Kulturalna jesień w pełni...

W tym roku, choć oferta kulturalna jest nieco zmieniona z powodu remontu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, do sylwestra odbędzie się jeszcze kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych. Sochaczewska Jesień Kulturalna, jej trzecia edycja, wystartowała koncertem grupy FARBEN LEHRE, odbyły się też Wrześniowe Spotkania z Pieśnią Chóralną Pamięć- Wdzięczność-Nadzieja oraz III OGÓLNOPOLSKIE BIENALE SZTUKI 33 Sochaczewski Laur 2013. A to dopiero początek. Przed nami jeszcze co najmniej kilka dużych i znaczących imprez. Oto niektóre z nich.

 

Sochaczewskie Spotkania z Chopinem

W październiku, listopadzie i grudniu odbędą się jeszcze trzy koncerty wiązane z postacią i twórczością F. Chopina. Najbliższy zatytułowany Polska Chopina - miejsca bliskie kompozytorowi - już 23 października. W sali balowej hotelu CHOPIN wystąpi uczeń prof. Piotra Palecznego, półfinalista XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Warszawie, stypendysta Ministra Kultury Krzysztof Trzaskowski. Wstęp jak zawsze wolny, a początek koncertu o godz. 19.00.

10 listopada 2013 Koncert Jesienny Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia

Zespół pracuje nad repertuarem, ale można się spodziewać, że nie zabraknie w nim nastrojowych utworów, znanych wszystkim szlagierów operetkowych. Już dziś zapraszamy do filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Boryszewie. Dokładny program podamy z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem.

15-20 listopada 2013  XXI Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu

Tego wydarzenia nie trzeba reklamować, bo po dwudziestu edycjach ma już ugruntowaną pozycję, wierną rzeszę uczestników, pewne grono przyjaciół i sponsorów. Festiwal promujący młode talenty pianistyczne organizują: Miejski Ośrodek Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie oraz Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Patronat nad nim od lat sprawuje burmistrz Sochaczewa. W tym roku w jury Festiwalu zasiądą: Jan Kadłubiski Przewodniczący Jury, Dorian Leljak (Serbia Chorwacja),  Murray McLachlan (Wielka Brytania), Mical ORourke (Irlandia), Jerzy Sterczyński (Polska). Międzynarodowe Jury oceniając grę uczestników pod względem wartości artystycznych, bez stosowania skali porównawczej, dokona wyboru kilkunastu z nich do udziału w Uroczystym Koncercie Laureatów. Wszyscy wyróżnieni otrzymają nagrody rzeczowe.

Uroczyste otwarcie odbędzie się 15 listopada (piątek) o godz. 17.00. 15 i 16 listopada zaplanowano Recitale Jurorów w Sali Koncertowej PSM I i II st. im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie (wstęp wolny), natomiast 17, 18 i 19 listopada Publiczne Audycje Uczestników. Wyniki Festiwalu poznamy 19 listopada o 15.00, a tego samego dnia o 18.00 uroczyste wręczenie nagród i koncert laureatów. Ostatnim elementem Festiwalu będą Koncerty Laureatów zaplanowane 20 listopada w warszawskich salach koncertowych.

29 listopada, godz.17.00, IV Turniej Jednego Wiersza

Turniej Jednego Wiersza to poetyckie zmagania o Kałamarz Metafor i nagrodę burmistrza miasta Sochaczewa. Jest to impreza o charakterze literackim, która w 2013 roku odbędzie się w miejskiej książnicy po raz czwarty, a po raz pierwszy w nowej siedzibie przy ul. 1 Maja 21 (sala konferencyjna, II piętro).

Miłośnicy poezji tradycyjnie spotkają się w listopadzie, miesiącu który sprzyja wyciszeniu, refleksji i zadumie. Na Turniej Jednego Wiersza organizatorzy zapraszają wszystkich sympatyków poezji (młodzież ponadgimnazjalną i dorosłych), którzy zechcą osobiście zaprezentować przed zgromadzoną publicznością wiersz własnego autorstwa. Wśród uczestników poprzednich edycji konkursu nie zabrakło twórców spoza naszego miasta i powiatu. Występowali poeci z Warszawy ijej okolic, Płocka, Żyrardowa, Grodziska Mazowieckiego oraz innych miast Mazowsza. Sochaczewski Turniej Jednego Wiersza jest świetną okazją do spotkania poetów, zarówno tych uznanych, publikujących swoje wiersze, jak również amatorów, którzy mają okazję do konfrontacji swoich talentów i integracji ze środowiskiem. Integralną część konkursu stanowił będzie występ muzyków preferujących liryczne nastroje.

grudzień 2013 Przegląd Piosenki i Muzyki Sochaczewska Vena 2013

Przegląd Muzyki i Piosenki Sochaczewska VENA 2013 pod patronatem Burmistrza Miasta Sochaczew adresowany jest do lokalnych zespołów i wokalistów. Konkurs ten ma na celu prezentację umiejętności artystycznych zespołów wokalno instrumentalnych oraz daje szansę twórczej konfrontacji osiągnięć i umiejętności. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większą popularnością wśród młodych ludzi, pragnących związać swoją przyszłość z muzyką. Wysoki poziom uczestników, a także różnorodny repertuar to tylko niektóre cechy charakteryzujące ten przegląd.

Zespoły wykonują 2 utwory, w tym przynajmniej jeden w języku polskim, o zróżnicowanej formie i treści. Mogą być prezentowane kompozycje instrumentalne. W zespołach minimum 3-osobowy skład, co najmniej jeden wokal, minimum 2 instrumentalistów. Jury będzie oceniało uczestników Przeglądu zwracając szczególną uwagę na: umiejętności wokalne; walory muzyczne, aranżacje utworów; stopień trudności wykonywanych utworów; dobór repertuaru (zwrócenie uwagi na własne kompozycje); kulturę słowa; dykcję i ogólny wyraz artystyczny. VENA 2013 odbędzie się w MOK, Filia Boryszew.

grudzień 2013 -  Koncert Bożonarodzeniowy w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia pod dyr. Artura Komorowskiego 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Urząd Miasta w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy