Kurs Euro w kantorach online i tradycyjnych oraz bankach. Jak różnią się kursy?

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Kurs Euro w kantorach online i tradycyjnych oraz bankach. Jak różnią się kursy? Inwestycje sochaczew

Kupować i sprzedawać waluty możemy w bankach, ale również kantorach tradycyjnych oraz internetowych. Osoby, które robią to często, zauważają duże różnice między tym, ile mogą zyskać, wymieniając walutę w różnych instytucjach. Jak zobaczymy, najbardziej opłaca się w kantorach online. Z czego to wynika? Jakie to różnice?


Ostatnie lata to powstające jak grzyby po deszczu nowe kantory internetowe, w których szybciej, niż tradycyjnymi sposobami (banki, kantory tradycyjne) można kupować bądź sprzedawać waluty. Nie dziwi więc coraz większa popularność tych kantorów nowej generacji, zapewniających nie tylko lepsze tempo wymiany waluty, ale również większe oszczędności.


Młoda, dobrze rokująca waluta

Szczególnym powodzeniem cieszy się euro, gdyż obok dolara to jedna z tzw. walut światowych. Porównując ją jednak do amerykańskiego pieniądza, jest dość młoda, bo została wprowadzona dopiero w 1999 roku. Obecnie już około 340 milionów obywateli posługuje się nią jako głównym środkiem płatniczym. I chociaż w ostatnim czasie na skutek kryzysu Unii Europejskiej, zatrzymał się proces wprowadzania jej w innych krajach, to można przypuszczać, że w przyszłości euro zastąpi kolejne narodowe waluty, w tym także złotówki. Jeśli pragniemy dosłownie w kilka sekund wymienić euro, wystarczy odwiedzić stronę https://kantoronline.pl/kurs-eur-pln, gdzie kupimy bądź sprzedamy euro po atrakcyjnym kursie. A jaki to kurs i czemu jest taki zachęcający, o tym w dalszej części artykułu.


Zrozumieć spread

Rozbieżności w kursach zależą głównie od spreadu. Żeby wytłumaczyć, czym jest, musimy przypomnieć sobie, na czym polega istota notowań kursowych na rynku walutowym. Jak wiemy, cena jednostki walutowej zawsze wyrażana jest w odniesieniu do innej - w naszym omawianym przykładzie mamy więc kurs EUR i PLN. Dzięki temu wiemy, ile trzeba będzie wydać złotówek, by kupić jedno euro.


Wymieniając walutę, tak naprawdę spotkamy się z trzema różnymi kursami tej waluty: kupna, sprzedaży i kursem rynkowym. Kupno jest zawsze droższe, niż sprzedaż, kurs rynkowy zaś najczęściej jest pośrodku obu tych kursów. Mówi nam on jednak też o tym, ile uczestnicy rynku są w stanie zapłacić za daną walutę. I na tej podstawie kantory obliczają własne kursy, zarówno kupna i sprzedaży.


Mówiąc więc jednym zdaniem: spread walutowy pokazuje różnicę pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży waluty. Między bankami, kantorami tradycyjnymi i internetowymi potrafi różnić się dość mocno. Jak? Przekonamy się w kolejnym fragmencie.

Konkretne liczby

Jeśli chodzi o średni spread w kantorach internetowych, tradycyjnych i bankach, to w przypadku waluty euro wygląda to następująco. Najgorzej w tym zestawieniu wypadają banki, bo spread wynosi 35-40 gr, znacznie lepiej kantory stacjonarne (9-10 gr), a już zdecydowanie najlepiej kantory internetowe - około 4 gr. Może się wydawać, że kilka groszy to nie jest wielka różnica, lecz przy większych kwotach, oszczędności, które można zyskać, są naprawdę znaczące.


Dlaczego w bankach tak drogo, a kantorach online tak tanio?

Banki istnieją już od bardzo dawna - od średniowiecza, są więc znanymi instytucjami zaufania publicznego. Zapewniają stabilność, bezpieczeństwo i pewność transakcji, bo nad tymi wartościami sprawują kontrolę “regulatorzy”, czyli państwa narodowe. Stanowią jednocześnie źródło kapitału dla podmiotów gospodarczych, ich wartość jest więc nie do przecenienia.


Kantory internetowe to zupełnie inne, a przede wszystkim młode instytucje, których działalność ogranicza się jedynie do transakcji walutowych. Działają oszczędnie, bo nie mają, jak banki, wielkich siedzib zlokalizowanych w największych aglomeracjach, dzięki czemu koszty ich funkcjonowania są o wiele mniejsze niż instytucji bankowych. Obniżony spread to jednocześnie ich najważniejsza wartość konkurencyjna, bo stosując podobny do innych instytucji, nie mieliby szans na rynku. Banki - choć krytykowane - ciągle są miejscami, w których wielu ludzi (nawet ponosząc większe koszty) zamienia waluty. Podobnie można powiedzieć o kantorach tradycyjnych, które istniały na długo przed tym, zanim pojawiły się kantory online.


Mimo tego, jak pokazują ostatnie lata i prognozy na najbliższy czas, kantory internetowe będą zdobywać coraz większą popularność. Tym bardziej że w czasach bankowości internetowej, gdy zdecydowaną większość spraw załatwiamy przez sieć - kupno czy sprzedaż walut drogą internetową - już nie dziwi. Co więcej, staje się to czymś normalnym.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy