Kopia Matki Boskiej Częstochowskiej w Sochaczewie: kalendarium uroczystości

/ 25 komentarzy / 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Kopia Matki Boskiej Częstochowskiej w Sochaczewie: kalendarium uroczystości Kościół i religia sochaczew

Od kilku dni kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, uważanego za cudowny i otoczonego kultem od wielu wieków, jest w Sochaczewie i pozostanie tu przez dwa tygodnie. Dla społeczności katolickiej to bardzo ważne wydarzenie. Dla podkreślenia rangi wędrówki Czarnej Madonny po naszej ziemi, burmistrz Piotr Osiecki podpisał akt zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej miasta Sochaczew i jego mieszkańców. Akt czytany jest i będzie podczas uroczystego powitania kopii obrazu w poszczególnych parafiach sochaczewskich.

 

Wędrówka kopii Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po ziemi sochaczewskiej rozpoczęła się od boryszewskiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W uroczystym powitaniu otoczonego kultem wizerunku wzięli udział biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba, księża sochaczewscy, wśród nich oczywiście proboszcz – gospodarz ks. Jacek Skrobisz, władze miasta oraz licznie przybyli wierni. I to mieszkańcy Boryszewa, po odbyciu uroczystej procesji, wnieśli obraz do kościoła.

Zebrani w świątyni parafianie i goście wysłuchali listu Papieża Franciszka napisanego specjalnie na okoliczność wędrówki obrazu po naszym kraju. Zanim rozpoczęła się msza święta, dokonano aktu zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej naszego miasta i jego mieszkańców przez burmistrza Piotra Osieckiego. Akt ten będzie odczytywany przez burmistrza lub jednego z dwóch jego zastępców podczas wszystkich uroczystości związanych z przybyciem cudownego obrazu do sochaczewskich parafii. Poniżej kalendarium wędrówki ikony po naszej ziemi i związanych z nią ceremonii:

18 marca, godzina 17:00, parafia św. Brata Alberta w Karwowie

19 marca, godzina 17:00, parafia św. Józefa Robotnika w Chodakowie

20 marca, godzina 17:00, parafia Narodzenia Matki Bożej w Trojanowie

21 marca, godzina 17:00, parafia św. Wawrzyńca, kościół Matki Bożej Różańcowej w Sochaczewie.

Peregrynacja kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej stanowi realizację Jasnogórskich Ślubów Narodu, jakie kościół polski odnowił w 2016 r. z okazji 1050-lecia Chrztu Polski oraz Roku Miłosierdzia.

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej to jeden z najważniejszych i najsłynniejszych symboli polskiego chrześcijaństwa. Nazywany bywa również Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, Obrazem Czarnej Madonny, Częstochowską Ikoną Matki Bożej lub Częstochowską Ikoną Bogarodzicy (dwa ostatnie określenia żywe są zwłaszcza w tradycji wschodniej). Wizerunek Maryi w ikonograficznym typie Hodegetrii, przechowywany u ojców Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie, otoczony jest kultem religijnym tak przez wiernych kościoła rzymskokatolickiego, jak prawosławnej cerkwi. Ikona słynie z cudownej mocy uzdrawiania, dokonywanej za jej pośrednictwem przez Matkę Boską.

 

A oto treść Aktu Zawierzenia Matce Jasnogórskiej naszego miasta przez burmistrza Sochaczewa (akt dostępny też w załączniku):

 

Akt Zawierzenia Miasta

Jasnogórskiej Matce

Sochaczew Anno Domini 2017

Wpisując się w wielowiekową tradycję Polskiego Narodu, który  w  szczególnych momentach oddawał się pod opiekę swojej Matce i Królowej, idąc za przykładem króla Polski Jana Kazimierza, Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego oraz Świętego Jana Pawła II, Jako Burmistrz Miasta, w obliczu Twojego Cudownego Obrazu, zawierzam Tobie Maryjo Sochaczew i jego Mieszkańców.

Proszę Cię, otocz tarczą swej opieki nasze rodziny, miejsca pracy, nauki i wypoczynku. Zawierzam Tobie Maryjo rozwój naszego Miasta i Ziemi Sochaczewskiej.

Proszę Cię, chroń Ją i jej mieszkańców od wszelkiego zła i niebezpieczeństwa. Przyjmij naszą ufność, umocnij wiarę w sercach i złóż przed Obliczem Boga Najwyższego los naszego Miasta, każdej Rodziny i każdego z nas.

Burmistrz Miasta Sochaczew

Piotr Osiecki

 

foto źródło Urząd Miasta Sochaczew

 

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (25)

PedrosPedros
-1
Kopia obrazu uważanego za cudowny :)
No pyszne :) (2017-03-08 12:54)
piotrek-najfajnpiotrek-najfajn
+1
a jak ja wierze w ufoludki, to sie ze mnie smieja!!! :-( a to tu to jakas roznica? (2017-03-08 13:03)
piotrek-najfajnpiotrek-najfajn
+3
i jak to sie ma do "nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" ? (2017-03-08 13:12)
metasekwojametasekwoja
0
Ale trochę się przy tym zbierze. (2017-03-08 13:51)
piotrek-najfajnpiotrek-najfajn
+2
glownie o to chodzi, ja bym rozgonil to czarne towarzycho na 4 strony swiata (2017-03-08 13:57)
piotrek-najfajnpiotrek-najfajn
0
i szlajaja sie po ulicach :-( a korki po horyzont (2017-03-08 14:15)
dragon36dragon36
+1
najciekawsze jest to że wszyscy tego dnia stają się wierzący i pobożni,a na co co dzień i w pozostałe dni zioną jadem. (2017-03-08 14:50)
piotrek-najfajnpiotrek-najfajn
+2
o przepraszam ;-D ja zione codziennie (2017-03-08 15:05)
mariusz-mikmariusz-mik
-2
Komentarz usunięty ze względu na naruszenie regulaminu. (2017-03-08 19:00)
ESochaczewianinESochaczewianin
0
Komentarz usunięty ze względu na naruszenie regulaminu. (2017-03-08 19:19)
ESochaczewianinESochaczewianin
0
Komentarz usunięty ze względu na naruszenie regulaminu. (2017-03-08 19:30)
mariusz-mikmariusz-mik
-3
Komentarz usunięty ze względu na naruszenie regulaminu. (2017-03-08 20:22)
ESochaczewianinESochaczewianin
+3
@moderacja proszę o reakcję w stosunku do mariusz-mik za szerzenie nienawiści i atakowanie mnie za moje przekonania religijne (2017-03-08 21:15)
pisiorekpisiorek
0
Ciekawe czy kopia w jednym egzemplarzu ?
Wypadało by zacytować klasyka Jacka Kurskiego, ale szkoda słów..... (2017-03-09 00:20)
piotrek-najfajnpiotrek-najfajn
0
Komentarz usunięty ze względu na naruszenie regulaminu. (2017-03-09 10:27)
piotrek-najfajnpiotrek-najfajn
0
Komentarz usunięty ze względu na naruszenie regulaminu. (2017-03-09 10:31)
ESochaczewianinESochaczewianin
0
@piotrek-najfajn może odmówmy trzy zdrowaśki, żeby mariusz-mik nie poszedł do piekła

https://www.youtube.com/watch?v=V2sedTLIRWU (2017-03-09 10:45)
kacperskyykacperskyy
0
sluchajcie kosciol widocznie dopuszcza czczenie kopii i podrób wiec widze tu szanse na biznes, czas stworzyc jakąś podróbe i wszyscy do swiatyni do mnie zapraszam,... i co łaska po 50 zeta :) (2017-03-09 10:46)
piotrek-najfajnpiotrek-najfajn
0
na 3 zdrowaski to mika do pieca proponuje :-) (2017-03-09 11:07)
piotrek-najfajnpiotrek-najfajn
0
bo w piekle to jeszcze wezmie i wszystkich nawroci, albo do zasypywania-kopania dolow zagoni, haha (2017-03-09 11:08)
metasekwojametasekwoja
+1
Właśnie KK próbuje przy pomocy rządy wyprowadzić nas z UE. Zabronić antykoncepcji, żeby było dożo duszyczek, żeby zarobić na sakramentach. Idą jak barany na rzeź. (2017-03-09 11:58)
piotrek-najfajnpiotrek-najfajn
-1
KK tez do pieca, tylko na wiecej zdrowasiek dla pewnosci, sredniowiecze nam tutaj zrobia, rece do samej ziemii opadaja (2017-03-09 12:20)
GondolJerzyGondolJerzy
+1
zapewne wielu z was drodzy parafianie nie wie, że z dekalogu zostało usunięte drugie przykazanie, a dziesiąte podzielone na dwa żeby nadal to coś nazywać dekalogiem
tak więc oddając cześć jakimś obrazkom jesteście bałwochwalcami

II. Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg Twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, a czyniący miłosierdzie tym tysiącom tym, którzy mnie miłują i strzegą moich przykazań. (2017-03-09 13:52)
robroyrobroy
0
@metasekwoja,brak antykoncepcji ,aborcja, nakaz urodzenia dzieciny poczętej, to z kilka lat będzie 20-25 % dzieci niepełnosprawnych,jeden rodzic wypadnie z roboty  czy drugi utrzyma rodzinę? swoją drogą doskonale  (niektórzy) cytują biblię,skąd ją znacie?na mszach,na religii cytują tylko wybrane fragmenty,jakieś listy Pawła do Koryntian,i takie tam,córka,za moją namową ,spytała się katechetki o biblię,dostał opiedrol,już jako dorosła kupiła i przeczytała,nie chodzi do kościoła (2017-03-13 18:16)
robbo2krobbo2k
0
@GondolJerzy   Małe wyjaśnienie 

Na ten temat wypisano już morze papieru. Wyjaśnijmy raz jeszcze: 
Nikt żadnego przykazania z Pisma Świętego nie usunął. Proszę sprawdzić. W każdym katolickim (prawosławnym i protestanckim też) wydaniu Pisma Świętego to, co nazywasz pierwszym (a co jest przez niektórych nazywane drugim – pierwsze jest przecież to samo) przykazaniem jest umieszczone (Wj 20, 1-17 i Pwt 5, 6-21). 
Według katolików jednak nie jest to drugie przykazanie, ale komentarz do pierwszego i dlatego w skróconej, katechizmowej wersji, tych słów się nie wypowiada (jak zresztą jeszcze wielu innych komentarzy do przykazań, zawartych w wyżej wymienionych tekstach). 

Dla wygody czytelnika umieścimy tu jeden z tekstów: 

Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa: Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy. Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty. Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie. Nie będziesz zabijał. Nie będziesz cudzołożył. Nie będziesz kradł. Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego”. 

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Wiemy, że Bóg dał Mojżeszowi „Dziesięć słów” - stąd z grecka dekalog. Nie wiemy natomiast jak to, co w obu tekstach zostało napisane, podzielić na dziesięć części. Istnieją trzy tradycje podziału przykazań.

Pierwsza, o której mówi autor pytania, a która zakaz czynienia rzeźb i obrazów traktuje jako osobne, drugie przykazanie. Druga, która dopatrując się w tym zakazie komentarzu do pierwszego przykazania, dzieli przykazanie ostatnie (nie pożądaj). Trzecia (talmudyczna) upatruje pierwszego przykazania w słowach „Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli”, a następnie dzieli już bez problemu. Słowa o rzeźbach i obrazach też traktuje jako komentarz do pierwszego przykazania. 

I słusznie, bo - proszę zwrócić uwagę - po tym zakazie powtórzone jest jeszcze raz, że nie wolno oddawać tym wyobrażeniom czci, a więc sens pierwszego przykazania - nie oddawanie czci bożkom. Podział katolicki nie jest więc niezgodny z tekstem 
Pozostaje problem (o którym autor pytania zapewne myślał, ale jakoś go nie wspomniał) dlaczego chrześcijanie jednak malują obrazy i - jak się wydaje - otaczają je czcią. 

Trzeba pamiętać, że dla chrześcijan najważniejszym autorytetem jest Jezus Chrystus. On na temat tego zakazu się nie wypowiedział. Być może dlatego, że w Nim niewidzialny Bóg przyjął ludzką postać. Przedstawianie Go w malarstwie i rzeźbie przestało być niedorzeczne, skoro sam przyszedł na świat w postaci dla człowieka dostrzegalnej. Ludzie zobaczyli Boga. 

Warto tu zauważyć, że Jezus wielu prawom żydowskim nadał nowy sens, np. na każdym kroku podkreślał, że mimo istnienia przykazania o odpoczynku szabatowym wolno podjąć wtedy pracę, jeśli wymaga tego dobro bliźniego (np. Mk 3, 1-5), bo przykazanie miłości Boga i bliźniego jest najważniejszym z przykazań, inne tylko w nim się streszczają (Mt 22, 34-40). 

Dla chrześcijan przedstawianie Jezusa i świętych ma podobny walor: to jest dla dobra człowieka. Ten obraz przypomina, a nieraz uczy o Bogu. Zwłaszcza w czasach, kiedy umiejętność czytania posiadło niewielu. Obraz pełnił wtedy funkcję przekaziciela nauki Jezusa. 

Jeszcze jedno: niedorzecznością jest sądzić, że chrześcijanie czczą obrazy. Chrześcijanie czczą tych, których te obrazy przedstawiają! Pełnią one funkcję znaku: przypominają o Bogu, o zbawczej śmierci Jezusa, o tych, którzy w swoim życiu naśladowali Mistrza. To są znaki! Nikt nie zatrzymuje się przy znaku drogowym informującym o stacji benzynowej i nie próbuje tam tankować, ale szuka stacji, którą znak oznacza. Podobnie przy znaku informującym o restauracji nikt nie próbuje zamówić obiadu. Tak i chrześcijanie potrafią rozróżnić znak od tego, na którego znak wskazuje...  (2017-03-14 13:00)
kacperskyykacperskyy
0
Wybaczcie ale smieszy mnie juz samo stwierdzenie: wydanie drugie, trzecie, przekład 234 566 z kolei.... to co zostało z oryginału zapewnie to niecałe 10% albo i mniej... każde pokolenie katolibańskich władz świeckich dokłada swoje 5 groszy tak jak im pasuje. Może w sejfach watykanu część prawdy się znajdzie ale żaden biskup tego nie udostepni z wiadomych powodów.

równie dobrze mogę stwierdzić na policji, że to co zeznaje teraz a zeznawałem przed rokiem to moja 2, 3, 4 wersja lub 11 wydanie w przekładzie profesora takiego i takiego :) co to ma wspolnego z prawdą? (2017-03-14 13:32)
robbo2krobbo2k
0
@kacperskyy   Nie pozostaje ci nic innego tylko odnaleśc Arkę Przymierza z tablicami Mojżesza.   Chociaż pewnie i tak byłyby wątpliwości "niewiernych" .  Niezaleznie od wszystkie nie bez powodu religie  używają słowa "Wiara".  

Lubisz  spiskowe teorie to obejrzyj "Zaginiony grobowiec Jezusa”   ale nie pisz o tym dobra?  To jeden z tych filmów "CIA  przeprowadza akcje 11 września", "płaska Ziemia",  "Lądowanie na Księzycu,  reż. Stanley Kubrick"   lewakom sie jednak powinien spodobać.
  (2017-03-14 15:22)
GondolJerzyGondolJerzy
0
@robbo2k fragment z artykułu:
"...uważanego za cudowny i otoczonego kultem od wielu wieków..."
i twoja wypowiedz:
"Jeszcze jedno: niedorzecznością jest sądzić, że chrześcijanie czczą obrazy."
no to jak to jest, bo się już gubić zaczynam
  (2017-03-14 17:06)
robroyrobroy
0
kiedyś,2000 z kawałkiem lat temu,kiedy nie było telewizji i radia, internet nie wszędzie docierał,mędrcy napisali taką "soap operę",o kimś kto stworzył wszystko,kto rządził i dzielił.Mędrcy,jak już pole było zaorane,krowy wydojone,zbierli gawiedź gorszego sortu przy ognisku i czytali w odcinkch to co inni mędrcy wymyślili.Raz strasząc piekłem,raz obiecując niebo ,brali za to pranie mózgu jadło i popitkę. I tak interes zaczął się kręcić
W 4017 roku,po wojnach i katklizmach które nieomal doprowadziłydo zagłady ludzkości,odnajdą scenariusz "M-jak miłość",Mroczków zrobią Bóstwami, Kożuchowska,za męczeńską śmierć w kartonach-wniebowstąpi (2017-03-14 20:12)
robroyrobroy
0
. (2017-03-14 20:23)
gajgaj
0
Ta dyskusja coś mi przypomniała. :)

http://literatura.wywrota.pl/wiersz/47253-jakint-hostia.html (2017-03-14 20:55)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy