List w butelce z 1918 roku – niezwykła historia w Kurdwanowie

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: List w butelce z 1918 roku – niezwykła historia w Kurdwanowie Edukacja sochaczew

Mieszkańcy Kurdwanowa oraz Kościelnej Góry mają powody do dumy. Stary krzyż znajdujący się na skwerze obok Szkoły Podstawowej w Kurdwanowie, który wichura złamała nie dał o sobie zapomnieć. Wspomnienia oraz historia odżyły a przekazywana jako legenda opowieść o ukrytym liście w butelce okazała się prawdą. 


Ta historia jest niezwykła z bardzo wielu powodów. Mało osób pisze już dziś listy, marzymy o ich odnalezieniu a sami swoje pragnienia rzadko wysyłamy w świat, szczególnie poprzez umieszczenie ich we wnętrzu butelki. Historia tego listu związana jest z podziękowaniem. Miłością do życia. 


List ukryty w butelce oraz zamknięty w pniu krzyża znajdował się tam ponad sto lat. Ponieważ krzyż był drewniany jego żywot dobiegł końca w 2017 roku w którym to powaliła go wichura. Mieszkańcy chcieli aby ten symbol nadal znajdował się na swoim miejscu. Stary krzyż znalazł schronienie u gospodarza w Kościelnej Górze. W kwietniu tego roku zauważył on, iż pień starego krzyża ma coraz większe wycięcie w środku a w jego wnętrzu widać zalakowaną butelkę. W środku znajdował się list. 


16 marca 1918 roku mieszkańcy Kurdwanowa napisali list  w którym dziękują za uratowanie życia. Miejscowość została zaatakowana przez wojska rosyjskie oraz niemieckie pomiędzy 18 grudnia 1914 a 25 stycznia 1915 roku. Treść listu to podziękowanie Bogu oraz Matce Boskiej za ocalenie życia. List w butelce ukryty w pniu drewnianego krzyża miał być „pamiątką na wieczne czasy cudownego ocalenia. I taki z pewnością jest". 


Autorami listu są mieszkańcy Kurdwanowa a spisał je ówczesny dzierżawca majątku Kurdwanów Stanisław Grzegorzewicz. 


Ta historia ma ciąg dalszy, dla wszystkich obecnych mieszkańców Kurdwanowa i nie tylko. Słowa listu wzywają przyszłość do działania. Do pamięci i uczczenia wydarzeń. I tych z podziękowań i tych co je zapisywali. - Kto po najdłuższych latach ten skrypt mój przeczyta, niech da na mszę świętą za dusze tych osób, które są w tym skrypcie umieszczone wzmianką… - taka prośba widniej w słowach gospodarza. Zatem niech stanie się zadość. Niech przeszłość znajdzie drogę do dokonania się. 


Sołectwo Kozłów Biskupi zaprasza na msze świętą  w dniu 28 kwietnia na godzinę 12.00. Każdy zainteresowany treścią listu może zapoznać się z nim podczas mszy, która odbędzie w/w terminie w kościele Przemienienia Pańskiego w Kurdwanowie. 


Zdjęcia oraz źródło Sołectwo Kozłów Biskupi. 

 

Informacje dodatkowe
  0
  Oceń
  (0 głosów)

   

  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy