Kościół w Płomieniach

/ 15 zdjęć
Zdjęcia i foto: Kościół w Płomieniach Koncerty i muzyka sochaczew
+10

Kościół w Płomieniach


Relacja z koncertu: Batushka, Obscure Sphinx, Entropia

(Pierwsza Pielgrzymka Polska, 28.04.18, Warszawa, Klub Progresja)


Najważniejszym muzycznym wydarzeniem ostatniej soboty kwietnia był z pewnością warszawski koncert w ramach trasy "Pierwsza Pielgrzymka Polska".

Skład zacny: Entropia, Obscure Sphinx i Batushka. Każda z kapel wywodzi się pozornie z innych muzycznych światów, a jednak wszystko ze sobą zgrało się idealnie.


Od długich post metalowych pasaży leniwie przelewających się dźwięków, noise rockowych łamańców, czy zahaczających o rocka progresywnego, do nawet transowych mający taneczny, trochę afrobeatowy, 

a trochę ejtisowy puls dźwięków. Wszystko unurzane w black metalowym brudzie i smródzie. To oczywiście mowa o Entropii, która swój czteroutworowy set zagrała w sposób porywający nawet najbardziej 

ortodoksyjnych fanów black metalu.

Obscure Sphinx to kapela, która podobnie jak Entropia ma już spory staż i z powodzeniem może być naszym towarem eksportowym. W tym roku zespół świętuje swoje 10 lecie. 

Wątek post metalowy jest tutaj nadal mocno eksplorowany tyle, że grupa łączy to z potężnie gęstą i hipnotyzującą sludge'owo- doomowo wręcz ścianą dźwięku.

Zofia "Wielebna" Fraś na scenie jest szamanką, która wygina się w ekwilibrystycznych pozach, a jej taniec może kojarzyć się z tym co swego czasu na scenie wyczyniał Maynard Keenan.

Wokalnie potrafi bardzo łatwo przejść z szeptu do pisku czy growlu. Partie "czystego" wokalu przeplata potępionymi jękami z bezdennych czeluści piekła.

Cóż, podczas ich koncertu tyle samo razy czułem się jak w niebie co i w piekle, a to świadczy o tym, że mi się mega podobało. Moim skromnym zdaniem był to występ, który mógłby nawet zakończyć sobotni wieczór. No, ale wiadomo, że gwiazdą imprezy była Batushka.

Black metal dla hipsterów? Cerkiewny metal? Kościół Metal? Chyba wszystko na raz, ale...

Przyznam się szczerze, że jestem zwolennikiem ich jedynego dotąd albumu ("Liturgiya", 2015) i z wypiekami na twarzy obserwuję poczynania Białostoczan to jednak nie zaliczam się do grona bezgranicznie oddanych im fanów. Z pewnością można potraktować ich muzykę jako coś świeżego, z pomysłem i ożywczego, choć polski Black metal ogólnie przeżywa prawdziwy renesans i jest doceniany na całym świecie. Behemoth, Mgła, Stara Rzeka, czy Furia to tylko kilka nazw, które rozsławiają/li naszą rodzimą fonografię.

Batushka stoi oczywiście w pierwszym rzędzie do black metalowej glorii i chwały. Warto zaznaczyć, że warszawski koncert był pierwszym po tym zagranym podczas Roadburn.

Oprawa wizualna: światła, kadzidła (ehhh ten zapach), sutanny muzyków i maski pod którymi skrywają swoją tożsamość(do dziś nieznany jest skład kapeli) to wszystko buduje świetny, tajemniczy i rytualny klimat.

Natomiast mam jednak obawy, że trochę za dużo w tym pozy, przerostu formy nad treścią i zastanawiam się jak długo kapela będzie promowała wydany już przecież 3 latat temu album. Na ile starczy im pomysłów, by ten ciekawy koncept kontynuować? Czy może to taki jednorazowy wyskok? Czy ta hydra nie zeżre swojego łba? Koncert tej odpowiedzi mi nie dał. Wszystko było perfekcyjnie zaplanowane, nie było mowy o dziele przypadku, jakiejś improwizacji, nieprzewidywalności, szaleństwa,  czy dozy ułańskiej fantazji. 

Bawiłem się znakomicie i gdyby każda msza wyglądała w ten sposób to byłbym co niedziela w pierwszym rzędzie. Kościół w którym zamieniła się tego wieczoru Progresja stanął w płomieniach, dym kadzideł do dziś czuję. Mam nadzieję, że za kilka lat Batushka rozwieje moje wątpliwości nagrywając kolejne udane płyty i grając misteria co najmniej tak wciągające jak ten sobotni. Gratulacje jak zwykle dla Knock Out za ogarnięcie świetnego gigu i Klubowi za udźwignięcie sprawy. 

Linki do filmów, które nasza "Kulturkowa" załoga nagrała podczas imprezy:

https://www.youtube.com/watch?v=KgTVgd_mAxY&t=23s

https://www.youtube.com/watch?v=q0TidPD0Vtk
https://www.youtube.com/watch?v=gJy_5Yx8-OQ&feature=youtu.behttps://www.youtube.com/watch?v=ScgZyItA5vg&feature=youtu.be

Tekst: Łukasz "Ch-Fu" Szewczyk

Zdjęcia: Karolina Draber, Łukasz "Ch-Fu" Szewczyk

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy