Koncert w Filharmonii - wydarzeniem w roku Cichociemnych

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Koncert w Filharmonii - wydarzeniem w roku Cichociemnych Koncerty i muzyka sochaczew

W dniu 22 lutego w Filharmonii Narodowej odbył się uroczysty koncert z okazji 75. rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanej Polski. Było to wydarzenie z cyklu imprez poświęconych tej formacji zaplanowanych w ramach tegorocznych obchodów „Roku Cichociemnych”.

 

Przed licznie zgromadzoną publicznością z udziałem premier RP Beaty Szydło wystąpiła Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Jej półtoragodzinny występ wkomponowano w montaż słowno – muzyczny, w którym słowo wstępne wygłosiła aktorka Halina Rowicka, zaś słowo wiązane aktor Antonii Pawlicki. W ramach występu Orkiestry publiczność wysłuchała utworów patriotycznych, pośród których znalazły się tematy muzyczne z polskich filmów wojennych. Niektóre utwory zostały wzbogacone śpiewem solistów z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP. Podkreślić trzeba, że występ, który dała Orkiestra doskonale wpisał się w tegoroczne obchody rocznicowe. Głównym celem Zespołu, jest bowiem kultywowanie tradycji narodowych i chwały oręża polskiego poprzez różnorodne środki wyrazu artystycznego takie jak: muzyka, taniec, śpiew oraz słowo. Jako instytucja wojskowa Zespół daje przede wszystkim koncerty poświęcone historii i tradycji polskich formacji zbrojnych. Obecnie w skład Zespołu wchodzi ponad 200 śpiewaków, piosenkarzy, muzyków, tancerzy, artystów chóru, pracowników technicznych i administracji oraz osób doangażowanych jak: artyści, reżyserzy, kompozytorzy i choreografowie.

 

W słowie wiązanym pomiędzy poszczególnymi blokami wykonywanych utworów była mowa o morderczym szkoleniu i bohaterstwie Cichociemnych, których przygotowywano do skoku, a następnie do działalności konspiracyjnej w okupowanym kraju. Pośród wymienionych w trakcie koncertu skoczków znalazły się nazwiska i pseudonimy 4 Cichociemnych z ekipy Jacket zrzuconych w grudniu 1941 roku w na las Paulinka – Wszeliwy, w pobliżu Brzozowa. Kultywując pamięć o nich, Szkoła Podstawowa w Brzozowie od roku 1992 nosi imię Żołnierzy AK Cichociemnych. Tym samym, pamięć o nich wciąż trwa w gminie Iłów, gdzie odbywają się liczne uroczystości poświęcone bohaterom tej formacji. Ponadto, szkoła współpracuje min. z Fundacją im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz jednostką wojskową GROM, która przejęła tradycje Cichociemnych.

 

Przedstawiciele władz gminy Iłów oraz dyrekcja i nauczyciele placówki w Brzozowie uczestniczyli w inauguracji roku Cichociemnych. Wzięli udział w uroczystościach państwowych przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie w uroczystym koncercie w Filharmonii Narodowej. Na zakończenie tego wydarzenia premier Beata Szydło spotkała się z młodzieżą i pedagogami szkół noszących imię skoczków Cichociemnych. W rozmowie z dyrektorem placówki w Brzozowie premier wyraziła wolę jej odwiedzenia w roku Cichociemnych. Została poinformowana o planowanych na dzień 20 maja uroczystościach rocznicowych upamiętniających nadanie szkole imienia Żołnierzy AK Cichociemnych.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy