Kto naprawdę wspiera szpital, a kto nie daje złotówki

Burmistrz Piotr Osiecki, na wniosek władz szpitala, zdecydował o odroczeniu terminu spłaty podatku od nieruchomości tej instytucji za pierwszy kwartał 2013 r. Chodzi o sumę ponad 84 tys. zł. Jednocześnie zwolnił szpital z płacenia odsetek za ostatni kwartał 2012 r.

Przypomnijmy, że chodzi właśnie o ten ostatni kwartał, kiedy burmistrz, po raz pierwszy od objęcia swego stanowiska nie zwolnił szpitala z jednej raty podatku. Chodziło o sumę 82.925,00 złotych za okres wrzesień grudzień 2012r. Powiedzmy jednak szczerze, burmistrz zwolnić z podatku szpitala nie musiał, zwłaszcza że do tej pory, przez dwa lata swojej kadencji, robił to nieustannie, łącznie na kwotę prawie 400 tys. zł.

Wywiad z finałem w sądzie

Argumentacja burmistrza jest taka: chodzi o sprawiedliwość podatkową różnych podmiotów i niezadowolenie innych z ciągłej preferencji szpitala. Bo to szpital od dwóch lat miał pełne zwolnienia z podatku gruntowego, co wcześniej było rzadkością. Mimo to w odpowiedzi na decyzję burmistrza pojawiła się ostra reakcja przedstawicieli powiatu, i słynny już wywiad w radiu FAMA, którego efektem są jedynie obrażeni ludzie i sądowy proces zapowiedziany przez radnego powiatu, prezesa PSS Społem Józefa Chociana.

Wszyscy zapewne rozumiemy trudną sytuację szpitala i doceniamy starania dyrektora Piotra Szenka w utrzymaniu placówki na powierzchni. Jednak przypomnijmy, że to powiat, który jest organem założycielskim szpitala odbiera swojej bądź co bądź jednostce, już trzeci rok z rzędu, dużo większe sumy. Otóż jak wiadomo, szpital spłaca dług i w związku z tym starostwo zapewnia co roku w swoim budżecie rezerwę celową na ewentualne pokrycie tej spłaty. W poprzedniej kadencji (gdy wicestarostą odpowiedzialnym m.in. za zdrowie był Piotr Osiecki) było dobrą tradycją, że ta rezerwa, w momencie gdy szpital zapłacił ratę, przekazywana była na jego potrzeby. Był to co roku duży zastrzyk dla tej placówki. Niestety od 2010 roku to się skończyło, a chodzi o znaczne kwoty, bo aż ok. 230 tys. zł rocznie. Warto w tym miejscu podkreślić, że starostwo powiatowe nie tylko nie przekazywało tych pieniędzy, ale też żadnych innych. Przez ostatnie dwa lata z budżetu powiatu dla szpitala nie przekazano ani złotówki.

Rekordowa dotacja

Tymczasem jak zapewnia burmistrz Osiecki, miasto nadal będzie wspierać szpital, będzie też wspierać inne powiatowe instytucje, takie jak policja czy straż pożarna, ale nie chce być w tym osamotnione, jak to miało miejsce w ostatnich dwóch latach, gdy przeznaczyło rekordowe sumy na szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Miasto przekazało policji i straży pożarnej łącznie 415 tys. zł, w tym 150 tysięcy na zakup wozu gaśniczego, zaś razem z pieniędzmi dla szpitala było to 800 tys. zł. W miejskim budżecie na rok 2013 zaplanowano 25 tys. zł dla policji na dodatkowe patrole i nagrody, a także 25 tys. zł na bieżące funkcjonowanie straży.

Ratusz wspiera też policję w staraniach budowy nowej siedziby przy ul. 1 Maja na działce ofiarowanej przez miasto policji (jej wartość to ok. 2 mln. zł). Teren ten wyposażony jest we wszystkie media i można choćby dziś ruszać z budową. Jesienią radni miejscy zadeklarowali też, że w ciągu trzech lat samorząd ten wyłoży na budowę nowej komendy 1 mln zł.

Po stronie powiatu zero

Jak czytamy w rocznym raporcie sochaczewskiej policji: W wyniku podejmowanych starań ze strony kierownictwa KPP w Sochaczewie oraz przychylności niektórych samorządów, w 2012 r. pozyskano środki finansowe w ogólnej kwocie 217 592 zł. Poniżej zaś wyszczególnienie: Gmina Teresin 112 592 zł na utrzymanie dodatkowych etatów w miejscowym posterunku, miasto Sochaczew 85 tys. zł na dodatkowe patrole oraz bieżące wydatki, gmina Sochaczew 15 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa na drogach gminnych i gmina Nowa Sucha 5 tys. zł na bieżące wydatki dla miejscowego posterunku. Natomiast przy Starostwie Powiatowym niestety, znów zero złotych.

Sławomir Burzyński

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy