Leontynów - cmentarz wojskowy - 300-tu jak 300 Spartan

/ 6 zdjęć
Zdjęcia i foto: Leontynów - cmentarz wojskowy - 300-tu jak 300 Spartan Historia i tradycja sochaczew
+1

Kolejna akcja porządkowa sochaczewskich rekonstruktorów 3- 8 maja 2011 r.

Bitwa nad Bzurą we wrześniu 1939 r. pozostawiła po sobie wiele Miejsc Pamięci Narodowej. Na terenie gminy Młodzieszyn odnajdujemy kilkanaście obiektów upamiętniających ostatnią fazę bitwy, jednym z nich jest wojenny cmentarz Wojska Polskiego w miejscowości Leontynów.

Na leśnym cmentarzu o wielkości 170 m2, pochowano ok. 300 żołnierzy polskich . Spośród poległych zidentyfikowano zaledwie siedmiu , oto ich nazwiska :

-kapral Edward Ciupa, 57 pp, + 18.09.1939 r.
-strz. Henryk Kazińszczyk, 10 pp + 18.09. Leontynów
- strz. Kienemejer
- kpt. Karol Kleczeński 16 DP + 18 .09 . 1939 r., Radziwiłka
- strz. Antoni Rusin, 19 pp , + 17.09.1939 r.
- strz. Feliks Sakowski , 10 pp, 18.09. 1939 r.
-strz. Czesław Sałata , 10 pp, + 18.09.1939 r.

Polegli i pochowani tutaj żołnierze znaleźli się na terenie lasów pomiędzy Młodzieszynem a Budami Starymi po 16 września 1939 r., kiedy sytuacja oddziałów walczących nad Bzurą była już wyjątkowo trudna. Żołnierze polscy ze składu dywizji Armii „Poznań” i „Pomorze” otrzymali rozkaz koncentracji w rejonie lasu Budy Stare w drodze przed przeprawą przez Bzurę i Puszcze Kampinoską do walczącej Stolicy. Nie wszystkie pułki otrzymały rozkaz na czas, przez kolejnych kilka dni w w/w rejon ściągały różne grupy rozbitków.
Na koncentrujące się w lasach oddziały w dniach 16-19.09, spadał nieustanny deszcz żelaza- Niemcy prowadzili zmasowany ostrzał artyleryjski , do akcji rzucili też silne lotnictwo bombowe.

Leontynów- miejsce dramatycznej walki do końca

W rejonie Leontynowa zebrał się kilkuset osobowy oddział z różnych pułków ( między innymi 10 i 19, 57 pp ) , które w poprzednich dniach utraciły w walce zwartość, często nie posiadały też dowódców. Nie znając sytuacji ogólnej, w warunkach otoczenia, grupa ta organizowała samodzielny punkt obronny. Wznoszące się nad rejonem wsi zalesione wydmy stały się dla polskich żołnierzy polowym bastionem, którego bronili jeszcze prawdopodobnie do ostatnich dni września 1939 r.

Na polskie pozycje uderzały od strony Młodzieszyna zmotoryzowane oddziały piechoty niemieckiej , przy wsparciu czołgów i artylerii.

Losy walczących tutaj żołnierzy nie są do końca znane, wiadomo, że ok. 300 z nich znalazło śmierć na polu bitwy.

Do dziś nie jest znana żadna relacja weterana z walk w omawianym rejonie a powyższych informacji dostarczyli mieszkańcy Leontynowa i Bud Starych. Po zakończeniu działań wojennych mieszkańcy wsi- świadkowie wydarzeń września, udzielali ostatniej posługi poległym. Grzebali zabitych , tworzyli i pielęgnowali ten urokliwy leśny cmentarzyk. Obiekt położony jest daleko od głównych dróg a dojazd do niego nie jest w żaden sposób oznakowany.

Rekonstruktorzy biorą sprawy w swoje ręce

Miejscem walki i śmierci 300 polskich żołnierzy opiekowali się od wielu lat uczniowie Gimnazjum im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 roku w Młodzieszynie, a także członkowie grup rekonstrukcji historycznej. Pasjonaci historii licznie odwiedzają tereny gminy Młodzieszyn przy okazji spotkań historycznych organizowanych przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Urząd Gminy w Młodzieszynie.

Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im . II/ 18 pp z Sochaczewa za priorytet działalności uznaje konserwację i tworzenie dokumentacji Miejsc Pamięci Narodowej w swoim regionie.

Na 2011 r., Urząd Wojewódzki w Warszawie nie znalazł w swym budżecie środków na wniosek remontowy cmentarza w Leontynowie . Projekty tego rodzaju , lokalny Urząd Gminy Młodzieszyn składa każdego roku, dzięki temu część obiektów z okresu II WŚ udało się gruntownie wyremontować.

Kilka razy w roku członkowie MGRH II/ 18 pp organizują działania porządkowe na cmentarzach z okresu I I i II WŚ. Rekonstruktorzy mają na swoim koncie ponad 100, tego rodzaju akcji na terenie całego powiatu sochaczewskiego. Tradycyjnym elementem aktywności tego typu, stały się coroczne działania w okresie Świąt Wielkanocnych.

Także i w tym roku , w wielkanocny poniedziałek, 12 członków MGRH II /18 pp wraz z przyjaciółmi, udało się na cmentarz wojskowy w Leontynowie.

W ciągu kilkugodzinnych prac przygotowywano obiekt do przyszłych robót malarskich. Oczyszczono betonowe oblamówki i siatkę ogrodzeniową, konserwacji poddano krzyże nagrobne i tabliczki epitafijne, cały teren oczyszczono także z liści i traw. Podczas prac odkryto liczne spękania elementów ogrodzenia i odspojenia słupków, które wymagają gruntownej naprawy. Otoczenie obiektu zostało tez wysprzątane z zalegających w lesie pozostałości po zniczach i wiązankach.

Dalsze prace na cmentarzu w Leontynowie , rekonstruktorzy przeprowadzili w niedzielę 8 maja 2011 r. Piękna ,wiosenna pogoda, sprzyjała pracom, w której udział wzięło 17 osobowa wolontariuszy.
Tego dnia cały obiekt został gruntownie odmalowany. Naprawie, poprzez umocowanie słupków i naciągnięcie siatki poddano też ogrodzenie. W kolejnej części nastąpiła konserwacja siatki ogrodzeniowej stalochronem. Oblamówki pól grobowych oraz inne ,betonowe elementy ogrodzenia pokryto farbą do fasad, która zapewni właściwy wygląd cmentarza przez co najmniej 2-3 lata.


Jak odnaleźć cmentarz „300- tu” w Leontynowie ?

Aby dotrzeć do cmentarza należy zjechać z drogi krajowej nr. 50 w kierunku Iłowa, następnie skręcić w żużlowy trakt prowadzący do miejscowości Radziwiłka. Powyższym traktem trzeba dojechać do skraju lasu i skręcić w polną drogę w lewo. Droga wiedzie wzdłuż mokradeł za gospodarstwami wsi Leontynów, wzdłuż lasu wznoszącego się tutaj na wydmie. Po około 1 km należy wspiąć się na wydmę, z niej zobaczymy położony w lesie cmentarz.

Ze względu na malownicze położenie , cmentarz może stać się atrakcyjnym celem wiosenno-letnich wędrówek.
Miejsce te otaczają wydmy i wzniesienia a całość porasta gęsty las , w którym dość licznie występuje dębina.
Okoliczne wzniesienia są także siedliskiem wielu dzikich zwierząt w tym drapieżnych ptaków, w tym Orlika Krzykliwego, którego przedstawicieli można obserwować podczas łowów nad podmokłymi łąkami.
foto: Marlena Pszonczenko
tekst: Jakub WojewodaBibliografia :

-Archiwum Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie
- Relacje mieszkańców Bud Starych i Leontynowa
- Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej, tom I i II, Żołnierze Września , Pruszków 1993 r.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy