Konfraternia św. Rocha miała swoje święto – 16 sierpnia 2017 r.

/ 10 zdjęć
Zdjęcia i foto: Konfraternia św. Rocha miała swoje święto – 16 sierpnia 2017 r. NGO lokalne sochaczew
+5

Po raz pierwszy od XIX w. w parafii Brochów odbyło się święto Bractwa św. Rocha, które w 2016 r. zostało reaktywowane jako Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha”. W ramach odpustu i wspomnienia liturgicznego św. Rocha nasza organizacja zaprezentowała się na placu przed kościołem. Parafianie mogli zapoznać się z dotychczasową działalnością Konfraterni oraz jej planami na przyszłość. Dodatkowo, dla dzieci i młodzieży zorganizowano konkurs plastyczny na wizerunek św. Rocha. Inspiracji można było szukać m.in. na obrazkach z wizerunkiem świętego, które specjalnie na tą okazję ufundował Ksiądz Proboszcz. Wszyscy odwiedzający nasze stoisko mogli również obejrzeć kronikę stowarzyszenia, którą prowadzimy zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez naszych przodków. Na każdego parafianina czekał dodatkowo słodki poczęstunek.

Kulminacyjnym punktem obchodów święta Konfraterni było ślubowanie na Mszy Świętej o godz. 12:00. Członkowie stowarzyszenia w obecności Księdza Proboszcza Pawła Olszewskiego, duchowieństwa dekanatu sochaczewskiego oraz zgromadzonych parafian złożyli przysięgę, którą w XIX w. ułożyli założyciele Bractwa św. Rocha:

Ja N., obierając sobie Ciebie Rochu Święty za szczególnego Patrona i łaskawego Pośrednika, przed Bogiem przyrzekam, idąc za przykładem Twoim, Boga nade wszystko, a bliźniego również, jak mnie samego kochać i onego w  miarę  możliwości  i  sił  moich  w  czasie  nieszczęśliwych  przygód  i  chorób  pocieszać i wspierać stanowię. Nadto przyrzekam nie tylko sam Imię Twoje uwielbiać, ale innych przykładem moim do tego zachęcać. Nie dopuszczę, by ktoś z podwładnych i domowników moich, honorowi Twemu mógł w czem uwłaczać lub też życie niezgodnie z prawem Boga spędzać. Wyjednaj tylko pośrednictwem Twoim potrzebne mi od Boga łaski, abym w postanowieniach moich był stały i zasłużył sobie na Twoją opiekę, tak w życiu, jak przy śmierci mojej, a nade wszystko mógł Cię ujrzeć łaskawym Pośrednikiem przed stolicą Najwyższego Sędziego Boga mojego. Amen

Powrót do tradycji dziewiętnastowiecznej przysięgi jest bezpośrednim nawiązaniem do działań naszych ojców i dziadów oraz swoistym oddaniem hołdu dla ich działalności.

Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha” pragnie serdecznie podziękować Księdzu Proboszczowi Pawłowi Olszewskiemu za wszelką pomoc okazaną przy organizacji naszego święta, a w szczególności za udostępnienie placu obok tzw. organistówki oraz czas poświęcony na przygotowanie ceremonii ślubowania. Szczególne wyrazy podziękowania należą się również Agnieszce Ptaszkiewicz z Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego za udostępnienie namiotu oraz Małgorzacie Kazur za wykonanie przepięknych zdjęć w trakcie Mszy Świętej. Na koniec, pragniemy również  serdecznie podziękować wszystkim parafianom za obecność z nami w tym szczególnym dniu, wszystkie chwile rozmowy, w których nie brakowało słów wsparcia.

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy już za rok na kolejny odpust św. Rocha razem z naszą organizacją.

Więcej zdjęć w naszej galerii. Zapraszamy!

fot. Małgorzata Kazur, Marta Przygoda-Stelmach

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy