Koncert zespołu Marii Pomianowskiej - LutoSłowianie

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Koncert zespołu Marii Pomianowskiej - LutoSłowianie Koncerty i muzyka sochaczew

Teresiński Ośrodek Kultury zaprasza w niedzielę 22 marca 2015 r. o godzinie 19.00 na koncert zespołu LutoSłowianie. To wydarzenie rozpoczyna cykl koncertów pod wspólną nazwa KRAJOBRAZY MUZYCZNE. Wszyscy, którzy cenią niepowtarzalne brzmienia oryginalnych instrumentów (w skład instrumentarium wchodzą np. fidele kolanowe, duduki,) będą mieli okazję posłuchać ich w pięknych wnętrzach Sanktuarium N.M.P. Jazłowieckiej w klasztorze Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Idea projektu jest adresowana do szerokiego odbiorcy, słuchającego obok klasyki także innych gatunków muzyki. W zespole występują wybitni artyści reprezentujący scenę klasyczną, folk oraz world music.

W składzie zespołu znalazły się XVI-wieczne instrumenty smyczkowe pochodzące z wykopalisk archeologicznych z Płocka, tzw. fidele płockie oraz znane z przekazów ikonograficznych z końca XIX w. tzw. suki biłgorajskie. Instrumenty trzyma się podczas gry w pozycji kolanowej, skracając struny przez boczny dotyk paznokciem. Ta technika wykonawcza zanikła u końca XIX w. Współczesne jej odtworzenie stało się możliwe dzięki wieloletniemu doświadczeniu w grze na instrumentach azjatyckich założycielki zespołu Prof. Marii Pomianowskiej. Koncerty stanowią zatem niepowtarzalną okazję usłyszenia brzmienia wymarłej tradycji. Inne instrumenty wchodzące w skład zespołu to flety, akordeon i bębny obręczowe.
W programie koncertu znajdą się utwory śpiewane na ziemiach polskich w okresie Wielkiego Postu.
Prof. Maria Pomianowska, badaczka i znawczyni kultury ludowej i tradycyjnej dotarła do najdawniejszych pieśni związanych z okresem Wielkiego Postu. Pieśni, które były śpiewane w dawnych czasach w oddalonych od głównych skupisk ludzkich enklawach, zachowały dzięki temu swój świeży niepowtarzalny oryginalny charakter. Możemy teraz, w dobie rewolucji technologicznych, powrócić do korzeni naszej kultury i przenieść się wraz z muzykami jej zespołu do czasów bardzo archaicznych i przypomnieć sobie utwory, dawniej przekazywane tylko w tradycji ustnej.

Zespół Marii Pomianowskiej - LutoSłowianie:
Maria Pomianowska - śpiew, fidel płocka, suka biłgorajska, suka mielecka, kierownictwo artystyczne
Katarzyna Kamer - fidel płocka, suka biłgorajska
Paweł Betley - flety
Wojciech Lubertowicz – bębny obręczowe, duduk
Hubert Giziewski – akordeon

WSTĘP WOLNY.

Zapraszamy 22 marca 2015r. o godz. 19.00
Sanktuarium N.M.P. Jazłowieckiej w klasztorze Sióstr Niepokalanek w Szymanowie.

Organizator koncertu: Teresiński Ośrodek Kultury
Współorganizator koncertu: Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia N.M.P.


 

 

Informacje dodatkowe
  0
  Oceń
  (0 głosów)

   

  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy