Zaloguj się do konta

Lepszy od poprzedniego, czyli 2018 rok w Muzeum Kolei Wąskotorowej

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
2019-02-21
Historia i tradycja

Muzeum Kolei Wąskotorowej z roku na rok rozwija swoją ofertę i osiąga coraz lepsze wyniki. Bardzo udany dla naszej placówki był rok 2017, ale okazuje się, że i tym razem mamy powody do dumy. Rok 2018 nie był gorszy od poprzedniego i przyniósł naszej placówce nowe rekordy, które chcemy zaprezentować. Na sukces złożyło się wiele różnych czynników, wśród których prym wiodły wydarzenia o charakterze cyklicznym, jak również nowe inicjatywy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, działaliśmy na wielu płaszczyznach, by wszyscy którzy nas odwiedzą mogli znaleźć w naszej ofercie coś dla siebie. Przejazdy pociągiem Retro, zwiedzanie muzealnego skansenu z przewodnikiem, oferta edukacyjna w roku szkolnym oraz w ferie i wakacje, imprezy kameralne jak i plenerowe cieszyły się w 2018 r. dużym powodzeniem.

Pociąg Retro

Niezmiennie najważniejszym elementem działalności muzeum są przejazdy pociągiem Retro, którym w trakcie sezonu turystycznego prowadzone są wycieczki z Sochaczewa na skraj Puszczy Kampinoskiej. Ubiegłoroczny sezon trwał od 28 kwietnia do 30 września, choć w ramach imprez okolicznościowych oraz na specjalne zamówienie, zabytkowy skład można było zobaczyć również po jego zakończeniu. W 2018 r. pociąg Retro wyruszył na szlak aż 82 razy, przewożąc w sumie 15 072 turystów z różnych zakątków Polski i świata, co jest rekordem w ponad 30-letniej historii muzeum.

Imprezy

Zwiedzający nie zawiedli nas również podczas muzealnych imprez. Jednym z kluczowych wydarzeń plenerowych była uroczysta „Inauguracja sezonu turystycznego”, która w 2018 roku odbyła się 28 kwietnia. Impreza rozpoczęła „Majówkę  na wąskim torze”, czyli cykl wycieczek pociągiem Retro, które organizowane były codziennie przez 8 dni aż do 6 maja. W tym okresie z oferty naszego muzeum skorzystało łącznie 2991 turystów. Jednocześnie podczas przejazdów pociągiem Retro odnotowaliśmy aż 1807 pasażerów!

Od trzech lat do najważniejszych muzealnych wydarzeń dołączyła „Noc Muzeów”, która w 2018 r. zyskała innowacyjny charakter. Impreza za każdym razem ma nieco inną oprawę, lecz tym razem dzięki połączeniu oferty dwóch placówek – Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie oraz Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli – było rzeczywiście wyjątkowo! Klimatyczna podróż pociągiem Retro z Sochaczewa do Żelazowej Woli połączona z koncertem fortepianowym, a potem dodatkowymi atrakcjami na terenie naszej placówki okazała się dużym sukcesem. Trzecia edycja tego wydarzenia przyciągnęła łącznie aż 1730 turystów.

Cieszymy się, że częstymi gośćmi naszego muzeum są dzieci. To wśród nich często można znaleźć prawdziwych młodych miłośników kolejnictwa. Dlatego też staramy się aranżować wydarzenia dedykowane wyłącznie dzieciom. Udaną imprezą tego typu okazała się czwarta już edycja „Dnia Dziecka w stylu Retro”. Przejazdy zabytkowym pociągiem, gry, zabawy, filmy i wiele innych atrakcji w kolejowym wydaniu ucieszyły 1236 małych amatorów kolei wąskotorowej.

Tradycyjnie już muzeum podjęło także działania zmierzające do uatrakcyjnienia czasu wolnego od szkoły. Zarówno w programie „Ferii z wąskotorówką”, jak i „Wakacji z wąskotorówką” nie zabrakło ciekawych lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży. W przerwie zimowej oprócz zajęć dydaktycznych proponowaliśmy ognisko w skansenie, zaś w okresie letnim wycieczki pociągiem z Sochaczewa na skraj Puszczy Kampinoskiej, połączone z piknikiem w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach. Z feryjnej i wakacyjnej oferty muzeum korzystały osoby prywatne, jak też grupy szkolne czy biura podróży.

W harmonogramie dziecięcych imprez w kolejowym klimacie nie mogło oczywiście zabraknąć kolejnej edycji „Mikołajek z wąskotorówką”. W świątecznym składzie Retro jak zwykle wszystkie miejsca były zajęte! Podczas przejazdu pojawił się oczywiście święty Mikołaj z upominkami dla najmłodszych, po czym nasi mali goście zostali zaproszeni na ognisko z kiełbaskami, świąteczne warsztaty plastyczne oraz kolejowe kino malucha.

Uroczyste „Zakończenie sezonu turystycznego 2018” w muzeum odbyło się 30 września 2018 r. Tego dnia dopisała nie tylko pogoda, ale i niezawodni turyści, wśród których nie zabrakło najwierniejszych miłośników kolejnictwa. Oprócz wycieczki pociągiem Retro z Sochaczewa do Tułowic najważniejszą i zwyczajową już atrakcją była parada czynnych pojazdów trakcyjnych w muzealnym skansenie.

Z dodatkowych ubiegłorocznych wydarzeń na uwagę zasługuje również „Dzień Maszynisty”, świętowany w towarzystwie Miejskiej Orkiestry Dętej o tradycjach kolejowych ze Zduńskiej Woli, „Dzień Kolejarza”, z przejażdżkami drezyną oraz muzealną grą terenową, a także  impreza zorganizowana z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości pod nazwą „Po wąskim torze ku niepodległości”. Podczas tej ostatniej nasi goście poszukiwali, w ramach muzealnej gry w skansenie, „Bryki Marszałka Piłsudskiego”, zaś najmłodsi na warsztatach plastycznych samodzielnie wykonywali patriotyczne kotyliony.

Wśród bardziej kameralnych wydarzeń wymienić należy zorganizowaną z okazji walentynek „Stację miłość”, muzealną grę terenową zorganizowaną z okazji „Pierwszego dnia wiosny” oraz „Dnia Polskiej Niezapominajki”, a także specjalną ofertę przygotowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Lekcje muzealne

Jednym z najważniejszych zadań naszej placówki jest prowadzenie działalności edukacyjnej w formie lekcji muzealnych. Oferta jednostki w tym zakresie jest sukcesywnie poszerzana od 2015 r., kiedy otwarte zostało Centrum Edukacyjno-Turystyczne. W 2018 r. propozycja muzeum wzbogaciła się o kilka nowych lekcji w tym dedykowane najmłodszym „Siemowit – znawca historii Sochaczewa” oraz „Bogdan – znawca dziejów kolei wąskotorowych w Polsce”, a także zajęcia powstałe z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, zatytułowane „Sochaczew i jego droga do wolności – wybrane zagadnienia”. Ofertę urozmaiciliśmy dodatkowo lekcją adresowaną dla dorosłych pn. „Skarby wąskotorowych szlaków”, a także skierowanymi do najmłodszych „Świątecznymi warsztatami muzealnymi”, realizowanymi metodą scrapbookingu. Dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Sochaczewie z muzealnej oferty edukacyjnej skorzystały dzieci i młodzież z oświatowych placówek podległych Magistratowi, ale gościliśmy także grupy szkolne spoza miasta i powiatu. W sumie w 2018 r. odbyły się 34 lekcje, w których wzięło udział blisko 700 dzieci. Ofertę edukacyjną promujemy na wiele sposobów i przy różnych okazjach. W ubiegłym roku bogatą tematykę naszych zajęć mieliśmy okazję zaprezentować m.in. na konferencji pn. „Wychowanie przez czytanie”, która skierowana była bezpośrednio do dyrektorów i nauczycieli-bibliotekarzy placówek oświatowych z terenu powiatu sochaczewskiego.

Współpraca

Jako placówka muzealna włączamy się w różnego rodzaju kulturalno-edukacyjne przedsięwzięcia oraz wspieramy działalność różnych organizacji pozarządowych i instytucji. Z cyklicznych partnerskich wydarzeń najważniejszym był piknik charytatywny „Motoserce”, zaaranżowany w muzealnym skansenie przez Klub Motocyklowy Boruta MC Poland Sochaczew. W jego trakcie jednym z ważniejszych wydarzeń był darmowy przejazd pociągiem Retro, a także zorganizowany przez Dragon Fight Club „III Sochaczewski Bieg Wąskim Torem”.

Ponownie gościliśmy w naszych progach sochaczewską „Wierszotorówkę”, a muzealny skansen stał się plenerem dla „Narodowego Czytania”. Miejmy nadzieję, że to wyjątkowe wydarzenie na stałe wpisze się w nasz kalendarz.

W 2018 r. muzeum uczestniczyło również przy organizacji jednego z etapów rajdu Classic Mustang Rally, wydarzenia pn. „Paderewski, który wygrał Polskę na fortepianie”, a także  VII Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Zaklinajmy… zaczytajmy… KOLEJ na czytanie”, organizowanego przez sochaczewską Bibliotekę Pedagogiczną.

W ramach wsparcia działalności lokalnych organizacji pozarządowych wielokrotnie gościliśmy w naszych progach Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego (POPPS), Stowarzyszenie „Nad Bzurą” oraz Stowarzyszenie „Kajakowcy Sochaczewa”.

Konferencje naukowe, targi turystyczne i spotkania integracyjne

W 2018 r. w Muzeum Kolei Wąskotorowej odbyły się dwie ważne konferencje o charakterze popularno-naukowym. Pierwsza pn. „Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość” odbyła się pod koniec września i przybrała formę debaty o kolei. Spotkanie potraktować można jako drugi etap konferencji pn. "Rola samorządu w rozwoju komunikacji na przykładzie Sochaczewskiej Kolei Sejmikowej oraz Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej – w 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski oraz 20-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego", która miała miejsce 6 listopada 2017 r. w Stacji Muzeum w Warszawie.

Druga konferencja pn. „Promocja historii kolejnictwa”, która odbyła się na początku grudnia,  skierowana była do branży turystycznej, nauczycieli i pracowników oświaty z województwa mazowieckiego. Oprócz zadań promocyjnych, jej celem była również popularyzacja dziejów oraz działalności sochaczewskiej kolei wąskotorowej w latach 1922-1984 oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie od 1984 r. do dziś.

Przedstawiciele muzeum promowali również jego działalność uczestnicząc w różnego typu wydarzeniach zewnętrznych. W 2018 r. były to m.in. „I Żyrardowskie Spotkania Modelarzy Kolejowych”, które zaowocowały rozpoczęciem prac nad stworzeniem nowej muzealnej makiety pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”, „Rodzinny Piknik z Zespołem Mazowsze”, „Piknik Kolejowy w Piotrkowie Trybunalskim”, „Wagon Kultury w Tarczynie”, a ponadto „26. Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw” w Warszawie oraz „Międzynarodowe Targi Turystyczne World Travel Show” w Nadarzynie.

Wystawy

W 2018 r. trwały szczególnie intensywne prace związane z powstaniem pierwszej od niemal 30 lat muzealnej wystawy stałej. Ekspozycja pn. „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984” okazała się wyjątkowa przynajmniej z kilku powodów. Przede wszystkim dzięki zwartej narracji oraz starannie dobranym eksponatom, zabiera nas w sentymentalną podróż w czasy, gdy nasza wąskotorówka była ważnym środkiem transportu dla mieszkańców miasta i powiatu. Dodatkowo, dzięki wyeksponowaniu historycznej kamiennej tablicy z sochaczewskiego dworca kolejowego, stanowi również osobliwą, lokalną pamiątkę obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawę otwarto i udostępniono do zwiedzania 19 maja 2018 r. w trakcie Nocy Muzeów. W krótkim czasie zyskała uznanie w oczach zwiedzających.

Do ekspozycji stałych zaliczyć można również nowe kolejowe makiety. Już na początku 2018 r. w Centrum Edukacyjno-Turystycznym pojawiła się pierwsza z nich, wykonana w skali 1:120. Druga pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”, udostępniona zwiedzającym została już na początku 2019 r., ale prace nad jej powstaniem toczyły się jeszcze w 2018 r. Jej nazwa oczywiście nie jest dziełem przypadku, gdyż makieta przenosi szlak sochaczewskiej wąskotorówki w realia modelarskie, odwołując się do przełomu lat 70. i 80. XX w., kiedy to była ona dla mieszkańców miasta i powiatu ważnym środkiem transportu publicznego.

Ważnym momentem 2018 r. było również pojawienie się na ogrodzeniu placówki od ul. Licealnej oraz Towarowej stałej wystawy outdoorowej. Celem ekspozycji jest promocja kolejowych zbiorów dwóch jednostek działających w strukturach Stacji Muzeum, a więc Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i filii tejże placówki w Sochaczewie.

Dodatkowo, w związku obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości sprowadziliśmy z Centralnej Biblioteki Wojskowej ekspozycję czasową pn. „Armia Polska we Francji w I wojnie światowej i walce o polskie granice”. Oprócz tego dostępne są nadal „Ciuchcie warszawskie” oraz „Ciuchcie warszawskie w zbiorach sochaczewskich”.

Renowacje i remonty

Niełatwe zadanie utrzymywania we właściwym stanie muzealnych eksponatów trwa cały rok. W 2018 r. dokonano siedmiu renowacji taboru wąskotorowego. Wśród odnowionych pojazdów znalazła się drezyna ręczna wahadłowa na tor 600 mm, drezyna motorowa towarowa DOc, komisyjna drezyna motorowa Warszawa, wagon typu 1Aw Bxphi 1666, wagon typu 3Aw Bxhpi 1954, lokomotywa WLs50-1154 oraz parowóz Kp4-3760. Wśród mniejszych muzealiów, prezentowanych kameralnie, zakonserwowane zostały elementy scenografii nowej wystawy stałej pn. „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984” tj.: wspominana już kamienna tablica z sochaczewskiego dworca kolejowego, ławka i popielniczka z wagonu typu 3Aw, dwie lampy z wagonu typu 1Aw oraz dwie zewnętrzne lampy retro. Dzięki podjętym renowacjom od zniszczenia udało się uchronić kolejne unikatowe obiekty. Dodatkowo pracownicy muzeum przez cały 2018 r. bieżącej konserwacji poddawali tor szlakowy, infrastrukturę kolejową oraz budynki w stacji Sochaczew Wąskotorowy.

W mediach

W 2018 r. Muzeum Kolei Wąskotorowej gościło w swych progach licznych przedstawicieli mediów lokalnych i ponadlokalnych. Warto tu wspomnieć choćby wizytę ekipy telewizyjnej z TVP 3, w efekcie której powstał film o naszej kolejce pt. „Szerokiej drogi na wąskich torach”. Dodatkowo relację na żywo z muzealnego skansenu przeprowadził Program Pierwszy Polskiego Radia oraz Radio Zet. W muzealne progi zawitała również ekipa Telewizji Polskiej, by nagrać kolejny odcinek kultowego programu dla dzieci i młodzieży „Teleranek”. Ukoronowaniem działalności naszej placówki w 2018 r. było wyróżnienie w Plebiscycie „Focus na mazowieckie” i zaszczytne III miejsce w kategorii „Nauka i technika”. Tym samym Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie znalazło się w rankingu Top 20 turystycznych atrakcji Mazowsza.

Frekwencja

Ubiegły rok obfitował w wiele ciekawych wydarzeń, co przełożyło się na nowe rekordy frekwencyjne. Przede wszystkim przewieźliśmy aż 15 072 pasażerów, czyli najwięcej w historii Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (poprzedni rekord: 14 845 pasażerów w 2017 r.). W tę dobrą tendencję wpisała się również całkowita liczba zwiedzających naszą placówkę (łącznie z pasażerami pociągu Retro), która w 2018 r. wyniosła aż 29 777 osób  (poprzedni rekord: 29 037 zwiedzających w 2017 r.). W 2019 r. zamierzamy kontynuować pracę nad poprawą i udoskonalaniem oferty naszej placówki. A za 2018 r. wszystkim dziękujemy i zapraszamy ponownie do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie!

Monika Szymańska
Łukasz Popowski

asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. M. Przygoda-Stelmach, M. Szymańska, T. Karolak

Po więcej zdjęć prezentujących działalność muzeum w 2018 r. zapraszamy do naszej galerii!Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc