Listopadowa pamięć o najbliższych

/ 13 zdjęć
Zdjęcia i foto: Listopadowa pamięć o najbliższych Historia i tradycja sochaczew
+8

Ostatni tydzień października jest zawsze dla mieszkańców naszego Domu czasem szczególnej pamięci o najbliższych, którzy zmarli przed laty. Tak było również w tym roku. Cały tydzień wypełniony był wyjazdami na liczne cmentarze, by tam poświęcić się pracom porządkowym, sprzątając nagrobki oraz otoczenie wokół nich.

Dużo mieszkańców spośród tych, którzy odeszli było samotnych i nie posiadało bliskich. Dlatego też pamięć o nich i opiekę nad grobami przejęli ich następcy, troszcząc się o miejsce ich pochówku. Każdy z mieszkańców ma tą świadomość, że kiedyś inni będą dbać o ich groby. Dzięki temu pamięć o nich będzie kontynuowana, a grób nie pozostanie bezimienny.
W tym właśnie duchu, radośnie i z wielkim zapałem spędzaliśmy swój czas w Brochowie, Iłowie, Sochaczewie, Trojanowie, Niepokalanowie i na Wypalenisku.

Szczególnymi dniami były czwartek i piątek (27 i 28.10), kiedy to na pięknie wysprzątane groby zawieźliśmy zrobione, w ramach terapii zajęciowej wiązanki oraz zapaliliśmy znicze, symbolizujące naszą modlitewną pamięć o zmarłych. Był to czas szczególnej zadumy, podczas której można było wspomnieć chwile spędzane z naszymi bliskimi, zastanowić się nad swoim życiem oraz pochylić się nad tajemnicą śmierci.

Cieszymy się, że nasi Domownicy tak mocno angażują się w obchody Święta Wszystkich Świętych oraz Wspomnienia Wiernych Zmarłych (Dnia Zadusznych). Każda minuta spędzona na cmentarzu jest przecież wyjątkową chwilą, dzięki której możemy się wyciszyć
i chociaż na krótki czas zrobić wewnętrzne „porządki” w naszym życiu.

Magdalena Charazińska
Wioletta Ziernik

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy