Kosztowny remont Licealnej

/ 32 komentarzy
Zdjęcia i foto: Kosztowny remont Licealnej Inwestycje sochaczew

Kosztowny remont Licealnej

Bez pomocy wojewody

Po siedmiu latach odkładania remontu tej najbardziej zdewastowanej przez ciężki ruch ulicy miejskiej, wreszcie w roku wyborczym przyszedł chyba na nią czas. W 2017 roku burmistrz Osiecki optymistycznie założył, że razem z ul. 15 Sierpnia zgłosi Licealną do Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej w 2018 r. i pozyska 3 mln zł, stanowiące połowę kosztów całego zadania. Niestety ten program znowu okazał się być poza zasięgiem możliwości ekipy burmistrza Osieckiego. Dofinansowania Sochaczew nie pozyskał. Ale burmistrz jeszcze przed oficjalnym rozstrzygnięciem Wojewody widząc marne szanse wniosku zadeklarował chyba bez zgody Rady Miejskiej, że zaplanowane w budżecie 3 mln zł, jako 50% wkład własny na całość zadania, zostaną przeznaczone na ul. Licealną. Cóż, odkładano wniosek do programu zbyt długo, aż zmieniły się kryteria punktowania zadania i stąd teraz wymuszona decyzja o remoncie całkowicie finansowanym przez budżet. Jak widać nie ważne jakim kosztem, że nie po gospodarsku i w pośpiechu. Przespano remont Licealnej, a tymczasem inne leżące w jej ciągu ulice (Traugutta, Piłsudskiego, część Towarowej, Żyrardowska, rondo) zostały zmodernizowane. Więc teraz wstyd patrzeć na fatalny stan Licealnej.


Czy tak musiało być?

O potrzebie remontu ul. Licealnej zacząłem pisać na początku 2012 roku, okazując niezadowolenie z powodu rezygnacji burmistrza Osieckiego z ubiegania się o dofinansowanie na naprawę tej ulicy. Dzisiaj mało kto pamięta, że w 2011 rou zamiast na Licealną złożono wniosek o dofinansowanie remontu peryferyjnej ul. Kościńskiego. Niestety z marnym skutkiem, bo dofinansowania miasto nie otrzymało. Póżniej w kolejnych latach na swoim blogu motywowałem burmistrza Osieckiego, aby zgłosił Licealną do programu przebudowy dróg lokalnych (schetynówek), a później już za PiS do nowego programu rozwoju gminnej infrastruktury drogowej:

https://e-sochaczew.pl/n/dlaczego-zapomniano/32564

https://e-sochaczew.pl/n/interwencje/31670

https://e-sochaczew.pl/n/ruszyl-nabor-do/38323

https://e-sochaczew.pl/n/dlaczego-sochaczew/41012

https://e-sochaczew.pl/n/stracona-szansa/44902

https://e-sochaczew.pl/n/co-dalej-z/48640

https://e-sochaczew.pl/n/jest-dobrze-mie/53208

Niestety, burmistrz wybierał z marnym skutkiem  inne priorytety. Czy tak trudno było poprosić o pomoc skutecznych od lat w pisaniu dobrych wniosków fachowców z Powiatowego Zarządu Dróg w Sochaczewie? Nie wykorzystano również szans na uzyskanie odszkodowania od GDDKiA za przekazanie miastu zdewastowanych byłych dróg krajowych (w tym Licealnej). Temat był zaawansowany jeszcze przez poprzedniego burmistrza. Zadanie nie było bez szans, wymagało konsekwencji i dalszych starań, jednak widocznie przerosło ono możliwości obecnego burmistrza i sprzyjającego mu układu politycznego. Teraz po stracie szans na jakiekolwiek dofinansowanie burmistrz przed wyborami chce remontować Licealną w całości za środki z budżetu, ale wybrał najgorszy z możliwych czas. Nie dość, że bez dofinansowania, to jeszcze w roku wyborczym firmy wykonawcze będą drogie, czego symptomy pojawiły się w drugiej połowie 2017 roku. Sochaczew już tego doświadcza na przykładzie nieudanych przetargów na remont stadionu, czy parku Garbolewskiego. Niestety nie pomoże tu oglądanie każdej złotówki przez burmistrza nawet trzy razy. Ale skoro ma być boom w mieście, to mniejsza o koszty! Są przecież lubiane przez radnych obligacje! Czy można tolerować taką wątpliwą gospodarność? Cóż, skoro kolejne obligacje ratują wizerunek obecnego burmistrza i koalicji miejskiej.


Ruszyła już procedura przetargowa

Kilkanaście dni temu magistrat ogłosił przetarg na wykonanie remontu ul. Licealnej i 60 metrów łączącej się z nią ul. 15 Sierpnia. Otwarcie ofert nastąpi 31 stycznia. Oby tym razem ulicy dopisało szczęście.

http://sochaczew.pl/home/auctionshow/21327?title=OGLOSZENIE-O-PRZETARGU-NIEOGRANICZONYM-NA-PRZEBUDOWE-ULICY-LICEALNEJ-W-SOCHACZEWIE&filterId=5&tabId=76&sochaczew

Szkoda, że w projekcie zrezygnowano z innego niż dotychczas skrzyżowania dróg. Zaprojektowano po prawej stronie drogi jadąc w kierunku centrum ścieżkę rowerową z kostki brukowej. Jej lokalizacja będzie wymagać wycinki wszystkich drzew. Czy nie dało się ich uratować? Widać wyraźnie presję wyborczego czasu, bo wykonawca ma termin zakończenia remontu do końca sierpnia.


Historia wyborczej presji lubi się powtarzać

W 2014 roku zbliżające się wybory spowodowały, że burmistrz Osiecki rzutem na taśmę postanowił wybudować oczekiwany przez mieszkańców i zgłoszony rok wcześniej do budżetu obywatelskiego przez Mazowiecką Wspólnotę Samorządową parking Park&Ride przy stacji kolejowej. Zadanie zrealizowano w całości za pieniądze z budżetu miejskiego (ponad 1 mln zł), ale problemu parkowania w pobliżu stacji kolejowej nie rozwiązano, a tylko złagodzono. Przypomnę, że parking ten był wpisany w program marszałkowski i jego realizację opóźniały problemy samorządu wojewódzkiego z wpłatą do budżetu państwa, tzw. janosikowego. Populistyczne działania burmistrza bez porozumienia z marszałkiem pozbawiły miasto wojewódzkiego wsparcia finansowego w tym zakresie. Przypuszczam, że niestety podobnie będzie w 2018 r. z ul. Licealną, której remont ma zamienić się w sukces przedwyborczy burmistrza. Oczywiście miejska propaganda o żadnych ewidentnych wpadkach magistratu nie napisze, bo jej rolą jest kreowanie pozytywnego wizerunku swojego pracodawcy. Mamy więc w mediach inwestycyjny boom za emitowane obligacje, które wykupią za grube miliony następni burmistrzowie za 5-10 lat.


Jerzy Żelichowski

 4.2
Oceń
(5 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (32)

AjakosAjakos
0

Brak szacunku burmistrza i jego ekipy dla pieniędzy mieszkańców, to jedno. Drugie to to, że sami mieszkańcy nie szanują pieniędzy ze swoich podatków. Nie ważne jest co i za ile, liczy się tu i teraz i żeby było ładne.

Być może wynika to z faktu, że jesteśmy wyjątkowo biednym miastem. Bieda jest nieprzyjemna, oznacza niedolę i nieszczęście, zagraża dobremu samopoczuciu. Usprawiedliwiamy więc takie beztroskie wydawanie tego co mamy, cieszy nas każda wizualna zmiana, nawet poczyniona kosztem zadłużenia nas i naszych dzieci.

Opamiętanie przyjdzie zapewne. Zapewne będzie miało formę podobną do lamentu frankowiczów.

 

(2018-01-29 08:38)
jerzyk2205jerzyk2205
0

Zadanie pod nazwą "Przebudowa ul. Licealnej i ul. 15 Sierpnia" o długości 1059 metrów zostało zgłoszone do dofinansowania w roku 2018 z Programu przebudowy gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 oraz wpisane do Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasto Sochaczew na 2018 rok. Natomiast burmistrz ogłosił przetarg na "Przebudowę ul. Licealnej", czyli wykonanie tylko części zadania wpisanego do WPF o długości 379 metrów oraz skrzyżowania z ul.Traugutta i ul.15 Sierpnia. Czy to jest to samo zadanie? Dzisiaj w przeddzień przetargu na wykonanie tej ulicy magistrat napisał, że wiosną rozpocznie się remont ulicy Licealnej. Skąd ta pewność skoro trzy przetargi (na stadion i park Garbolewskiego) okazały się zbyt drogie i nierozstrzygnięte? Otwarcie ofert jutro o godz.10.00, a sesja Rady Miejskiej o 12.00. Czy to przypadek? Zobaczymy co zrobią radni.

(2018-01-30 21:06)
adam11111adam11111
-3

ŚMIECI WYWOZIĆ NATYCHMIAST DO PŁOŃSKA

(2018-01-31 08:08)
AjakosAjakos
0

adam1111 - twoje trolowanie naprawdę zaczyna męczyć.

(2018-01-31 08:36)
jerzyk2205jerzyk2205
+2

Radni? Nie zrobili nic, bo też nie powiedziano im nic na temat przetargu na Licealną podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej.

Więc ja zgłaszam kolejną wątpliwość. Kwota 2 mln 950 tys. zł była przeznaczona na całość zadania o długości 1059 metrów. Zadanie zostało zredukowane do 379 metrów, a magistrat pozostawił na sfinansowanie tej części tę samą kwotę, zamiast ją proporcjonalnie zredukować. W ten sposób, każda oferta poniżej kwoty przeznaczonej na dwie ulice, pozwoli rozstrzygnąć przetarg na Licealną. Czy to nie będzie kosztowny remont?

http://www.sochaczew.pl/AppData/tinymcegallery/Informacja%20z%20otwarcia%20ofert%20%20ulica%20Licealna..pdf

„Przebudowa ulicy Licealnej w Sochaczewie"

W terminie składania ofert tj. do dnia 31 grudnia 2018 r. do godziny 9:30 do Zamawiającego wpłynęły 2 oferty.

Przed otwarciem ofert podano kwotę, jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia w wysokości 2. 950 000,00 zł (słownie: dwa miliony dziewięćset pięćdziesiąt tysięcy złotych).

Oferty zostały złożone przez Wykonawców:

1. STRABAG Sp. z o.o. ul. Parzniewska 10 05-800 Pruszków cena oferty brutto - 3.352 406,92 zł okres gwarancji proponowany przez Wykonawcę 36 m-cy

2. PHU PRIMA Bogdan Głuchowski Karwowo 8 96-500 Sochaczew cena oferty brutto - 2.079 696,20 zł okres gwarancji proponowany przez Wykonawcę 36 m-cy

 

(2018-01-31 21:08)
dragon36dragon36
+1

czy jak wygra prima też tak bedzie sie grzebac jak z  ul.Trojanowską.

(2018-02-01 09:35)
Reage77Reage77
+1

Sądzę, że dłużej. ;)

 

(2018-02-01 13:39)
stawik12stawik12
+2

Panie Jerzy ogromny szacun , że Pan udostępnia błędy tej władzy. Ciarki przechodzą po plecach o samej myśli ,że Oni mają rządzić następną kadencje . Asfalt o grubosci 3 cm , to jeszcze nie wszystko , chyba ,że niektórym to wystarcza. 

(2018-02-01 20:14)
jerzyk2205jerzyk2205
+2

Upss... Należy się czytelnikom moje sprostowanie. W komentarzu wyżej napisałem, że trzy przetargi zostały nierozstrzygnięte, tymczasem pojawiła się informacja, że ten trzeci przetarg został jednak rostrzygnięty. Dotyczy on parku Garbolewskiego. Mimo, że firma zaproponowała taka samą cenę jak w pierwszym unieważnionym przetargu (3.851.622 zł), a miasto przeznaczało na zadanie takie same pieniądze (niższe od oferty firmy o ponad pół miliona zł - 3.300.000 zł)), burmistrz postanowił rozstrzygnąć przetarg i dołożyć firmie te pół miliona. W przeciwnym razie kolejny powtórzony przetarg nie dawałby szans na lipcowy termin zakończenia prac w parku, a wkrótce przecież wybory. Reszta (ok. 800 tys.zł) pieniędzy z pozyskanego dofinansowania pozostaje na park przy Traugutta. Może wystarczy?

(2018-02-02 23:48)
Reage77Reage77
+1

To będzie bardzo drogi rok dla podatników sochaczewskich.

(2018-02-05 08:05)
jerzyk2205jerzyk2205
+1

Burmistrz rozstrzygnął przetarg, a miejska propaganda informuje o sukcesie, bo został jeszcze prawie milion złotych. No proszę! Oto przykład jak z porażki robi się sukces. Miasto ubiegało się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim o dotację prawie 3 mln zł na zadanie " Przebudowa ul. Licealnej i ul. 15 Sierpnia" o długości 1059 metrów. Na ten cel zabezpieczono w budżecie miejskim i zapisano we wniosku do wojewody kwotę 2.889819,94 zł, stanowiącą 50% udział własny w całym zadaniu. Wojewoda dotacji nie przyznał, więc burmistrz przeznaczył tę całą kwotę na ulicę Licealną o długości 379 metrów i wybrał ofertę firmy za ok. 2,1 mln zł. Propaganda miejska twierdzi, że mamy więc oszczędności na ok. 900 tys. zł!!! Ostatnio wszyscy samorządowcy mówią i piszą, że koszty wykonawstwa inwestycyjnego wzrosły o 30-50%, a u nas firma przebuduje drogę o ok. 30% taniej od kwoty, którą przeznaczył burmistrz. Jest sukces, są oszczędności?

A może należało dopracować wniosek i konsekwentnie za rok powtórzyć starania o dotację w wysokości 3 mln zł na całe zadanie, a nie tylko jego część? Skoro nie wyremontowano ul. Licealnej od 2011 roku, kiedy burmistrz Osiecki zrezygnował we wniosku o dofinansowanie z ul. Licealnej na rzecz ul. Kościńskiego, co wówczas również zakończyło się porażką, to nie nazywajmy takiej indolencji sukcesem. Widocznie zamiast dotacji łatwiej sięgać po obligacje i zadłużać miasto. Presja zbliżających się wyborów podpowiada władzy miejskiej nieracjonalne decyzje finansowe, które próbuje się ubierać w propagandowy blichtr.

(2018-02-21 19:41)
jerzyk2205jerzyk2205
0

Z projektu budowlanegoul. Licealnej wynika, że w kolizji z przebudową będzie ok.30 drzew. Zamiast drzew będzie m.in. ścieżka rowerowa.

http://www.sochaczew.pl/AppData/tinymcegallery/1.1%20Projekt%20Budowlany_ul.%20Licealna-S-.pdf

(2018-02-24 22:15)
adam11111adam11111
-3

Jednak lekarz specjalista potrzebny natychmiast...

(2018-02-25 09:48)
jerzyk2205jerzyk2205
0

Gołębia trauma?Współczuję.

(2018-02-25 10:18)
adam11111adam11111
0

........  a nożyce się odezwą...... ale jajca

(2018-02-25 12:11)
AjakosAjakos
0

Mieszkańcy zapłacą ...i adamowi1111 też :(

(2018-02-26 10:45)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Padają dzisiaj drzewa na Licealnej, smutny widok. :( (2018-03-08 18:23)
zybizybi
0
I już po drzewach (2018-03-08 19:05)
zybizybi
+1
Kolejna zielona ulica Sochaczewa przeszła do historii. Będzie za to ścieżka rowerowa z archaicznej kostki brukowej. Droższej i nie nadającej się do jazdy. Taki sochaczewski model ekologiczny. Szlak mnie trafia!!!! Ale przyjdzie czas że zapłacicie za to panie burmistrzu i adasiu trolu jedynkowy. Tylko, że drzewa tak długo rosną.... Kto wytłumaczy naszym dzieciom dlaczego muszą mieszkać na pustyni!? (2018-03-08 19:21)
zybizybi
0
Dodam jeszcze, ze od 8 dni obowiązuje zakaz wycinki drzew że względu na okres lęgowy ptaków. (2018-03-08 19:27)
margot45margot45
-1
Tjaaa, zakaz wycinki. Na zwolenników betonowej pustyni nie ma mocnych.Ale oczywiście, rozumiem - ścieżka rowerowa zamiast drzew. oczywiście. Jak wiadomo, rowerzyści są tak bezmyślni, ze gdyby drzewa zostawić, mogliby się o nie obijać. (2018-03-09 09:20)
MitutoyoMitutoyo
-1
#Ajakos itp.

Jedyne co zaczyna tu męczyć to to Wasze ciągłe narzekanie i marudzenie.

Coby robił w mieście, albo czego by nie robił to non stop jakieś biadolenie.

Jakie to Wasze życie musi być smutne.

Już niedługo wyjdzie słoneczko na dłużej to może Wam się poprawi.

:) Pozdrawiam. (2018-03-09 10:24)
zybizybi
+1
Ja po prostu @Mitutoyo itp, cały entuzjazm, machanie chorągiewką, rzucanie kwiatów i radosne skandowanie na cześć tej przyrodniczej i ekonomicznej demolki miasta, pozostawiam Tobie. Ciesz się nią bezkrytycznie, w słoneczku i bez niego. Naprawdę masz z czego (2018-03-09 13:48)
robroyrobroy
0
można? można (2018-03-10 17:04)
robroyrobroy
0
jak trzeba to trzeba (2018-03-10 17:12)
AjakosAjakos
0
Zybi, ładneś to napisał. (2018-03-12 08:42)
jerzyk2205jerzyk2205
+1
W informacjach z Urzędu Miejskiego pojawiła się taka wypowiedź: "Już dziś przepraszam mieszkańców za niedogodności związane z remontem. Trzeba pamiętać, że w tym roku czekają nas też prace na ulicach powiatowych prowadzących do stacji PKP – Towarowej, Licealnej, Sienkiewicza. Komunikacja ze stacją będzie bardzo utrudniona. Będziemy się starać koordynować z Powiatowym Zarządem Dróg harmonogram prac oraz zamknięcia ulic i objazdy, ale trudności nie da się uniknąć. Tak już jest przy remontach – zanim będzie pięknie i wygodnie, będziemy musieli się pomęczyć. Trzeba jednak pamiętać, że to są inwestycje na lata"– mówi wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski, odpowiedzialny w ratuszu za sprawy inwestycyjne. No właśnie, czy inwestycje na lata muszą się kumulować w jednym roku? Czy nie było błędem równoczesne z miastem składanie wniosku do wojewody o dotację na remont pobliskich ulic? Czy uliczny remont musi się kojarzyć z paraliżem newralgicznej części miasta? Skoro powiat pozyskał dotację na remont ul.Towarowej i Sienkiewicza nie można było w mieście dopracować wniosek o dotację na ul. Traugutta i Licealną i złożyć go w następnym roku? Nie!!! Przecież na jesieni wybory, a Licealna była wielokrotnie odkładana począwszy od 2011 roku. Więc teraz dojeżdżający do stacji kolejowej będą musieli się pomęczyć. Oj burmistrzowie, nie znacie przysłowia: "co nagle, to po diable"? (2018-03-12 18:38)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Przepraszam. Mała, ale istotna korekta -

W zdaniu "Czy nie było błędem równoczesne z miastem składanie wniosku do wojewody o dotację na remont pobliskich ulic?" powinno być ...równoczesne z powiatem składanie wniosku... (2018-03-12 18:52)
NovJanNovJan
0
ten rok bedzie obfitował w kumulacje remontów wszystkiego co możliwe , pieczołowicie zbierane pieniązki trzeba wydać aby pokazać mieszkańcom jak miasto/powiat o nich dba - w tym roku zrealizują wszystko co jest mozliwe do zrealizowania - szkoda ze tego nie ma co roku tylko w roku wyborów ale my(mieszkańcy) jesteśmy potrzebni tylko co 4 lat.

mam tylko obawy czy notable miejscy/powiatowi nadążą z przecinaniem wstęg do dnia wyborów:).

mam tylko prośbe do wyborców o zrobienie sobie prostego P&L czyli zastanowienienie się na tym co dla nich zrobili/nie zrobili powiat i miasto przez te 4 lata kadencji. ostatniego roku nie bierzecie pod uwage bo bedzie wypaczony (2018-03-14 09:18)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Oczywiście,pod te remonty będą się podwieszać mieszkający w okolicy koalicyjni radni, eksponujący przy tym swoje wątpliwe zasługi, no bo przecież zbliżają się wybory. (2018-03-14 23:45)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Sprawa remontu dróg powiatowych prowadzących do stacji PKP zaczyna się komplikować, a to nie pozostanie bez wpływu na remont ulicy Licealnej i organizację dojazdu do dworca. Przetarg powiatowy unieważniono ponieważ jedyna firma zainteresowana wykonawstwem remontu ulic złożyła ofertę o ponad 1,6 mln zł wyższą niż planowana. Niestety powiat, który pozyskał dotację na remont trzech ulic, nie może przerzucić pieniędzy na jedną (jak zrobił burmistrz z Licealną) i odtrąbić sukcesu wyłonienia taniej firmy!!! Ogłoszono ponowny przetarg, a z sukcesami w roku wyborczym różnie bywa. (2018-03-17 10:38)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Pieniądze w kwocie 3 mln zł, które były przeznaczone jako udział własny na całe zadanie (ul.15 Sierpnia i ul. Licealna) burmistrz Osiecki przerzucił z ul.15 Sierpnia na Licealną. Zapomniał przy tym zapytać o zgodę Radę Miejską, ale co tam radni. Skoro jednak przy wyborze firmy wykonawczej odniósł "sukces", bo zostało mu ok. 900 tys.zł, to niech zrobi za te pieniądze chociaż część ul. 15 Sierpnia. Niech do tego dorzuci pieniądze ze sprzedaży działki 11 ha na Kuznocinie (z wysypiskiem) i połowa ulicy będzie zrobiona. (2018-03-19 21:59)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy