Licheń na zakończenie sezonu wycieczek

Zdjęcia i foto: Licheń na zakończenie sezonu wycieczek Imprezy cykliczne sochaczew

1 października Gminna Biblioteka Publiczna w Iłowie zakończyła sezon wycieczkowy, odwiedzając Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Pierwszym przystankiem na trasie wycieczki był las w Grąblinie - miejsce objawienia się Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Obecnie w Lesie Grąblińskim znajduje się droga krzyżowa oraz dwie kapliczki: duża i mała. Po godzinnym zwiedzaniu tego miejsca, grupa udała się do Lichenia, gdzie wszyscy uczestniczyli we Mszy Św.

Następnie uczestnicy wycieczki rozpoczęli zwiedzanie Sanktuarium z przewodnikiem. Ci, którzy mieli okazję przyjechać tu po raz pierwszy, przekonali się, że oprócz obiektów pełniących funkcje świątyni, na terenie Sanktuarium znajdują się inne, cenne dla pielgrzymów obiekty, jak np. kamienna góra zwana Golgotą. Wspinaczka na Golgotę umożliwia pielgrzymom przejście przez stacje drogi krzyżowej oraz szereg sztucznych grot, w których urządzono kaplice.

Sercem Sanktuarium, jak przekonali się turyści z Iłowa jest jednak monumentalna budowla - Bazylika pw. Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski.  Jest to Świątynia, która została wzniesiona z wielkim rozmachem, niemająca sobie równych na terenie naszego kraju. Od roku 2004, w którym oddana ją do użytku stanowi największy obiekt sakralny w Polsce. Wnętrze budowli zawierające elementy kultu religijnego i sztuki sakralnej oraz tradycyjne wyposażenie kościoła, urządzono z wielkim przepychem. Tym samym, ze względu na wielkość i piękno Bazyliki, Sanktuarium stało się ośrodkiem pielgrzymkowym o znaczeniu ogólnopolskimi i światowym.

Zwiedzanie z przewodnikiem przez grupę z Iłowa dotyczyło także innych, dostępnych tutaj miejsc, jak Muzeum z wieloma wystawami [w podziemiach], kaplica Św. Krzyża, kaplica Miłosierdzia Bożego z relikwiami Św. Faustyny Kowalskiej. Kaplice Papieska. Po wspólnym zwiedzaniu uczestnicy wycieczki mieli 3 godziny czasu wolnego, który poświęcili na posiłek, zakup pamiątek, odpoczynek i wspólne rozmowy.

W czasie wycieczki padła też propozycja utworzenia kola turystycznego przy Bibliotece oraz organizowania spotkań raz w miesiącu z literaturą, bo jak mówił Benjamin Franklin: „NIE STRZEJE SIĘ TEN, KTO NIE MA NA TO CZASU”.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 3 listopada o godz.17.00 w GBP w Iłowie. Serdecznie zapraszamy.

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy