Kraków 2010 - Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Kraków 2010 - Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa Historia i tradycja sochaczew

Związek Harcerstwa Polskiego obchodzi w tym roku swoje setne urodziny. Z tej okazji w dniach 16-24 sierpnia odbywał się w Krakowie „Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa – Kraków 2010”. W miasteczku zlotowym na Krakowskich Błoniach zamieszkało 8 tys. harcerek i harcerzy reprezentantów wszystkich Chorągwi.

17 sierpnia uczestnicy Zlotu przedefilowali ulicami Krakowa na Rynek Główny, gdzie hejnałem z Wieży Mariackiej granym przez harcerza rozpoczął się uroczysty apel inaugurujący Zlot. Gościem Honorowym był Pan Premier Donald Tusk, którego powitały naczelne władze ZHP Druh Przewodniczący Związku hm. Adam Massalski i dh. Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica. Byli również wszyscy Komendanci Chorągwi. W Krakowskim Muzeum Sztuki została otwarta wystawa „Harcerskie dekady” prezentująca bogatą historię harcerstwa. W niedzielę na Wzgórzu Wawelskim odprawiona była Msza Św. celebrowana przez Metropolitę Krakowskiego Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza w koncelebrze z kapelanami harcerskimi.

Gościem harcerzy tego dnia był Pan Prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką. Druh Prezydent ( bo Państwo Komorowscy są instruktorami harcerskimi) spotkał się z harcerzami w Miasteczku zlotowym gdzie odwiedził również „gniazdo” Chorągwi Mazowieckiej. Podczas Zlotu harcerze uczestniczyli w wielu konferencjach tematycznych, spotkaniach, zawodach sportowych, koncertach oraz wspólnych z mieszkańcami Krakowa śpiewankach piosenek harcerskich. Identyfikator uczestnika zlotu umożliwiał harcerzom darmowe przejazdy krakowską komunikacją miejską oraz bezpłatne zwiedzanie zabytków Krakowa. Na Rynku Głównym odbyła się również „Prezentacja Regionów” gdzie na stoisku Mazowsza wystawione były pamiątki z Sochaczewa no i coraz bardziej znane „Mazurki Chopina” o różnych smakach autorstwa sochaczewskich cukierników. Oczywiście na Jubileuszowym Zlocie nie zabrakło przedstawicieli Hufca Sochaczew.

Nasz hufiec reprezentowało 11 osób z 1 Drużyny Harcerskiej im. Ojca Kolbe z Teresina pod dowództwem dh. Przewodnika Marka Pietrasika. Ponad to sześcioro druhen i druhów pracowało w kadrze Zlotu w sekcjach programowych, ratownictwa medycznego i informacyjnych. Na zaproszenie Naczelnych Władz ZHP gośćmi honorowymi Zlotu byli instruktorzy naszego hufca dh. hm. Krzysztof Wasilewski, hm. Julian Tasiecki i phm. Jarosław Dąbrowski.

Jubileuszowy Zlot był spotkaniem wszystkich pokoleń harcerskich: zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów oraz wielkiej rzeszy Przyjaciół Harcerstwa z Polski i spoza granic kraju.

zobacz: Rekonstrukcja Mława 2010 - bitwa pod Mławą 2010 / 1939


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy