Zaloguj się do konta

Konkurs dla szkół o Ignacym Janie Paderewskim w 100-lecie niepodległości

Stowarzyszenie Konfraternia św. Rocha
2018-08-23
Historia i tradycja

Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha” wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Fryderyka Chopina w Brochowie zapraszają do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Ignacy Jan Paderewski (1860 – 1941) – jego życie i twórczość w 100 – lecie odzyskania niepodległości. Konkurs skierowany jest do uczniów klas piątych, szóstych, siódmych, ósmych szkół podstawowych i gimnazjów położonych na terenie Sochaczewa oraz powiatu sochaczewskiego. Ma on na celu propagować oraz przybliżać uczniom dokonania polityczne i artystyczne Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego polskiego pianisty, kompozytora, działacza niepodległościowego, męża stanu i polityka. Partnerem Konkursu jest Parafia św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie.

Zainteresowanie osobą Ignacego Jana Paderewskiego nie jest przypadkowe. Chlubą Gminy Brochów jest XVI – wieczny kościół obronny w Brochowie, w którym chrzczony był Fryderyk Chopin, a jego rodzice i siostra Ludwika brali w nim ślub. W trakcie I wojny światowej wielomiesięczny ostrzał niemieckiej artylerii zmienił świątynię w ruiny. Uznano to wtedy za najboleśniejszą stratę naszego dorobku kultury. W latach 1924 – 1929 podjęto trud odbudowy brochowskiej bazyliki, który nie byłby możliwy, gdyby nie wstawiennictwo i zaangażowanie właśnie Ignacego Jana Paderewskiego. Za zasługi dla świątyni i parafii lokalna społeczność ufundowała tablicę pamiątkową temu wybitnemu polskiemu artyście, którą można podziwiać w brochowskim kościele.

Do współpracy oraz objęcia patronatem naszego przedsięwzięcia zaprosiliśmy prestiżowe organizacje i instytucje, które swoją działalnością odwołują się do postaci i spuścizny Ignacego Jana Paderewskiego: Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, Ośrodek Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX Wieku im. I. J. Paderewskiego przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Honorowy patronat nad Konkursem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Dodatkowo, patronat nad Konkursem objęło Starostwo Powiatowe w Sochaczewie oraz Wójt i Urząd Gminy Brochów. Wsparcia rzeczowego w postaci upominków dla uczestników udziela nam Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz firma HELIO S.A. Należy również podkreślić, że wszystkie instytucje, organizacje oraz jednostki samorządu terytorialnego zadeklarowały wsparcie w kwestii ufundowania nagród dla zwycięzców i uczestników. Wsparcie merytoryczne zapewnia Ośrodek Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX Wieku im. I. J. Paderewskiego przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Konkurs w formie testu zostanie przeprowadzony w dniu 23 październik 2018 r. o godz. 10:00  na terenie Szkoły Podstawowej im. F. Chopina w Brochowie. Oceny testów konkursowych dokona Komisja Konkursowa. Tego samego dnia nastąpi również wręczenie pamiątkowych dyplomów, nagród dla zwycięzców oraz upominków dla wszystkich uczestników.

Szkoły mogą zgłaszać uczestników Konkursu do 19 października 2018 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego (do pobrania pod tekstem). Wypełniony poprawnie formularz wraz z pozostałymi załącznikami należy zeskanować i wysłać na adres mailowy konfraternia.brochow@gmail.com. Każda ze szkół biorących udział w konkursie może zgłosić maksymalnie dwóch uczestników. Dodatkowe informacje podano w Regulaminie.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

"Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości"

Portret Ignacego Jana Paderewskiego z 1914 r. pochodzi ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie (sygn. F.40198) i należy do domeny publicznej.

Informacje dodatkowe

  • Data: 2018-10-23

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Sprawy urzędowo-administracyjne1

Kawiarnia ,,Przystań" już otwarta

Sprawy urzędowo-administracyjne

Znamy wyniki testów na koronawirusa zakonników z Niepokalanowa

Sprawy urzędowo-administracyjne

Koronawirus w Sochaczewie - COVID-19 w powiecie nie odpuszcza

Interwencje i pomoc

Boisko przy SP nr 2 - śmieci i brud

Partie polityczne1

Andrzej Duda ułaskawił pedofila