Kościół obronny - Bazylika pod wezwaniem Świętych Rocha i Jana Chrzciciela w Brochowie

/ 4 komentarzy / 9 zdjęć
Zdjęcia i foto: Kościół obronny - Bazylika pod wezwaniem Świętych Rocha i Jana Chrzciciela w Brochowie Historia i tradycja sochaczew
+4

W ostatnich latach, przewijała się taka anegdota dotycząca zmienności naszej pogody. Ludzie mówili, że "na majówkę ma być tak ciepło, że w klapkach po śniegu się będzie chodziło".  Na szczęście anomalia pogodowe w tym roku stanowią antytezę sedna tej anegdoty, można by się pokusić o zmodernizowanie lekkie jej formy, powiedzmy: "na Wielkanoc ma być tak zimno, że ludzie w panice powykupują ze sklepów kąpielówki i olejki z filtrem UV". 

 

No ale do sedna. W związku z nagłym atakiem wiosny, w minioną niedzielę (1.03.2015), zapakowaliśmy się całą rodziną do samochodu i ruszyliśmy za Wyszogród do znajomych. Wybraliśmy trasę z Teresina przez  Kampinos, Strojec, Konary, Brochów, Tułowice, Śladów i 575'ką do 50'ki . Było ciepło. Kolorowy widok za oknem przesuwał się płynnie, a my czerpaliśmy promienie słońca - cenne źródło naturalnej witaminy D. 


Wizyta w Brochowie była wcześniej zaplanowana, bo jak można przepuścić taki zabytek.


Historia kościoła obronnego w Brochowie


Kościół Św. Rocha w BrochowieNa samym początku, w okolicach 1113 roku, stał na tym miejscu kościół drewniany. W 1331 roku konstrukcję drewnianą zastąpiono murowana, jednak dopiero w 1561 roku nabrał charakteru obronnego.


Ciekawostką jest, że architektem modernizacji XIV wiecznej świątyni, był wynajęty przez  Jana Brochowskiego herbu Prawdzic (wojskiego warszawskiego), Jan Baptysta z Wenecji. No tak, godność architekta orientalna i zapewne wielu osobom nieznane. Za to na pewno jest znany Barbakan w Warszawie, który był przez niego zaprojektowany, prawdopodobnie na fali kolejnych prac w Polsce, w 1548.


A teraz szybko:
- między 1626 - 1629, podczas Wojny polsko-szwedzkiej - świątynia uszkodzona
+ w okolicach 1664 roku odbudowana
- podczas I Wojny Światowej - kościół spłonął 
+ w 1933 roku został odbudowany
- podczas Bitwy nad Bzurą w 1939 roku, zniszczony pociskami
+ w latach 1946 - 49 odbudowany...


... no i skończyło się plusem, czyli dobrze.


Myślę, że o historii można by było jeszcze dużo napisać, jednak zachęcam do badania szczegółów na własną rękę :) 


Poniżej kilka fotek z przejazdu przez Brochów:


 

Kościół Św. Rocha w Brochowie

Kościół Św. Rocha w Brochowie

Kościół Św. Rocha w Brochowie\

Kościół Św. Rocha w Brochowie


To jest bardzo interesujący element wystroju świątyni. Jest to figura dominikańska z XVII w. przedstawiająca świętego.  

 

Kościół Św. Rocha w Brochowie

Śmieci w pobliżu kościołął Św. Rocha w BrochowieNo i na koniec :( Powyższe zdjęcie przedstawia śmietnisko, praktycznie pod murami brochowskiego kościoła. Widzicie jak ktoś śmieci? Piętnujcie, zwracajcie uwagę... bo utoniemy w śmieciach.


Wolimy chyba takie widoki:


Kościół Św. Rocha w BrochowieDziękuję za uwagę. 

NAsza strona: annasychowicz.pl
 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (4)

bandarbandar
0
Mam wielką prośbę do Autorów:
Przez szacunek dla faktów historycznych oraz dla osoby czcigodnego Proboszcza proszę o sprostowanie:
to jest Bazylika pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Rocha.
Informują o tym stosowne napisy: nad furtą główną i nad wejściem do Bazyliki.
Proszę wybaczyć, ale w 2010 r. w dwusetne urodziny Fryderyka Chopina, miało miejsce zwieńczenie wielkiego dzieła życia ks. Proboszcza. Ukończono gruntowny remont całego budynku, od fundamentów po kalenicę i czubki wież. Bazylika odzyskała bogato zdobione wnętrze wraz z wyposażeniem. To mój mały hołd dla przechodzącego wkrótce na emeryturę ks. Proboszcza, który poświecił niemal połowę swojego życia na ratowanie tej niezwykłej świątyni. (2015-03-03 18:52)
figafiga
0
Jedno z najpiękniejszych miejsc na terenie naszego powiatu. Polecam w każdej wolnej chwili, w potrzebie znalezienia się w otoczeniu niezwykłych dzieł natury i człowieka. Łąka za kościołem nad Bzurą i widok z tego miejsca na świątynię zapiera dech w piersiach, co autorka zdjęć znakomicie uchwyciła. Magia historii. (2015-03-03 19:46)
okno-naokno-na
0
@bandar - dziękujemy za słuszną uwagę. Tytuł artykułu zmieniony. Jutro poproszę administratorów portalu o zaktualizowanie opisu slidera na stronie głównej.

@figa - Dziękujemy za miły komentarz. Okolica Bazyliki jest oszałamiająca. (2015-03-03 21:16)
KronikarzbrochowskiKronikarzbrochowski
0
Nie trzeba badać samemu historii Brochowa. Od tego kronikarz brochowski :) Zapraszam www.kronikarzbrochowski.blogspot.com :) (2015-03-04 16:20)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy