Koncert ku czci Żołnierzy Niezłomnych

/ 10 zdjęć
Zdjęcia i foto: Koncert ku czci Żołnierzy Niezłomnych Koncerty i muzyka sochaczew
+5

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwa męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązanie do tradycji patriotycznych, ale także licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowych pozwoliły na kontynuację oporu przez długie lata.

W całym kraju corocznie odbywają się uroczystości upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego. Również w Iłowie od kilku lat organizowane są obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zainicjowali je młodzi mieszkańcy naszej gminy: Marcin Cieślak i Tomasz Ciołkowski. W bieżącym roku odbyły się one 12 marca, a ich organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. Na uroczystość przybyli między innymi: Senator Anna Maria Anders, ksiądz Krzysztof Borucki – Proboszcz Parafii w Iłowie, Poseł Maciej Małecki, Wójt Gminy Słubice Krzysztof Dylicki, dyrektorzy szkół, młodzież, okoliczni mieszkańcy i przyjaciele Stowarzyszenia. Uroczyste spotkanie w sobotni wieczór, w auli iłowskiego gimnazjum prowadzili: Andrzej Ciołkowski – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej oraz historyk Sławomir Ambroziak. To oni przybliżyli genezę obchodów tego święta, przytaczając również nieznane fakty dotyczące osób podziemia niepodległościowego związanych z ziemią iłowską. Następnie odbył się niezwykły koncert w którym wystąpili: Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski z programem „Podziemna Armia Powraca” oraz Joanna Rolewska i Szymon Kowalczyk z utworami o tematyce patriotycznej.

Honorowy Patronat nad uroczystością w Iłowie objęła Pani Anna Maria Anders – Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, która już po raz trzeci przyjechała do Iłowa na zaproszenie Zarządu Stowarzyszenia, by uczestniczyć w uroczystościach patriotycznych. Po raz pierwszy gościła u nas w kwietniu ubiegłego roku na obchodach 5 rocznicy katastrofy smoleńskiej, następnie w listopadzie 2015 roku z okazji Święta Niepodległości. Wówczas spotkała się z rodzinami żołnierzy z ziemi iłowskiej walczących w czasie II wojny światowej w bitwie pod Monte Cassino, dowodzonej przez jej ojca –  Generała Władysława Andersa.

Wanda Dragan

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy