Ks. Czesław Oszkiel - bohater nieznany

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Ks. Czesław Oszkiel - bohater nieznany Historia i tradycja sochaczew

Kiedy używam sformułowania ,,bohater nieznany'' mam na myśli dosłownie bohatera. Księdza Czesława Oszkiela część z Was może kojarzyć m.in. z tablicy, jaka znajduje się w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie. Często wspomina również o nim ksiądz proboszcz Jan Zieliński, podkreślając jego wkład w obudowę kościoła brochowskiego po zniszczeniach I wojny światowej. Ale zacznijmy od początku.


Ksiądz Czesław Oszkiel urodził się 19 lipca 1889 r. Proboszczem w Brochowie był od 30 kwietnia 1927 r. i od razu zabrał się do pracy. Dzięki jego staraniom i wysiłkowi odbudowano kościół obronny w Brochowie, o czym świadczy dokument z 1929 r., upamiętniający to wydarzenie, a odnaleziony podczas remontu mensy w 2008 r. Na dokumencie tym widnieje również podpis Eugenii z Oszkielów Bielawskiej - siostry księdza Oszkiela. Na tym jednak nie kończyła się droga księdza Oszkiela w czynieniu dobra. W 1934 r. został przeniesiony do parafii w Tarczynie. Dał się tam poznać, jako żarliwy kapłan i świetny organizator. To dzięki niemu został wybudowany w Tarczynie Dom Parafialny, który jest obecnie siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury. Podobnie, jak w Brochowie, tam również doprowadził do renowacji kościoła. W Tarczynie zastała go jednak okupacja niemiecka. Za współpracę z podziemiem niepodległościowym i pomoc najbardziej potrzebującym został aresztowany przez gestapo, brutalnie pobity, a następnie wywieziony do Grójca i tam zamordowany 18 marca 1944 r. Nie ugiął się i nie załamał do samego końca. Pomimo swojego tragicznego położenia dodawał otuchy współwięźniom. Niemcy wywieźli jego ciało i pochowali w lesie, tak aby nikt go nie odnalazł. Jednakże partyzanci odnaleźli jego bezimienny grób i pochowali w tajemnicy z należnymi honorami. Po 1945 r. zwłoki zostały przeniesione do Tarczyna, pochowane na cmentarzu, gdzie parafianie ufundowali mu pomnik, a w kościele tablicę. Jego imieniem nazwana jest również jedna z ulic w Tarczynie, przy której znajdował się założony przez niego Dom Parafialny. 


Ksiądz Oszkiel zasługuje na miano bohatera, którym jest być niezwykle trudno, szczególnie w czasie, kiedy śmierć, ból i strach towarzyszą każdego dnia. Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis sprawi, że kiedy parafianie bazyliki brochowskiej będą patrzeć na tablicę o ks. Oszkielu, będą widzieli w nim nie tylko świetnego organizatora, ale również bojownika walki o wolność  i męczennika tamtych strasznych dni.


Artykuł o ks. Oszkielu można przeczytać tutaj.


Przy opracowaniu tego postu korzystałam m. in. ze strony Urzędu Gminy Tarczyn
 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy