Książka na stulecie

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Książka na stulecie Promocja regionu sochaczew

Hucznie obchodzimy stulecie odzyskania wolności w całym kraju. Również w Sochaczewie nie brak wydarzeń, które przypominają te dni. A może by tak zupełnie inaczej uczcić ten dzień? Może z książką, która opowiada o ostatnich latach I wojny światowej w naszym mieście. Mowa o naturalistycznej powieści sochaczewianina rodem Ojzera Warszawskiego pt. „Szmuglerzy” wydanej w tym roku po raz pierwszy po polsku.

„Szmuglerzy” to opowieść niezwykła. Autor przenosi nas w codzienność końca I wojny światowej, która wcale nie była taka codzienna. Bo kiedy znaczna część obywateli miasta zaczyna zajmować się ryzykownym szmuglem do Warszawy, kiedy zwyczajni ludzie wkraczają w mętne środowisko półświatka, pełnego przemocy, prostytucji, łapówek i melin oraz nielegalnej produkcji bimbru, to tak jak byśmy przeszli przez magiczną bramę do innego wymiaru. A wszystko to w bardzo realnym otoczeniu, w wielokulturowym Sochaczewie sprzed stu lat.

Dla pasjonatów lokalnej historii będzie to też wycieczka po mieście, którego już nie ma. Nie zabraknie też sceny rozbrojenia Niemców w naszym mieście w listopadzie 1918 roku. Nie będzie to opis lukrowany, wykreowany na potrzeby mitu odrodzenia, a wyrazisty, chropowaty i będący przepowiednią wcale niełatwego czasu po odzyskaniu niepodległości.

Zachęcamy do sięgnięcia do tej książki. Można ją kupić m.in. tu. Na terenie Sochaczewa dostarczymy książkę w umówione miejsce bezpłatnie (wystarczy wybrać odbiór osobisty, a my skontaktujemy się mailowo lub telefonicznie w celu ustalenia szczegółów dostawy).

Publikację wydało bardzo starannie sochaczewskie Stowarzyszenie „Nad Bzurą” wraz z wydawnictwem UMCS przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stowarzyszenie nie działa dla zysku, a przychody ze sprzedaży książki są przeznaczone na działalność statutową organizacji.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy