Lany Poniedziałek według strażaków z OSP Szymanów

/ 9 zdjęć
Zdjęcia i foto: Lany Poniedziałek według strażaków z OSP Szymanów Historia i tradycja sochaczew
+4

Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski.

 

Tradycją w wielkanocny poniedziałek na wsiach było i jest do dzisiaj w niektórych regionach południowej Polski robienie psikusów sąsiadom. Zamieniano bramy, na dachach umieszczano narzędzia rolnicze, chowano wiadra na wodę.

 

Popularny niegdyś był zwyczaj chodzenia z kurkiem po dyngusie; na wózku dyngusowym wożono koguta z czasem zastąpionego figurą glinianą czy z ciasta, który był symbolem urodzaju.

 

Strażacy z Parafii Szymanów z Ochotniczej Straży Pożarnej podtrzymują tę tradycję, odwiedzając okolicznych mieszkańców, a także różnych VIP-ów. Polewają ich wodą i składają życzenia obfitości i radości.

 

Jak widać strażacy z OSP Szymanów poza składanymi życzeniami rodzinie Szymańczaków, życzyli również szybkiego powrotu do zdrowia dh. Kamilowi, na zakończenie wizyty Tadeusz Szymańczak poprosił strażaków o sprawdzenie dwóch nowych dachów na wiacie, czy mają właściwy spadek i czy wytrzymają próbę szczelności, po precyzyjnej weryfikacji próba została zakończona pomyślnie.

 

Tadeusz Szymanczak

Skrzelew 2015 04 06

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy