Leaving Neverland – dokument, który zatrząsnął pozycją Jacksona jako idola tłumów

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Leaving Neverland – dokument, który zatrząsnął pozycją Jacksona jako idola tłumów Koncerty i muzyka sochaczew

Temat, który rozpala krytyków muzycznych, fanów muzyki pop, a także wszystkich szeroko intersujących się kulturą: dokument produkcji HBO o Michaelu Jacksonie. Pokazuje on zeznania dwóch mężczyzn, którzy twierdzą, że MJ wykorzystywał ich seksualnie. Oskarżenia takiej natury wobec króla popu pojawiały się wcześniej, ale nigdy nie aż tak poważne i szczegółowo dokumentujące nadużywanie zaufania wobec nieletnich. Czy to koniec mitu MJ? Czy dokument jest wiarygodny? 


Nominacja do Oskara

Czy kontrowersyjny film o gwieździe muzyki pop doczeka się tej spektakularnej nominacji? W tym roku najważniejszą statuetkę dla fabuły zgarnęła produkcja Netflixa, może w przyszłym roku HBO zakasuje konkurencję z dokumentem? Czy tak się stanie? Jeśli będzie on nominowany, bukmacherzy będą oferować zakłady. Na Opinie.com można dowiedzieć się zawsze najświeższych informacji o zakładach sportowych, ale też na wydarzenia specjalne, jakim jest np. Gala Oskarów.


Co z płytami MJ w sklepach?

Sprawdź czy sklepy internetowe mają jeszcze w sprzedaży płyty MJ. Nie padły dotąd żadne zdecydowane deklaracje z sieci sklepów stacjonarnych czy w serwisach oferujących zakupy online o tym, że płyty króla popu zostaną wycofane. Ale może to się zmienić.


Reperkusje dokumentu na HBO

Kilka stacji radiowych zadeklarowało, że przestanie puszczać muzykę Jacksona po tym, jak dokument HBO ujawnił rzekomo, że był on pedofilem, który zmienił życie co najmniej dwóch chłopców w piekło. Jednak zdania są podzielone – dyskusje na temat tego, czy należałoby zniszczyć dziedzictwo MJ i nie puszczać jego muzyki publicznie, przetaczają się przez wiele mediów, np. w tak znanych programach jak Good Morning Britain czy This Morning. 


Chłopcy wykorzystywani przez idola

Dokument w reżyserii Dana Reeda trwa cztery godziny podzielone na dwie części. Dostępny jest na HBO GO. Reed przeprowadził na potrzeby filmu przez dwa dni wywiady z Wadem Robsonem oraz James Safechuckiem. Obaj są teraz mężczyznami w kwiecie wieku – Wade ma 36 lat, James – 41. W dzieciństwie byli fanami MJ i udało im się być bardzo blisko swojego idola. Wade poznał MJ, gdy miał 7 lat, James był trzy lata starszy. 


W dokumencie ze szczegółami opowiadają, jak MJ wykorzystywał ich seksualnie. W ciągu dnia bawił się z nimi, zasypywał nagrodami, zapewniał liczne rozrywki na swoim ogromnym ranchu Neverland, wieczorami zaś zamykał się w z nimi w sypialni. Pokazywał pornografię, upijał alkoholem. Gdy dotykała ich rozłąka, MJ pisał tysiące listów do chłopców oraz godzinami rozmawiał z nimi przez telefon. Opowiadał, że ich kocha, a swoje zachowanie tłumaczył tym, że: „To jest sposób na okazywanie sobie miłości.


Zaskarbił sobie sympatię rodzin

MJ łatwo uwiódł chłopców – był dla nich idolem, a do tego pokazał im lepszy świat pełen zabawy, drogich prezentów i zawsze poświęcał im całą swoją uwagę. Oszukał ich w ten sposób, omamił i niecnie potem wykorzystał zdobyte zaufanie, sympatię i podziw. Gdzie jednak były rodziny małoletnich? Otóż najgorsze w tym wszystkim jest to, że często znajdowały się w tym samym budynku. MJ wziął w opiekę bowiem całe rodziny swoich ofiar: zabierał je na wycieczki, latali prywatnymi samolotami, przebywali w najdroższych hotelach, spędzali całe dnie na jego rancho. Dostawali drogie podarki. Ich życie zmieniło się nie do poznania. 


Kontrowersje wokół dokumentu

Dokument budzi kontrowersje nie tylko tematyką. Niektórzy powątpiewają w jego wiarygodność, bo kilkanaście lat wcześniej obaj mężczyźni zeznali w sądzie, że MJ ich nie skrzywdził. W 2005 roku oczyszczono gwiazdę z zarzutów pedofilskich, ale na proces miały wpływ manipulacje, zastraszenia ekipy prawników MJ, a także ogromne fundusze. To, że kiedyś Wade i James bali się powiedzieć prawdy, nie znaczy, że nie mówią jej teraz. Co do argumentów, że dopiero teraz postanowili ujawnić zarzuty, gdy MJ już nie żyje, to trudno postawić się nawet w ich sytuacji. Spędzili lata na terapiach. Mogło być tak, że konfrontacja z prawdą przez nich samych zajęła im dziesięciolecia.


Odbiór publiczny i krytyki

Krytyka uznała dokument za wiarygodny i przerażający zapis ohydnych praktyk MJ. Na RottenTomatoes aż 98% recenzji od krytyków jest pozytywnych. Publika jest mniej przekonana – trudno fanom pogodzić się z oskarżeniami i tym, że ich idol nie był ideałem i wielu nie wierzy w to, co usłyszało w dokumencie. Pozytywnych opinii jest 61%. Na pewno warto obejrzeć dokument i samodzielnie wyrobić sobie opinię.


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy