Lotnisko Sochaczew: nowi partnerzy strategiczni

/ 9 komentarzy / 6 zdjęć

Spółka Mazowiecki Port Lotniczy Sochaczew powstała w 2006 roku. Jej pierwszymi udziałowcami zostali Gmina Sochaczew i Gmina Miasto Sochaczew. W październiku 2006 roku do grona udziałowców dołączył Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Zgodnie z Uchwałą Zgromadzenia Wspólników z 29 czerwca 2007 roku spółka rozpoczęła proces poszukiwania nowych partnerów.
Z ogromną satysfakcją informujemy Państwa, że po niespełna 6 miesiącach postępowania kwalifikacyjnego i negocjacji, spółka Mazowiecki Port Lotniczy Sochaczew wyłoniła nowych, w tym komercyjnych udziałowców, którzy zapewniają finansowanie, doświadczenie w branży lotniczej oraz dają gwarancję rozwoju portu w sposób, który będzie spójny z oczekiwaniami społecznymi w tym zakresie.
Obecnie udziałowcami spółki są: Gmina Sochaczew (10%), Gmina Miasto Sochaczew (10%), Gmina Teresin (2,5%), Samorząd Województwa Mazowieckiego (12,5%), Meinl Airports International (40%) oraz Barbara i Zbigniew Komorowscy (25%). Dwaj nowi udziałowcy krajowi, czyli Gmina Teresin oraz pp. Komorowscy to bezpośredni sąsiedzi istniejącego obiektu, którzy poprzez swój udział w spółce, gwarantują – podobnie jak dotychczasowi udziałowcy - dalszy stabilny rozwój portu lotniczego zgodny z oczekiwaniami społecznymi.
PP Komorowscy ponadto gwarantują finansowanie projektu także w dalszych jego fazach a także udostępniają okoliczne grunty w miarę potrzeb. Meinl Airports International – oprócz finansowania w deklarowanej kwocie prawie 210 mln. Euro – dostarcza branżowe doświadczenie, w tym we współpracy z Airport Consulting Vienna (były strategiczny partner dla lotniska w Wiedniu) oraz lotniskiem Koeln-Bonn (zbliżonego profilem do planów Sochaczewa).
Spółka dysponuje obecnie kapitałem w wysokości 6,500,000 zł. (sześć i pół miliona) z czego 2,000,000 zł. to kapitał zakładowy (a reszta zapasowy).
Najbliższe działania formalne to wybór nowych władz i zmiana umowy Spółki (planowane do końca marca 2008).
Główne działania merytoryczne w 2008 roku to podpisanie umowy dotyczącej dzierżawy gruntu ze stroną wojskową, przygotowanie szczegółowego biznes-planu (określającego też wielkość i profil portu w poszczególnych fazach rozwoju), uzyskanie promesy z ULC, rozpoczęcie prac studialnych i projektowych prowadzących do uzyskania pozwolenia na budowę (w tym wykonanie niezbędnych opracowań dot. m.in. wpływu inwestycji na środowisko).

Kolejne planowane kroki milowe to:
- I połowa 2009 – dokapitalizowanie Spółki,
- lato 2009 – rozpoczęcie prac budowlanych,
- lato 2011 – zakończenie prac budowlanych,
- II połowa 2011 – uruchomienie portu lotniczego
- rok 2013 – rozbudowa terminalu pasażerskiego,
- rok 2014 - uruchomienie połączenia kolejowego na lotnisko

W 2011 roku czas dojazdu samochodem osobowym nową autostradą z lotniska Okęcie do lotniska Sochaczew wyniesie 35 minut (obecnie 60 min.). W 2014 roku czas dojazdu z centrum Warszawy do lotniska Sochaczew koleją wyniesie 35 minut (obecnie 60 min.).
Po raz pierwszy w Polsce udało się stworzyć komercyjny projekt lotniskowy, w którym aktywną większość (65%) stanowią podmioty prywatne w tym podmiot zagraniczny, przy znacznym (35%) pasywnym udziale lokalnych i regionalnych samorządów.
Mamy zamiar w dalszym ciągu udowadniać, że przy właściwej współpracy nie ma rzeczy niemożliwych. Mazowsze i Stolica zasługują na sprawny i ekonomiczny port lotniczy przed Euro 2012.

Informacja Prasowa przygotowana przez Mazowiecki Port Lotniczy Sochaczew sp. z o.o.
Sochaczew, 5 lutego 2008 r.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (9)

MasłowskiMasłowski
0
Moje gratulacje dla zarządu spółki i zaangażowanie przy poszukiwaniu strategicznych partnerów dla tak ważnego dla Sochaczewa projektu, jakim jest niewątpliwie budowa portu lotniczego. Szczególnie duże uznanie dla Pana Krzysztofa Brymory, który włożył dużo pracy w cały projekt.
Widać duży postęp prac. Oby tak dalej.
(2008-02-06 20:27)
SkopekSkopek
0
rowniez gratuluje! (2008-02-09 11:36)
Daniel5Daniel5
0
Również gratuluje.. (2008-02-09 11:46)
SkopekSkopek
0
tez cos na ten temat: http://www.zw.com.pl/artykul/220019.html (2008-02-09 18:17)
WieslawWieslaw
0
W zwišzku z powyższš informacjš i programem na TVP-3 (Kurier Mazowiecki), dotyczšcym uruchomienia lotniska w Sochaczewie (na Bielicach), chcielibyœmy przedstawić kilka opinii całkowicie odmiennych, ponieważ ta relacja wg nas była bardzo jednostronna:
• Nieprawdš jest, że mieszkańcy sš za utworzeniem tego lotniska. Jest spora liczba mieszkańców zdecydowanie przeciwna temu przedsięwzięciu
• Nieprawdš jest, że duża liczba mieszkańców znajdzie tam pracę. Przykładem sš sprzedane pola czerwonkowskie, gdzie w logistyce znalazła zatrudnienie niewielka liczba osób
• Nieprawdš jest, że lotnisko przycišgnie inwestorów, ponieważ miasto nie posiada żadnych terenów nadajšcych się na inwestycje
• Prawdš jest natomiast, że uruchomienie lotniska spowoduje olbrzymi hałas i zanieczyszczenie œrodowiska. Bardzo blisko pasa startowego znajduje się mnóstwo budynków mieszkalnych, wiele całkiem nowych, na które jeszcze niedawno wydawano zezwolenia
• Prawdš jest również, że pewna wšska grupa skupiona w Stowarzyszeniu Port Lotniczy Sochaczew może odnieœć wymierne korzyœci finansowe
• Prawdš jest, że włodarzom tego miasta nie zależy na interesie ogółu mieszkańców, tylko na całkiem prywatnych korzyœciach, ponieważ do chwili obecnej nie jest wykonany operat ochrony œrodowiska, okreœlajšcy natężenie hałasu i wyznaczajšcy strefę zagrożenia hałasem. Poszerzenie liczby udziałowców Stowarzyszenia Port Lotniczy Sochaczew potwierdza tylko tezę o prywatnych korzyœciach. Przykładem jest p. Komorowski, który posiada sporo gruntów wokół Bielic i przypuszczamy, że będzie chciał je odsprzedać po wysokich cenach.

Liczna grupa mieszkańców Sochaczewa
(2008-02-09 22:05)
Aldona55Aldona55
0
Panie Masłowski, gratulacje dla Pana z powodu bystroœci umysłu. Pańska żona na pewno utrzyma stanowisko w Urzędzie Miejskim. Tak trzymać! Reszta nieważna! (2008-02-09 22:29)
MasłowskiMasłowski
0
Moja żona (wkrótce będzie dwa lata po ślubie) związana jest z Urzędem Miasta blisko 12 lat. W tym czasie było dwóch burmistrzów.Z obecnym Burmistrzem pracuje już drugą kadencję.
Rozumiem Pani troskę o moją małżonkę, ale naprawdę nic nie muszę czynić lub jak to Pani ujęła wykazywać się bystrością umysłu, żeby moja małżonka utrzymała stanowisko w Urzędzie Miejskim.
W tej kwestii nigdy nie czyniłem żadnych zabiegów i czynić nie zamierzam.
Jeszcze raz dziękuje za okazaną troskę.
(2008-02-10 15:05)
Aldona55Aldona55
0
Być może ktoœ inny uwierzy w Pana bezinteresownoœć, ja nie. Dobrze wiem co w trawie piszczy. Powinien Pan wystšpić o przyznanie dla pana Brymory tytułu "Zasłużony dla miasta Sochaczewa", w końcu tak bardzo się stara, że powinien ten tytuł mieć. I nie tylko on, jeszcze wielu innych. Po uruchomieniu lotniska mieszkańcy stanš się milionerami a Sochaczew prawdziwym Eldorado. (2008-02-10 20:36)
hansiorhansior
0
Panie Wiesław , jeżeli podpisuje Pan komentarz " Liczna grupa mieszkańców .." to jestem ciekawy czy ma Pan pełnomocnictwa na reprezentowanie poglądów tej "licznej grupy" , bo ja mogę w swoim imieniu napisać, że jestem zdecydownie za budową lotniska w naszym rejonie , korzyści które płyną z takiej inwestycji naprawdę ciężko wymienić w kilku zdaniach a na pewno jest ich o wiele więcej niż zagrożeń którymi tak nas niektórzy straszą.
Odnosząc się do Pani komentarza, Pani Aldono , to jest on nie na miejscu a jeżeli ma Pani jakieś uwagi do zatrudnienia niektórych osób w urzędzie to należy je zgłosić odpowiednim organom a nie w roztrząsać je tutaj. Z tym pomysłem na "zasłużonego dla naszego miasta "dla Pan Brymory to fajny pomysł ,może Pani podać jakieś wskazówki jak odbywa się takie " mianowanie" , bo jeżeli może taką kandydaturę zgłosić zwykły miszkaniec to ja chętnie to zrobię?
pozdrawiam
Może zróbmy głosowanie na forum ilu z nas jest za a ilu przeciwko budowie lotniska ? Tak z ciekawości ;D (2008-02-10 21:42)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy