Lek dla dzieci wycofany ze sprzedaży

Zdjęcia i foto: Lek dla dzieci wycofany ze sprzedaży  Zdrowie sochaczew

Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje, iż ze sprzedaży zostają wycofane leki z zawartością  fenspirydu, który znajduje się w takich produktach jak Pulneo czy Fosidal. Leki te masowo zażywane przez dzieci mogą być przyczyną wielu dolegliwości. 


Leki jakie przyjmują dzieci to nie tylko te przepisywane przez lekarzy w sochaczewskich przychodniach ale również te, które można kupić bez recepty. Reklamy w mediach zachęcają do zakupu oraz stosowania. Niestety Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje obecnie szeroką gamę produktów, które zawierają fenspiryd. Są to leki, które znamy z półek wielu sochaczewskich punktów sprzedaży.   


- Bardzo często podawałam córce Pulneo czy Fosidal. Ten lek był polecany podczas wizyt lekarskich. Teraz obawiam się, że każdy który ma być pomocą, będzie bardziej szkodził. Kto jest odpowiedzialny za te dopuszczone leki i dlaczego zdrowie dzieci nie jest szczególnie chronione. Byłam przekonana, że coś, co trafia do mnie z aptecznej półki jest bezpieczne i mogę zaufać lekom – mówi nasza czytelniczka. 


Jak podaje GIF - W ocenie Pharmacovigilance Risk Assessment Committee stosunek korzyści do ryzyka produktów leczniczych zawierających fenspiryd nie jest korzystny. (…) Prezes Urzędu cofnął pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego Pulneo ze względu na ryzyko stosowani niewspółmierne do efektu terapeutycznego.  


Ryzyko jakie mógł nieść ze sobą to uszkodzenia serca, a jego działanie wykazuje więcej zagrożeń niż potencjalnych korzyści. Decyzja GIF-u jest z dnia 22 sierpnia br. 


Sochaczewianie posiadający w swoich aptekach leki takie jak Pulneo syrop, krople doustne, Pulneo o smaku coli, Fosidal o smaku malinowym, pomarańczowym. Mieszkańcy mogą zwracać produkty do aptek.  


Źródło GIF.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy