Zaloguj się do konta

Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce

Redakcja
2019-10-10
Sprawy urzędowo-administracyjne

Rynek legalnych zakładów bukmacherskich w Polsce notuje niewidziany nigdy wcześniej rozwój. Nowelizacja Ustawy Hazardowej z 1 kwietnia 2017 roku wprowadziła ogromne zmiany i odmieniła na trwałe obraz naszego rynku hazardowego. Nowi, licencjonowani w Polsce bukmacherzy powstają niemal jak grzyby po deszczu a obroty legalnych firm co roku idą do góry.

Jednocześnie szara strefa, czyli bukmacherzy działający w rajach podatkowych przeżywają kłopoty między innymi za sprawą działalności Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych i blokowania ich stron przez operatorów Internetu. W tym artykule spojrzymy na kwestię legalnych zakładów bukmacherskich w Polsce, tego jakie obroty generują krajowe firmy i jakie wpływy z tego tytułu ma budżet państwa. Spojrzymy także na szarą strefę i perspektywy na przyszłość polskiego rynku.


Rynek w Polsce po 2017 roku

Bez wątpienia, zmianą przynoszącą największe implikacje było wprowadzenie tzw. Rejestru stron zakazanych. Od 2017 roku krajowi operatorzy Internetu są zmuszeni blokować na żądanie władz wszystkie zagraniczne strony, które umożliwiają obstawianie zakładów, granie w pokera czy na automatach i przy tym nie posiadają licencji wydanej przez polskie Ministerstwo Finansów. Wprowadzenie rejestru stron było prawdziwym przełomem.

Przyniosło to, z jednej strony niebywały rozwój lokalnych bukmacherów, z drugiej natomiast, ogromne straty dla marek działających zagranicą, które kusiły dotychczas polskich graczy obstawianiem bez podatku. Były też pozytywne skutki wprowadzenia nowego prawa, Betclic zalegalizował swoją działalność i uruchomił platformę bukmacherską opartą na krajowej licencji.

Pojawiło się też wiele nowych firm, i tak, w 2019 roku mamy w Polsce aż 13 platform bukmacherskich zaś 5 kolejnych podmiotów ma już licencję i pracuje nad uruchomieniem swoich stron. Tutaj znajdziesz aktualny ranking legalnych bukmacherów.


Obroty krajowych bukmacherów

Poprzedni rok, czyli 2018 był rekordowy dla legalnie działających bukmacherów. STS, będący liderem krajowego rynku z udziałem bliskim 50% zanotował ogromny skok w przychodach, które sięgnęły aż 2,41 mld zł, podczas gdy rok wcześniej, w 2017, była to kwota 1,6 mld zł. W 2018 roku obroty wszystkich licencjonowanych bukmacherów w Polsce wyniosły około 5,1 mld zł. Było to około 55% więcej niż w roku 2017, kiedy to weszły w życie zmiany w prawie.

Prognozuje się, że obroty całej legalnej branży bukmacherskiej mogą sięgnąć aż 5,9 mld zł w obecnym, 2019 roku. Oznacza to wzrost o 15% wobec wartości tego rynku w 2018 roku.

Fakt ten nie może dziwić biorąc pod uwagę, że w 2018 i 2019 roku powstało wielu nowych, legalnych bukmacherów. Wśród nowo uruchomionych podmiotów najbardziej wyróżniają się marki TotalBet, BetFan czy PZBuk, będący częścią międzynarodowej grupy ComeOn. Bardzo mocnym graczem od samego początku w 2019 roku jest Betclic. Marki tej nikomu nie trzeba przedstawiać, to jeden z najbardziej znanych bukmacherów na kontynencie.


Wpływy do budżetu państwa także wzrosły dzięki znowelizowanemu prawu. Budżet z tytułu podatku od gier w roku 2018 został zasilony kwotą aż 612 mln
Materiał partnera 

 

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Sprawy urzędowo-administracyjne1

Kawiarnia ,,Przystań" już otwarta

Sprawy urzędowo-administracyjne

Znamy wyniki testów na koronawirusa zakonników z Niepokalanowa

Sprawy urzędowo-administracyjne

Koronawirus w Sochaczewie - COVID-19 w powiecie nie odpuszcza

Sprawy urzędowo-administracyjne2

Rośnie bezrobocie w powiecie sochaczewskim

Interwencje i pomoc

Boisko przy SP nr 2 - śmieci i brud

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc