Zaloguj się do konta

Kwiaty Mazowsza

Tygodnik Ziemia Sochaczewska
2013-06-17
Sztuki plastyczne

Podsumowanie II Sochaczewskiego Konkursu Plastycznego im. Władysława Ślewińskiego pt. Kwiaty polskie na Mazowszu odbyło się 14 czerwca w siedzibie sochaczewskiej szkoły muzycznej.

Konkurs skierowany był do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zadanie polegało na wykonaniu pracy plastycznej w dowolnej interpretacji tematu Kwiaty polskie na Mazowszu. Na konkurs wpłynęło ponad osiemset prac wykonanych różnymi technikami. Udział w nim wzięły nie tylko osoby z powiatu sochaczewskiego, lecz z całej Polski, a nawet z Litwy.

Projekt powiązany był ściśle z III wydarzeniem artystycznym Kocham Polskę Władysław Ślewiński, a zamysłem organizatorów było uhonorowanie ojca malarza Kajetana Ślewińskiego powstańca styczniowego oraz innych walczących o Wolną Polskę.

Jak mówił Jarosław Miaśkiewicz, prezes Towarzystwa Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego, kwiaty to znaczący motyw wielu obrazów wybitnego malarza.  W jego pracach zawarta jest francuska szkoła i polska poetyka, bo sztuka ściśle łączy się z przyrodą. Tworzą ją ludzie o pięknych myślach.

Podsumowanie owego przedsięwzięcia zainaugurował występ uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie i Marsz Żuławów- jedna z najsłynniejszych pieśni Powstania Styczniowego. Sochaczewski historyk Aleksander Grzegorz Turczyk wygłosił prelekcję nt. Powstania Styczniowego na ziemi sochaczewskiej.

Dalszy przebieg uroczystości miał miejsce w niedzielę 16 czerwca. W kościele pw. św. Męczenników Jana i Pawła w Mikołajewie została odprawiona przez proboszcza tamtejszej parafii ks. Janusza Zabłockiego msza święta w intencji rodziny malarza, a w szczególności jego ojca. Warto nadmienić, iż Władysław Ślewiński 19 czerwca 1856 r. został ochrzczony w mikołajewskim kościele. Jego matka zaś zmarła przy porodzie, a jej grób znajduje się na cmentarzu w Mikołajewie.

Niedzielnym obchodom kościelnym towarzyszył koncert sopranistki Pauliny Szafaryn, studentki UM im. F. Chopina w Warszawie, a akompaniował jej pianista Aleksander Krawczyk uczeń klasy dyplomowej sochaczewskiej szkoły muzycznej. Natomiast po Mszy św. historyczka Agnieszka Sławińska-Zając przybliżyła sylwetkę Kajetana Ślewińskiego. W tym dniu można było również obejrzeć ekspozycję nagrodzonych prac. Organizatorem przedsięwzięcia była Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie oraz Towarzystwo Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego.

Więcej w najnowszym numerze Ziemi Sochaczewskiej

Katarzyna Łażewska

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc