Lokalna kultura prawna

/ 6 komentarzy
Zdjęcia i foto: Lokalna kultura prawna Interwencje i pomoc sochaczew

Istnieje na Facebooku fanpage "Sochaczew - BEZ PUDRU". Prezentowane są tam głównie zdjęcia przesłane przez użytkowników, którzy pokazują ignorancję niektórych kierowców. Nie wszystkim się to podoba, a autorzy strony rozważają jej zamknięcie. To przykre, bo nastroje tam odzwierciedlają sytuację "na mieście".

Co jest złego w obywatelskiej postawie i potępianiu np. parkowania na ścieżce rowerowej albo wytykania władzy jej niekompetencji? Nic, a jest to wręcz nasz obywatelski obowiązek, bo w końcu żyjemy w społeczeństwie i jesteśmy jego członkami. Nie każdy niestety do sprawy podchodzi w ten sposób.

Zaczęło się od BMW
O
statnio na fanpageu "Sochaczew - BEZ PUDRU" opublikowano zdjęcie, które. które ukazuje terenowy samochód BMW. Pojazd ten skutecznie blokuje jednokierunkową ulicę, która biegnie wzdłuż frontu muzeum. Reakcja większości użytkowników była podobna i polegała na negacji takiego "parkowania". Wśród komentujących pojawiła się też grupa, która miała odrębne zdanie.

"J***e społeczniaki"
Osoby te obrażają autora zdjęcia i wyzywają od najgorszych. Twierdzą, że motywuje go zazdrość, że ktoś ma lepszy samochód i dlatego "żal mu d***ę ściska, że nie będzie miał nigdy takiego" auta. Słownictwo przez nich używane jest bardziej wulgarne niż grypsera. Mają oni pretensje, że uwzięto się, jak to ujęli na "użytkowników samochodów klasy premium".

Premium tylko auto
Ja też skomentowałem ten post i wstawiłem się w obronie autora zdjęcia. Zostałem wyzwany od "kretynów", "pajacy" itp. Jaki kraj - taka klasa premium. Panowie z klasy premium kazali mi nawet "ze sobą skończyć" i "masturbować się do tego portalu [czyli do “Sochaczew - BEZ PUDRU - przyp. GC]". Nie wiem, czy oczekiwali wyrozumiałości i poparcia społecznego, ale w ten sposób go nie znaleźli, chociaż sumiennie lajkowali swoje komentarze nawzajem.
Ta klasa premium to w jednym przypadku człowiek ukrywający swoją twarz i imię i nazwisko, a dwa kolejne przypadki to przypakowani osobnicy, którzy wrzucają na FB zdjęcia z wakacji w Turcji i utwory hip-hopowe, które prawią o tym, jak żyć. Resztę uzupełniają ich wypowiedzi. Czy nie wpisują się w pewien stereotyp?

Efekt odwrotny od zamierzonego
Komentarzami chcieli zmienić stereotyp, że kierowca BMW, to nie kark z gumą w buzi. Niestety tylko tę opinię utwierdzili. Sposób ich wypowiedzi i podejście do tematu pokazało, że następnym razem należy nie tylko zrobić zdjęcie, ale też zadzwonić na policję, bo nie wiadomo, czy zaraz nie zostaniemy zwyzywani od najgorszych. Niestety ten przypadek nie jest osamotniony.

Lokalny sukces obywatelski
Już jakiś czas temu administratorzy "Sochaczew - BEZ PUDRU" opublikowali post, w którym zapowiedzieli usunięcie fanpageu. Strona na ponad 4,5 tys. polubień, a ilość przesyłanych do administratorów materiałów jest pokaźna, co pokazuje, że cieszą się zaufaniem, a inicjatywa spełnia swoją rolę — można dzięki tej stronie zaalarmować o niewłaściwościach w naszym mieście lub potępić niewłaściwe według nas postępowanie. Wszystko to robią za darmo. Niestety tacy "użytkownicy klasy premium" pokazują, że społeczny kij ma też drugą stronę.

Fanpage do zamknięcia? "Rozważamy to"
Pod wieloma zdjęciami, które pokazują ewidentnie szkodliwe, a czasami nawet niebezpieczne zachowania pojawiają się — niezrozumiałe dla mnie — chwalące takie postawy komentarze. Dobrą ilustracją tego problemu jest wypowiedź jednego z użytkowników, który skarży się, że "niedługo to nawet papierka nie będzie można na ziemię wyrzucić, bo zrobią zdjęcie". No i prawidłowo, bo śmieci nie rzuca się na ulicę, ale do kosza! Niestety Ci ludzie tego nie rozumieją i skutecznie zmieniają pożyteczną stronę w wulgarną pyskówkę. Wydaje się, że też administratorzy nie mają przez nich łatwego życia, dlatego rozważają likwidacje fanpageu.

Nie dajmy się patologii
Dzięki takim inicjatywom Sochaczew ma szansę zmieniać się na lepsze, bo kontrola i presja społeczna, to najlepsze narzędzia, jakie mamy. Zamknięcie tej strony byłoby dla nas wszystkich stratą.
Ci, którzy tak bronią tych, którzy łamią prawo i dziwią się, że nie ma na to przyzwolenia to — jak mówi Ferdynand Kiepski — wrzut na zdrowym organizmie narodu i trzeba ich tępić. Nie pozwólmy sobie wmówić, że od zasad i porządku lepsze są samowolka i patologiczny bajzel.

 5
Oceń
(6 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (6)

Pułkownik KwiatkowskiPułkownik Kwiatkowski
+1
"Dzięki takim inicjatywą Sochaczew ma szansę zmieniać się na lepsze" --> inicjatywom. Poza tym zgadzam się z autorem tekstu. (2016-09-04 00:09)
margot45margot45
0
i jeszcze Ferdynand nie Ferdynad. (2016-09-05 10:03)
123patrzy123patrzy
0
Dziękuję i przepraszam, ale pisałem tekst na telefonie i gdzieś te literówki pouciekały. (2016-09-05 10:14)
wszystkieryskitofajnechlopaki3wszystkieryskitofajnechlopaki3
+3
Nie przyjmujcie "argumentów miszczów parkowania" oraz debilom którzy ich bonią.
Proponuje robić zdjęcia i dzwonić na policje lub naklejać niezdzieralna naklejka "fuck" (2016-09-05 10:28)
kacperskyykacperskyy
+3
gonic takich cwaniakow i nie przejmowac sie hejtami. zaraz za fotką powinien byc karny k*** na przednia szybe.

ale karma szybko wraca, ogladajcie szczegolnie od 1:27 :)
https://www.youtube.com/watch?v=nEIzfjLZDsA
(2016-09-05 11:37)
kacperskyykacperskyy
+2
tu cale zdarzenie :)
https://www.youtube.com/watch?v=l52MRtsPOL0 (2016-09-05 11:42)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy