Lokale komunalne miasta , koszty remontów, najem i ich sprzedaż

Zdjęcia i foto: Lokale komunalne miasta , koszty remontów, najem i ich sprzedaż Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Urząd przedstawił wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Sochaczew na lata 2019-2025. Znajdują się tam zagadnienia jakimi należy się zająć, plany oraz stan zasobów miasta w zakresie lokalowym.


Celem programu jest tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach, utrzymanie zasobu w niepogorszonym stanie oraz racjonalne gospodarowanie zasobem mieszkaniowym. 


Jak wynika z dokumentu miasto posiada 580 lokali. W tej liczbie mamy 456 lokali w 28 budynkach, które należą do miasta w stu procentach, 100 lokali znajduje się we wspólnotach mieszkaniowych, 12 lokali w budynkach będących w posiadaniu samoistnym oraz 12 lokali w budynkach, które są dzierżawione. Lokali socjalnych jest 170. 


Budynki jakimi dysponuje miasto znajdują się na takich ulicach jak Długa, Fabryczna, Al. 600-lecia, Korczaka, Staszica, Niemcewicza, Warszawska, Grunwaldzka, 15 Sierpnia, Płocka oraz Towarowa. To są budynki będące własnością miasta. Te, które znajdują się we wspólnotach znajdują się między innymi przy Senatorskiej, Reymonta, Kosińskiego, Piłsudskiego, Słowackiego, Wojska Polskiego, Broniewskiego, Mickiewicza, Topolowej, Toruńskiej, Sienkiewicza czy Warszawskiej.  


Miasto w wieloletniej prognozie planuje sprzedaż 64 lokali, dodatkowo przewiduje, iż mieszkańcy zamieszkujący lokale w budynkach wspólnot mieszkaniowych będą składać wnioski o wykup z bonifikatą. Do sprzedaży przewiduje się w latach 2019-2025 kolejne lokale należące w budynkach mieszkalnych, które stanowią 100 procent własności gminy. 


Na lokale, które znajdują się w posiadaniu miasta czeka wielu mieszkańców. Mieszkańcy złożyli wnioski na 51 mieszkań z przeznaczeniem do odpłatnego używania dla gospodarstw o niskich dochodach. Miasto zapewnia również lokale na najem socjalny, który przeznaczony jest w związku z realizacją wyroków sądowych orzekających eksmisję, a takich obecnie potrzeba 15. 


Remonty jakie podejmuje miasto należą w pierwszej kolejności do zapewnienia bezpieczeństwa ludzi oraz mienia, kolejno inwestycyjne i remontowe, a także prace remontowo-modernizacyjne polegające na podnoszeniu standardu. W wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem na lata 2019-2025 przewidziano koszty robót oraz remontów na poziomie 300 tys zł na każdy rok. 


W przypadku najmu lokalu, mieszkańcy mogą starać się o zniżkę czynszu, których suma nie może przekraczać 50 % stawki bazowej czynszu. Czynnikami, które wpływają na zmniejszenie czynszu są między innymi brak urządzeń kanalizacyjnych, mieszkanie na IV kondygnacji bez windy czy też wspólna łazienka, brak ciepłej wody.  


Miasto sprawdzi także dochody najemców, uzasadniające oddanie w najem zajmowanego lokalu. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy