co można zrobić dwie lub trzy ulice.

My jako Radni Gminy, musimy też oszczędzać pieniądze naszych podatników. My również mamy do remontów drogi i szkoły.

Chcę poinformować mieszkańców, że przetarg wygrał PKS Grodzisk Mazowiecki, który za wozokilometr zażądał 2,31 zł, a ceny biletu na terenie Gminy Sochaczew  wynoszą 2,50 zł.

Pragnę przeprosić mieszkańców wsi Mokas, Żuków i innych miejscowości aby się nie denerwowali, ale jest to nowe zadanie dla Gminy. Proszę więc wykazać się cierpliwością i zgłaszać problemy a my postaramy się je rozwiązywać na bieżąco. Chcę powiedzieć, że Rada i Wójt Gminy mają w głębokiej trosce dobro swoich mieszkańców. Na pewno dopracujemy i rozwiążemy  wszystkie zgłaszane problemy. Na koniec pragnę zaznaczyć, że nie jesteśmy rozrzutni i staramy się dobrze gospodarować Waszymi pieniędzmi.

Uważam, że to nie z naszej winy ZKM nie wykonuje usług dla naszych mieszkańców, jest takie przysłowie - panie dyrektorze „Nie chochlą a łyżeczką”.

A to, że nie z naszej winy, świadczy również fakt, że pomimo niepodpisania umowy, Rada Gminy podjęła uchwałę o porozumienia z Urzędem Miasta oraz Gminą Brochów i Nowa Socha o wspólnym tworzeniu komunikacji. Uchwała ta ma pomóc w uzyskaniu środków unijnych przez Urząd Miasta na zakup nowego taboru samochodowego.

Myślę że mój artykuł będzie zakończeniem sporu i dyskusji o komunikacji na terenie Gminy Sochaczew.

Pragnę jeszcze raz poinformować  mieszkańców naszej Gminy, że wszystko co robimy, robimy z myślą o Was i dla Was.

 

Z wyrazami szacunku

Czesław Ćwikliński

Przewodniczący Rady Gminy Sochaczew

 1.7
Oceń
(6 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (10)

ZenekMarekZenekMarek
+4
Witam
Panie Przewodniczący Rady proszę się też ustosunkować do tego dlaczego w przetargu brała udział tylko jedna firma jak tak dbacie o interes mieszkańców
Przetargi z reguły się organizuje po to żeby wyłonić najkorzystniejszą ofertę ale jeśli w przetargu może wystartować tylko jedna firma więc chyba cała idea przetargu jest złamana? Czy nie mam racji?
W Sochaczewie było już przed przetargiem głośnio że przetarg jest ustawiony pod jedną firmę i te głosy jak widać się potwierdziły.
Życzę owocnych przemyśleń Panie Ćwikliński i opublikowania ich na łamach e-sochaczew. (2016-01-25 14:54)
scorpioscorpio
-2
A mnie osobiście bardzo odpowiada zasięg i jakość usług przewozowych wykonywanych przez PKS Grodzisk. Autobusy są nowsze, bardziej pojemne i zawsze ciepłe a i kierowcy widząc wjeżdżający na PKP pociąg nie wciskają gazu byleby tylko zwiać przed pasażerami. I to wszystko za jedyne 2,50 zł. Bardzo dobrze, że jest jakaś alternatywa od zabetonowanego i od lat stojącego tyłem do klienta ZKM-u. (2016-01-25 15:07)
robroyrobroy
0
co to za problemy?https://youtu.be/fBfQgcLvg-c (2016-01-25 16:45)
clwclw
+4
gdzie wójt nie może, tam przewodniczącego wyśle:) ale jaja... (2016-01-25 21:44)
Mrok DuszyMrok Duszy
+2
@ZenekMarek w pełni popieram Twoje wypowiedzi i postanowiłem tak od siebie,
cytat "Chcę nadmienić, że stawka za wozokilometr dla Gminy Brochów wynosiła – 3,57 zł, zaś dla Gminy Nowa Sucha – 2,95 zł. "
- czy aby na pewno takie stawki ?
cytat " Na ostatnim spotkaniu pan dyr. Sieczkowski został poinformowany"
- nasuwa się pytanie, kiedy ono było ?
cytat "nie jesteśmy rozrzutni i staramy się dobrze gospodarować Waszymi pieniędzmi."
- do tego obligują Państwa przepisy i Ustawy, starać się to trochę mało.
cytat "Nie wiem, dlaczego dla Gminy Sochaczew była tak wysoka."
- czy na pewno ? nie było to przedmiotem spotkań ? Pan powinien wiedzieć w końcu stanowisko tego wymaga
A tak na koniec, trzymając się przysłów " Zgoda buduje, kłótnia rujnuje " więc miejmy nadzieję , że po roku znowu się coś zmieni. Ciekawe będą opinie pasażerów o podobnie wiekowych autobusach jak w ZKM-ie.
(2016-01-27 08:41)
adam11111adam11111
+4
Panie Przewodniczący o jakiej gospodarności Pan mówi chyba o zarobkach i rodzinnych zatrudnieniach. Pana rodzinka cała pracuje w gminie lub jednostkach to samo prawie wszyscy radni, których całe rodziny są zatrudniane w urzędzie a zarobki - około dwukrotnie więcej jak w mieście. Kiedy pobudujecie żłobek, przedszkole, kanalizację - młodzi na to czekają i już nie dadzą się nabrać na następne wybory. W TEJ GMINIE JAK MAŁO KTÓREJ POTRZEBNA ZMIANA WŁADZY. A co Pan powie o kontenerach zwanych halami sportowymi, nigdzie w Polsce takich absurdów nie ma. To początek myślę dyskusji którą Pan wywołał. Młodzi mieszkańcy którzy mieszkają szczególnie wokół Sochaczewa powiedzą Wam NIE. (2016-01-27 10:45)
Reage77Reage77
0
Ten podział nie służy zdaje się, ani miastu, ani gminie.
Nie wiem czy najlepszym rozwiązaniem nie byłoby gdyby przedstawiciele władz miasta i gminy ponownie zasiedli do stołu negocjacyjnego. (2016-01-28 09:34)
robbo2krobbo2k
0
Nowa Sucha doplaca 3,18zł/km
Autobusy grodziska VDLe ze zdjecia sa z 2007 ..... Jelcze ZKM z 1988r(2016-01-29 11:25)
JazlowiakJazlowiak
0
http://linia.com.pl/2016/01/28/minibusem-nie-dojedziesz-do-centrum-warszawy/
Ciekawy artykuł na temat wojen autobusowo-autobusowych (2016-01-30 23:29)
clwclw
0
Panie Przewodniczący, czemu nie powie Pan jak to było z tym przetargiem? (2016-02-09 22:24)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy