Koniec Lasockich w Brochowie

Zdjęcia i foto: Koniec Lasockich w Brochowie Historia i tradycja sochaczew

Moja babcia, która mieszkała w Brochowie od urodzenia, opowiadała mojemu tacie o rodzinie Lasockich – właścicielach dóbr brochowskich od XVII wieku. Wspominała ich córki – Marię i Zofię – oraz syna Andrzeja, ostatniego właściciela majątku Brochów. Pamiętam, że tata zawsze podkreślał, że Lasoccy odeszli z Brochowa dwa lub trzy lata przed wybuchem wojny. I tak też zapamiętałam historię ostatnich Lasockich z Brochowa.

W trakcie zbierania materiałów na temat dziejów Brochowa natknęłam się na 1931 rok. Na stronach internetowych i w niektórych publikacjach, podejmujących kwestię bytności tej rodziny w Brochowie, to właśnie ta data jest powielana, jako koniec Lasockich w Brochowie. Stało to w sprzeczności z tym, co słyszałam w dzieciństwie i znacznie później też.

W trakcie prac nad doktoratem udało mi się ustalić i potwierdzić, że dwór w Brochowie został ostatecznie zlicytowany 7 grudnia 1937 r. w Warszawie. Zakupił go niejaki Mieczysław Krajewski, ale scedował prawo do majątku na Franciszka Zdzisława Malanowskiego, zamieszkałego w siedzibie 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich we Lwowie. Przekazanie majątku nastąpiło 20 marca 1938 roku. Kilkakrotnie analizowałam dokumenty przez 1938 r., ale nie znalazłam tam nic, co mogłoby potwierdzać 1931 rok. Należy zatem przyjąć, że Lasoccy byli na terenie Brochowa do 1938 r., ale majątek sprzedali już w 1937 roku.

 4
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy