Literackie inspiracje na Boże Narodzenie

/ 6 zdjęć
Zdjęcia i foto: Literackie inspiracje na Boże Narodzenie  Słowo pisane sochaczew
+1

Literackie inspiracje na Boże Narodzenie to tytuł warsztatów dla nauczycieli, które odbyły się 20 listopada w Pedagogicznej Bibliotece w Sochaczewie. Na spotkaniu prowadzonym przez Barbarę Szczepaniak i Katarzynę Gołubiew z Wydziału Wspomagania Edukacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie, głośno czytaliśmy teksty: „Wigilia Małgorzaty” Indii Desjardins, „Opowiadania bożonarodzeniowe i adwentowe” Bruno Ferrero i „Trzy gwiazdki szczęścia” Ewy Stadtmuller. Ostatnia pozycja mówi o tym, że szczęście się mnoży, kiedy się je dzieli.

Oprócz prezentacji książek związanych ze świętami, uczestnicy wykonywali świąteczne ozdoby, ilustrowali fragmenty wiersza o wigilijnym stole, tworzyli z rozsypanek wyrazowych wiersze – choinki. Prowadzące pokazały, jak zrobić tanie dekoracje z niewyszukanych materiałów, kolorowego papieru i gazet. Na koniec w rodzinnej atmosferze, przesuwając po białym obrusie klucz w kierunku wybranej osoby, wszyscy złożyli sobie życzenia. Choć do świąt jest jeszcze miesiąc, to składane życzenia, opowieści wigilijne, kolędy wprowadziły uczestników w nastrój i z całą pewnością zainspirowały do tego typu zabaw z wychowankami w przedświątecznym czasie.

Wkrótce święta. Odsyłam Państwa do polecanej na spotkaniu lektury opowiadania Doroty Terakowskiej pt. „Piąty talerz”. Autorka opisuje sytuację, która kiedyś miała miejsce w jej domu. Dowiecie się, na ile Terakowska zdała test, a na ile Wam się uda, jeśli spotka Was w Wigilię „niespodzianka”? Pomyślmy, czy jesteśmy gotowi na przyjęcie niespodziewanego gościa, dla którego co roku przygotowujemy nakrycie? A co jeśli zapuka do naszych drzwi zmarznięty bezdomny? Na jaką ocenę wówczas zdamy test z człowieczeństwa?


E.Sz.


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy